دوشنبه, ۱۷ مرداد, ۱۴۰۱ / 8 August, 2022
مجله ویستا

ملوان الگویی برای لیگ برتر


با گذشت سیزده هفته از مسابقات لیگ برتر ماهیت تمام تیم های حاضر دراین رقابت ها برای جامعه فوتبال روشن شده و می توان با توجه به داشته ها و پتانسیل باشگاه ها روی عملكرد تیم ها ارزشگذاری كرد با نگاهی به جدول رده بندی و قرار گرفتن ملوان بالاتر از تیم های متمولی مثل پاس, صبا باتری, سپاهان, استقلال اهواز, پگاه گیلان و پیكان تهران با توجه به اینكه همیشه نام ملوان را در رده های پایین جدول می دیدیم مشخص می شودكه این تیم عملكرد خوبی داشته

وقتی تیم های بزرگی مثل پاس یا سپاهان با سرمایه گذاری میلیاردی و امكانات فراوان، برپایی اردو های مختلف، بازیهای تداركاتی مناسب، بازیكنان چند صد میلیونی (!!) و ... با گذشت سیزده هفته از مسابقات لیگ در جدول رده بندی پایین تر از تیم ملوان قرار دارند نشان دهنده این مسأله است كه شاگردان نصرت ایراندوست خیلی خوب كار كردند. آن هم در شرایطی كه كل بودجه تیم فوتبال ملوان در فصل ۸۴-۸۳ مبلغ ۹۰۶ میلیون تومان است و مبلغ گرانترین بازیكنی كه این تیم به خدمت گرفته به ۲۰ میلیون تومان هم نمی رسد!!

موفقیت تیم ملوان را در این فصل می توان در پنج مورد بررسی كرد.

۱- كادر رهبری قوی

به جرأت می توان گفت سهم عمده موفقیت ملوان در این فصل به كادر رهبری این تیم و در رأس آن به نصرت ایراندوست بر می گردد. ایراندوست پیش از شروع فصل با انجام تمرینات ویژه و جدید در فوتبال ایران بازیكنان ملوان را از نظر بدنی به شرایطی رساند كه در طول نود دقیقه بازی بتوانند دونده و فعال در تمام نقاط زمین حاضر شوند. مورد دیگر انعطاف پذیری تاكتیكی در هر بازی است. تا به حال دیده نشده ملوان در دو بازی با یك سیستم و با یك تركیب در زمین حاضر شود. ملوان همیشه بر روی تاكتیك، نوع بازی، نوع زمین و نفرات تیم حریف ارنج می شود.

۲- مدیریت

دلیل دیگر موفقیت ملوان را می توان در بخش مدیریت این باشگاه جست و جو كرد. برخورد منطقی با اتفاقات رخ داده احترام به نظر هواداران، انتقاد پذیری، مدیریت پاسخگو، حمایت های خوب و آگاهانه از كادر رهبری و بازیكن از كارهای مثبت صحبت های ناخدا سازمند مدیر عامل ملوان است كه سهم بزرگی در موفقیت های ملوان داشته.

۳- بدون حاشیه

در سال های گذشته به خصوص در زمان حضور صالح نیا در تیم ملوان هر روز اخبار عجیب و غریبی از انزلی به گوش می رسید. از خیانت بازیكنان ملوان گرفته تا ماجرای حضور شبانه بازیكنان ملوان در باشگاه بیلیارد!! اما امسال با توجه به اعتقادی كه ایراندوست به نقش مطبوعات در اطلاع رسانی دارد جو آرام و بدون حاشیه در تیم ملوان وجود دارد و شاید مهم ترین اتفاقی كه در طول این فصل در انزلی رخ داده همان ماجرای بازی استقلال تهران بوده كه با موضع قوی باشگاه ملوان ماجرا به پایان رسید.

۴- دوستی و تفاهم

ملوانی ها در سال های گذشته همیشه شاهد درگیری و برخورد بازیكنان، مربیان و مسؤولان در رسانه های كشور و نشریات ورزشی بودند اما امسال عكس این مسأله وجود دارد. وقتی مرتضی فلاحتی در بازی ملوان برابر فجر سپاسی گل می زند و ایراندوست ۱۰۰ متر عرض زمین را طی می كند و این بازیكن را به آغوش می كشد و در پایان هم می گوید: «من فقط وظیفه ام را انجام دادم.» این نشان از تفاهم و دوستی بین اعضای باشگاه ملوان است. چیزی كه در گذشته كمتر شاهد آن بودیم.

۵- و اما اصل ماجرا

اما بدون هیچ تردیدی باید گفت هواداران ملوان چه در بازیهای خانگی و چه در بازیهای بیرون خانه هیچگاه تیم خود را تنها نگذاشتند و با تمام توان تیم جوان شهر خود را تشویق كردند و واقعاً بی انصافی است كه در نتایج ملوان نقش هواداران این تیم را نادیده بگیریمهمچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقخبرگزاری تسنیمسایت اکوایرانسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایرناسایت مجله شبکهخبرگزاری فارسسایت مشرقسایت ورزش سهخبرگزاری صدا و سیما