دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

گفتگو با مهدی یراحی خواننده تیتراژ «ماه عسل»


گفتگو با مهدی یراحی خواننده تیتراژ «ماه عسل»

گرم و صمیمی است, این را جنوبی بودنش فریاد می زند مهدی یراحی جزو اتفاق هایی است که فقط به دلیل استعداد آهنگسازی کارهای محبوب فراوان وارد دنیای موسیقی شد و کارهای موفق آنقدر در کارنامه اش داشت که به عنوان گزینه ای برای مصاحبه مان انتخاب شود

گرم و صمیمی است، این را جنوبی بودنش فریاد می‌زند. مهدی یراحی جزو اتفاق‌هایی است که فقط به دلیل استعداد آهنگسازی کارهای محبوب فراوان وارد دنیای موسیقی شد و کارهای موفق آنقدر در کارنامه‌اش داشت که به عنوان گزینه‌ای برای مصاحبه‌مان انتخاب شود. نخستین آلبوم او با اسم آشنای «منو رها کن» سال ۸۸ بدون حاشیه وارد بازار شد و حالا او با یک گام بلند آلبوم تازه‌ای در راه دارد اما این‌بار قولش قول است. آلبوم مهدی یراحی اواخر تابستان در بازار موسیقی خواهد بود.

● ساختار‌شکنی کردم

امپراتور هم سبک آلبوم قبلی​ات را دارد یا از آن قالب خارج شدی؟

من تنوع در موسیقی را خیلی دوست دارم، درواقع برای همین هست که موسیقی پاپ را انتخاب کردم و در آلبوم جدید شدیدا در سبک خواندن و موسیقی خودم ساختارشکنی کردم. شاید خیلی‌ها شگفت‌زده شوند، شاید هم خیلی از کارها را پس بزنند چون این کارها خیلی متفاوت‌تر از آهنگ‌هایی است که تا به حال از مهدی یراحی شنیدید.

● منتظر اتفاقات خیلی خوبی هستم

مدت زیادی از انتشار آلبوم قبلی‌ات می​گذرد وقول آلبوم تازه‌ات را خیلی وقت پیش داده بودی پس چرا اینقدر طولانی شد؟

طولانی شدن این روند بیشتر به دلیل این بود که می​خواستیم کارها را همان‌طور که ایده‌آل‌مان است، تهیه کنیم و از جهتی برای من خیلی مهم بود که در آلبوم دوم اتفاق‌های تازه و خیلی خوبی بیفتد و بهتر از کارهای قبل باشد و مخاطبان جدیدی به مخاطبانم اضافه کنم. مجموعه این عوامل باعث تاخیر در انتشار آلبوم شد اما بی‌حرف پیش این آلبوم به همت موسسه اکسیر نوین، تهیه کننده آلبوم تا اواسط شهریورماه در بازار منتشر می‌‌شود.

در آلبوم امپراتور از آهنگسازی دوستان هنرمندم بیشتر استفاده کردم اگرچه ۸۰درصد آلبوم کارهای خودم هست ولی دوستان زیادی به جمع این آلبوم تازه اضافه شدند که شامل ۱۲قطعه است.

● ماه‌عسلی هستم

امسال دوباره با تکرار اتفاق خواندن تیتراژ «ماه عسل» یا همان قطعه سازش سرزبان‌ها افتادی؛ این انتخاب تو عمدی است یا اتفاقی؟

برگردیم به سال ۸۸ و اجرای اولین تیتراژ «ماه عسل» اولین بار از طرف احسان علیخانی به من پیشنهاد شد که تازه با هم آشنا شده بودیم و این آشنایی هم از طریق دوست مشترک ترانه‌سرای ما «روزبه بمانی» شکل گرفت. همین آشنایی تجربه شیرینی را از ماه عسل سال ۸۸ برای همه ما رقم زد و به لطف خدا قطعه «هوای تو» شنیده شد. دوباره سال ۹۰ این اتفاق تکرار شد و این‌بار قطعه «هرجای دنیایی دلم اونجاست» تولید شد. از سال ۹۰ به بعد خیلی وقت‌ها برای تولید کاری با مشورت احسان آن را برای ماه عسل انتخاب می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. بنابراین امسال هم کاری که خودم ساخته بودم برایش ترانه نوشته شد و با بالا و پایین کردن آن وقتی دیدیم کار خوب درآمده برای تیتراژ پایانی انتخابش کردیم. سبک اجرای این تیتراژها مناجات‌مانند است.

● می‌خواهم به سقف برسم

سقف آرزوهای مهدی یراحی کجاست؟

سقف آرزوهای من ماندنم است، اینکه ۴۰سال دیگر مخاطب امروز و حتی بیشتر را نگه دارم.

اگر بخواهی از خودت چه در زندگی شخصی چه حرفه‌ای انتقاد کنی چه می‌گویی؟

من آبان ماهی هستم و گارد عجیبی در برابر انتقاد می‌گیرم (باخنده) ولی به نظرم انتقادپذیرم اما اگر بخواهم انتقاد از خودم کنم احساسی بودنم است و به نظرم جاهایی تند می‌روم. دوست داشتم یه کم خونسردتر بودم.

