دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

زمان زیادی طول می کشد تا مردم ایران با تیم ملی خود آشتی کنند


تیم ملی ایران که همگان آن را بهترین تیم تاریخ فوتبال این کشور می دانستند, تصمیم داشت با درخشش در جام جهانی به افق هائی فراتر از آسیا دست یابد اما عملکرد نه چندان دلچسب تیم ملی در نهایت با ناکامی کامل همراه شد, به گونه ای که اکنون ایده ای خارج از عرف فوتبال به خود گرفته است

تیم ملی ایران که همگان آن را بهترین تیم تاریخ فوتبال این کشور می‌دانستند، تصمیم داشت با درخشش در جام جهانی به افق‌هائی فراتر از آسیا دست یابد اما عملکرد نه چندان دلچسب تیم ملی در نهایت با ناکامی کامل همراه شد، به‌گونه‌ای که اکنون ایده‌ای خارج از عرف فوتبال به خود گرفته است. خبرگزاری آلمان (DPA) در گزارشی در مورد شرایط کنونی تیم ملی ایران پس از حذف از جام جهانی نوشت: ”در حالی‌که همه با خوش‌خیالی و خواسته‌های غیرواقعی‌شان انتظار داشتند. ایران مقابل حریفان نیرومندی چون مکزیک و پرتغال پیروز شود و از گروه ۴ این رقابت‌ها صعود کنند، این تیم سرانجام تنها با تساوی یک بر یک برابر آنگولا و کسب تنها یک امتیاز به کارش در این تورنمنت جهانی پایان داد. پیروزی سه بر یک مکزیک و برد دو بر صفر پرتغال مقابل ایران نشان داد که این تیم هنوز برای رسیدن به سطح دلخواهش در فوتبال جهان راه درازی در پیش دارد.

کارشناسان ورزشی باور دارند که این ناکامی، فرصت یا به تعبیر دیگر بهانه‌ای برای جبران و ترمیم شکاف‌های ایجاد شده فراهم کرده است. اخراج محمد دادکان از ریاست فدراسیون فوتبال ایران (FFI) با حکم سازمان ورزش (STB)، درست پس از بازی برابر آنگولا، این سؤال را در ذهن‌ها مطرح ساخت که آیا سازمان حق دخالت در امور فوتبال را دارد یا خیر.

غلام‌حسین زمان آبادی، سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران گفت: ”بر اساس قوانین فیفا، سازمان‌های دولتی اجازه ندارند در امور مربوط به فوتبال دخالت کنند. چنین کاری می‌تواند برای ایران پیامدهای قانونی دربرداشته باشد“. بیش از ۲۵ سال است که FFI یکی از زیر شاخه‌های STB به‌شمار می‌رود و اکنون زیر نظر محمد علی‌آبادی، رئیس سازمان تربیت بدنی اداره می‌شود.

مرکز فرماندهی فوتبال جهان، بارها از ایران خواسته تا FFI را از بدنه دولت جدا کند اما STB اعلام کرده که طبق ساختارهای قانونی ایران، فدراسیون فوتبال جزئی از دولت است و در آینده هم خواهد بود. یک روزنامه‌نگار ورزشی ایران با اشاره به اینکه FFI اسباب ملاقات اعضاء تیم ملی کشورش با احمدی‌نژاد را پیش از آغاز جام جهانی فراهم آورد گفت: ”فدراسیون فوتبال باید پس از آغاز رقابت‌ها، این بخش‌ از قانون را روشن می‌ساخت و این مسئله را بهانه‌ای برای به راه افتادن چالش‌های سیاسی قرار نمی‌داد“.

دادکان، برکناری‌اش را ”توطئه“ خواند و گفت که ژاپن هم با یک امتیاز از جام جهانی بیرون رفت اما در توکیو هیچ واکنش منفی و سختگیرانه‌ای دیده نشد. او گفت ”سؤال اصلی این است که چه کسی باید به امور ورزشی در ایران بپردازد؟ آیا مردم، ما (کارشناسان ورزشی) را دوست دارند یا علی‌آبادی یا علیرضا سعیدلو را؟

دادکان با اشاره به این که افراد نام برده، ۲ یار نزدیک احمدی‌نژاد هستند گفت: ”آنها مرا رئیس فدراسیون فوتبال نکردند و اکنون هم حق ندارند مرا برکنار کنند“. زمان آبادی، STB و سران سیاسی ایران را به ”دخالت غیرمسئولانه‌“ در امور تیم ملی متهم کرد و گفت چنین کاری باعث بروز ”مشکلات روحی“ در بین بازیکن‌ها می‌شود. کارشناسان فوتبال باور دارند که ایران باید همه چیز را از تو آغاز کند، زیرا جام جهانی آلمان نشان داد تیم ملی فوتبال این کشور دیگر حتی در آسیا هم حرف اول را نمی‌زند.

عملکرد درخشان کره‌جنوبی و ژاپن در آلمان و حضور استرالیا در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای‌جنوبی، این ۳ کشور را به‌عنوان مدعیان اصلی آسیا مطرح کرده است.

این کارشناسان معتقد هستند که کشورهای حوزهٔ خلیج فارس، رقابت ایران را برای تکیه زدن در جایگاه چهارم آسیا بیش از پیش دشوار می‌سازد.

یک گزارشگر فوتبال در تهران گفت: ”با تحقیر شدن ایران در جام جهانی، زمان زیادی طول می‌کشد تا مردم دوباره با تیم ملی کشورشان آشتی کنند“.

خبرگزاری آلمانهمچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزروزنامه شهروندسایت بیتوتهخبرگزاری ایرناسایت عصرایرانسایت آفتاب نیوزخبرگزاری صدا و سیماروزنامه شرقسایر منابعسایت برترینها