پنجشنبه, ۱۴ مهر, ۱۴۰۱ / 6 October, 2022
مجله ویستا

رنگ‌های طبیعی ته‌رنگ سبز دارند!


رنگ‌های طبیعی ته‌رنگ سبز دارند!

رنگ‌های گیاهی فقط برای رنگ کردن مو کاربرد ندارند بلکه ترکیب‌های موجود در آنها از ریزش مو جلوگیری یا سرعت رویش را زیاد می‌کنند.

رنگ‌های گیاهی فقط برای رنگ کردن مو کاربرد ندارند بلکه ترکیب‌های موجود در آنها از ریزش مو جلوگیری یا سرعت رویش را زیاد می‌کنند. برخی افراد می‌گویند وقتی از رنگ موهای گیاهی استفاده می‌کنند، مویشان ته رنگ سبز یا بنفش می‌گیرد یا خشک و بدحالت می‌شود.

باید تصور خود را در مورد رنگ‌های گیاهی عوض کنیم. گاهی افراد به کتاب‌های طب سنتی مراجعه می‌کنند و انتظار دارند رنگی که در کتاب ذکر شده؛ دقیقا رنگی باشد که روی مو می‌بینند. مثلا شکر سرخ، رنگ قهوه‌ای روشن دارد اما واقعیت این‌طور نیست. بسیاری از رنگ‌هایی که در طب سنتی تیره‌کننده هستند هم پس‌زمینه سبز دارند. مثلا رنگ مربوط به پوست گردو که برای سیاه کردن استفاده می‌شود، ته رنگ سبز دارد. معروف‌ترین رنگ موی گیاهی حناست که معمولا با برخی دیگر از گیاهان استفاده می‌شود.

گیاهان رنگ‌کننده بیشتر رنگ قرمز، قرمز تیره یا سیاه با ته‌رنگ سبز ایجاد می‌کنند و برای تثبیت رنگ آنها از فراورده‌های بلوط و زیتون استفاده می‌شود. کسانی که زمینه موی روشن دارند، وقتی از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌کنند، ته‌رنگ روی موی آنها بهتر دیده می‌شود و حتی ممکن است رنگ طبیعی روی مویشان تغییر کند و رنگ جدیدی نمایان شود. در طب سنتی، گفته می‌شود روی موی کسانی که زمینه رطوبت دارند یعنی در افراد با مزاج سرد و تر یا گرم و تر رنگ‌های طبیعی تغییر رنگ می‌دهند اما در افراد سرد و خشک یا گرم و خشک تغییررنگ دیده نمی‌شود در عوض رنگ مدت زمان طولانی‌تری روی مویشان می‌ماند. توجه داشته باشید بیشتر رنگ‌های گیاهی باعث خشکی مو می‌شوند و عامل شکنندگی یا مجعد شدن مو در اثر مصرف مکرر هستند. مثلا حنا می‌تواند مو را خشک و شکننده کند، پس افرادی که موی خشکی دارند، باید همراه با حنا از گل ختمی هم استفاده کنند. رنگ‌های گیاهی برای افرادی که مو و پوست چربی دارند، مناسب‌تر است و کسانی که دچار ریزش موی ناشی از افزایش رطوبت هستند، می‌توانند بیشتر این نوع رنگ‌ها را به کار برند.

دکتر مهرداد کریمی

متخصص طب سنتی و مدرس دانشگاههمچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزسایت انتخابسایت جمارانسایت اقتصادآنلاینسایت دیدبان ایرانخبرگزاری ایسناروزنامه همشهریسایت آفتاب نیوزسایت اقتصاد 24سایت برترینها