● داستان خلق ترانه‌های ماندگار

دیگر باور داریم که اسم برخی گره خورده به ماه‌عسل؛ از احسان علیخانی گرفته تا مهدی یراحی، روزبه بمانی و... بی‌هیچ مقدمه‌ای داستان عاشقانه روزبه بمانی برای ماه عسل سال۹۰ را بخوانید.

مهدی یراحی، سال ۹۰ با کاری متفاوت و زیبا برای تیتراژ پایانی ماه عسل بر سر زبان‌ها افتاد. کاری که خودش آن را بزرگ‌ترین اتفاق موسیقی‌اش می‌داند. این قطعه که «هرجای دنیایی دلم اونجاست» نام داشت، سروده «روزبه بمانی» است، «فرزاد فتاحی» آن را تنظیم کرده و «رضا تاجبخش» نوازندگی پیانوی قطعه را بر عهده داشته است.

● همدلی‌ انرژی مضاعفی به کار منتقل کرد

مهدی یراحی: این ترانه دو ماه قبل از ماه عسل ۹۰ ساخته شده بود. ترانه آن را که به من دادند به این شکل و فرم نهایی که تولید شد، نبود. ما دفعات متعددی کار را تغییر دادیم و با اضافه و کم کردن بعضی جاهای شعر، آن را به شکل نهایی که شنیده شد، درآوردیم. البته در تمام این روند احسان علیخانی همراه ما بود. من سه ملودی برای این کار ساختم. ملودی اول که ساخته شد بچه‌ها بعد از شنیدن کار ترجیح دادند فضای کار کمی گرم‌تر باشد. بنابراین با تغییراتی آن را به شکل دیگری درآوردیم که بعد از تکمیل ملودی دوم و شنیدن آن ناخودآگاه دیدیم که کار شبیه یکی از کارهای قدیمی (امشب شب مهتابه...) از آب در آمد. تا اینکه ساخت ملودی سوم را شروع کردم و اتفاقا این بار هر سه ما با آخرین آهنگ ساخته شده موافق بودیم. اگرچه همه ما به ویژه احسان علیخانی و روزبه باز هم شک و شبهه زیادی در مورد خوب در آمدن کار داشتیم اما بازخورد فوق‌العاده آن همه چیز را برای ما عوض کرد.هیچ وقت فکر نمی​کردم چنین استقبال گسترده​ای از آن شود.برخلاف انتظارم نسل من این ترانه را از زبان و با صدای من پذیرفت و به جرات می‌گویم که تا به امروز این آهنگ محبوب‌ترین و البته جدی‌ترین کار من محسوب می‌شود.

هرکسی بنا بر حسی که از یک آهنگ و ترانه می‌گیرد، یک قطعه از آلبوم یک خواننده را بیشتر می‌پسندد و بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌کند اما اینکه شاید بیشتر از بقیه به اصطلاح گل کرده و مورد توجه قرار گرفته، دلایل مختلفی دارد. ازجمله ترانه و ملودی‌ای که روی آن ساخته شده و از همه مهم‌تر حسی که من هنگام اجرای آن داشتم اما اصلی‌ترین عاملی که باعث می‌شود یک کار بیشتر بگیرد و اگر این عامل نباشد، هیچ اتفاق هنری‌ای نمی‌افتد، همدلی‌ای است که بین اعضای یک گروه وجود دارد که باعث می‌شود انرژی مضاعفی به کار منتقل شود تا بتواند مخاطب را جذب کند. درکنار اینکه ترانه‌سرا وخواننده و آهنگساز باید به لحاظ استاندارد و حرفه‌ای بتوانند کار قابل قبولی ارائه بدهند اما از همه مهم‌تر به عقیده من همدلی است که باعث ماندگاری یک اثر می‌شود.

● خواننده برایم مهم بود

روزبه بمانی: این کار دقیقا جزو کارهای معنوی- اجتماعی بود که عاشقانه‌ترین تفسیر را می​توان از ترانه آن داشت. در این آهنگ از المان‌های عاشقانه برای تفسیر یک موقعیت معنوی استفاده شد. در واقع ترانه ترانه‌ای است که هرکس در آن باتوجه به موقعیت و شرایط خودش به لایه‌هایی از آن دست پیدا می‌کند. شما وقتی صدای یک خواننده را می‌شنوید اینکه چه کاری به او بدهید که با صدا، کاراکتر و شخصیت اجتماعی که به مردم می‌خواهد نشان بدهد همخوانی داشته باشد، خیلی مهم است.

● به‌زودی ...

قول اجرای زنده را خیلی پیش‌تر از اینها داده بودی؟ تصمیمی برای اجرای کنسرت داری؟

من از روزی که موسیقی را شروع کردم دوست داشتم زنده اجرا کنم و مدت‌هاست که شوق و هیجان اجرای کنسرت را دارم اما بعد از آلبوم اولم بنا بر دلایلی این اتفاق میسر نشد اما بعد از این قضایا حالا یک سال است که قراردادی با شرکت اکسیرنوین و تهیه‌کننده خوبم رضا خانزاده بسته شده؛ قرار است این اتفاق به زودی بیفتد. طبق رایزنی‌ها ممکن است اولین کنسرت قبل از انتشار آلبوم جدید باشد ولی قول نهایی اجرای زنده موکول می‌شود به بعد از بیرون آمدن آلبوم جدیدم.همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری فارسسایر منابعسایت سلام نووبگردیروزنامه همشهریخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه ایرانسایت دیجیاتوسایت عصرایران