جمعه, ۸ مهر, ۱۴۰۱ / 30 September, 2022
مجله ویستا

نکاتی برای راحت‌تر خوابیدن


نکاتی برای راحت‌تر خوابیدن

آیا شما هم از جمله افرادی هستید که به دلایل مختلف دچار مشکلات و اختلالات خواب می‌شوند مثلا نمی‌توانند بلافاصله به خواب بروند و یا اینکه خواب آشفته و منقطع دارند؟
اگر به هر …

آیا شما هم از جمله افرادی هستید که به دلایل مختلف دچار مشکلات و اختلالات خواب می‌شوند مثلا نمی‌توانند بلافاصله به خواب بروند و یا اینکه خواب آشفته و منقطع دارند؟

اگر به هر دلیل نمی‌توانید شب‌ها راحت بخوابید یا بی‌دلیل در اواسط شب از خواب بیدار می‌شوید و دیگر خوابتان نمی‌برد می‌توانید با رعایت کردن چند نکته ساده تا حد زیادی این مشکل را برطرف کنید.

در این مقاله کارشناسان بهداشت خواب در آمریکا توصیه می‌کنند قبل از هر اقدامی یک برنامه مشخص و دائمی برای ساعت خواب و بیداری خود داشته باشید. سعی کنید در هر شبانه روز مدت مشخصی بخوابید و این زمان را دائم تغییر ندهید. اگر ساعت خواب و بیداری شما منظم نباشد بدنتان قادر نخواهد بود یک چرخه شبانه روزی مناسب داشته باشد و با آن هماهنگ شود. سعی کنید شب دیر خوابیدن برایتان عادت نشود و هم چنین فقط شب‌ها بخوابید. چرت‌های بین روز، خواب شب را دشوار می‌سازد. اگر هم ناچار به چرت نیمروزی هستند آن را به ۲۰ دقیقه محدود کنید.

نکته مهم بعدی ورزش کردن است. فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید. حتی نیم ساعت ورزش روزانه در منزل و یا پیاده روی کوتاه در فضای باز می‌تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید. بهتر است زمان ورزش صبح زود، بعدازظهر یا اوایل عصر باشد چون فعالیت بلافاصله قبل از ساعت خواب، خوابیدن را دشوار می‌کند هم چنین توصیه می‌شود قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید.

حمام آب گرم باعث آزاد شدن و انبساط عضلات منقبض شده می‌شود که کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد. هم چنین قبل از خواب از خوردن وعده‌های غذایی سنگین و یا ادویه دار پرهیز کنید. بهتر است خوردن آخرین وعده غذایی سنگین را به دو ساعت قبل از خواب موکول کنید. این امر به گوارش بهتر غذا قبل از خواب کمک کرده و در نتیجه باعث می‌شود بدن در طول شب استراحت خوبی داشته باشد.

قبل از خواب از مواد کافئین دار استفاده نکنید. برای خواب بهتر می‌توانید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از رفتن به رختخواب مطالعه کنید، پنجره‌ها را در صورتی که هوا مناسب است و سر و صدای اضافی وجود ندارد، باز بگذارید. هم چنین رادیو، تلویزیون، کامپیوتر و موبایل خود را در هنگام خواب خاموش کنید تا ذهن شما برای آرامش یافتن آماده شود.



همچنین مشاهده کنید





سایت آفتاب نیوزخبرگزاری برناروزنامه ابتکارسایت خبرآنلاینسایت تابناکروزنامه تعادلخبرگزاری صدا و سیماسایت دیجیاتوسایت تاپ نازسایت اکوایران