سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

کابوس سیاه آبی ها


کابوس سیاه آبی ها

استقلال ابومسلم

دومین روز از نخستین هفته رقابتهای لیگ برتر در شرایطی برگزار می شود که از تمامی تیمهای حاضر در مسابقات رونمایی خواهد

شد. هواداران تیمها می توانند امروز چهره جدید تیمهای محبوبشان را تماشا کنند و قضاوتی زودهنگام در مورد سرنوشت تیمهایشان داشته باشند.

امسال اکثر تیمها تغییرات بنیادینی در ترکیب خود داشته اند و به باور بسیاری دایره مدعیان قهرمانی فراخ تر از فصل قبل شده است. پرسپولیس، سپاهان، استقلال، صبا، سایپا، مس و ... همگی برای قهرمانی اسب خود را زین کرده اند و همین هم هست که رقابتی جذاب و فشرده برای فصل هشتم پیش بینی می شود.

● از هماهنگی بترس

حساس ترین مصاف، بعد از ظهر امروز در ورزشگاه آزادی اتفاق می افتد. استقلال به عنوان تیمی که خودش را در فصل نقل و انتقالات تا بن دندان مسلح کرده، رودرروی ابومسلمی می ایستد که نشانی از تیم مقتدر نیم فصل دوم لیگ سال گذشته را به همراه ندارد و اکثر قریب به اتفاق مهره های کلیدی و تأثیرگذارش را به سایر تیمها واگذار کرده است. حدود دو ماه قبل و در فاصله چند هفته مانده به پایان لیگ هفتم، وضعیت دو تیم کاملاً با امروز متفاوت بود. ابومسلم به عنوان پدیده دور برگشت با مربیگری پرویز مظلومی در رده های بالای جدول جولان می داد و استقلال تلاش می کرد از رتبه های دو رقمی بگریزد.

همه چیز در فصل نقل و انتقالات زیر و رو شد.

استقلال با کادر فنی جدید تقریباً تمام ایرادهای سخت افزاری اش را برطرف کرد و ستاره های زیادی را به تور انداخت، اما در نقطه مقابل ابومسلم به حراجی پر و پیمانی شبیه بود که کالاهای لوکسش را با حداقل مقاومت و چانه زنی به دیگران پیشکش می کرد و جامعه فوتبال را با این ذهنیت مواجه می کرد که حتماً صاحب فروشگاه می خواهد تغییر شغل بدهد.

ابومسلم اما تغییر شغل نداد و از امروز نبرد ۳۴ هفته ای طاقت فرسایی را آغاز می کند که هر فراز و فرود آن حسرت متلاشی شدن آن تیم منسجم را بر دل نماینده اول خراسان می گذارد. هر چه ابومسلم لاغر و نحیف شده، استقلال فربه و آماده نبرد به نظر می رسد. ترکیب آنها در قیاس با فصل قبل بیش از هفتاد درصد تغییر خواهد داشت و امیر قلعه نویی امیدوار است با بازگشت به ۲-۵-۳ محبوب خود شمایل یک مدعی قهرمانی را به قامت استقلال بازگرداند.

وحید طالب لو تحت هر شرایطی دروازه بان اول است. ترکیب سه نفره کوشکی، قربانی و تقی پور در اکثر بازیهای دوستانه مثلث خط دفاعی را تشکیل داده اند. خسرو حیدری و هاشم بیگ زاده نقش پیستونهای چپ و راست را ایفا می کنند و حسین کاظمی و یدا... اکبری به همراه امید روانخواه، سه ضلعی مرکز زمین را شکل می دهند. ضمن اینکه زوج سیاوش اکبرپور و فرهاد مجیدی فعلاً انتخاب اول قلعه نویی در خط حمله محسوب می شود. استقلال روی نیمکتش مهره تعیین کننده ای مثل میثم منیعی، جان واریو و آرش برهانی را هم دارد.

میثم بائو و مهدی ثابتی تنها خریدهای قابل اشاره ابومسلم در فصل نقل و انتقالات بودند. در مقابل سید محمد حسینی، فرانک آتسو، مهدی هاشمی نسب، محمد منصوری و ایوان پتروویچ دیگر در ابومسلم حضور ندارند و هادی برگی زر هم تنها در فاصله سه روز مانده به بازی مقابل استقلال، مسؤولیت ابومسلم بحران زده را پذیرفت. او برای چیدن ترکیبی که توان مقاومت مقابل جاه طلبی های میزبان زخم خورده را داشته باشد، کار دشواری پیش رو دارد و به احتمال زیاد به طراحی لایه های دفاعی متعدد و شیوه ای شبیه به ۱-۵-۴ فکر می کند.

اینجا اما یک پرسش قابل بحث هم مطرح است: «احتمال وقوع نخستین شگفتی در اولین مصاف نابرابر لیگ هشتم چقدر است؟» شرایط میزبانی، بضاعت موجود دو تیم و روند آماده سازی آنها طی یک ماه اخیر، بی چون و چرا حکم به برتری استقلال می دهد اما حوادث دور از انتظار فوتبال را هم نباید نادیده گرفت. ابومسلم خوب می داند استقلال به واسطه عبور از یک فصل کابوس وار، به شدت از سوی هوادارانش تحت فشار است و هر چه از زمان بازی بگذرد، این فشار به سود تیم میهمان عمل می کند.

استقلال برای بردن بازی می کند و ابومسلم برای نباختن. راهبردها گاه بر برترینهای روی کاغذ غلبه می کنند.

ابومسلم امروز احتمالاً با ترکیب گردان، رزاقی، چاه جویی، عسگری، جاسم محمد غلام، خانی، حقدوست، ناصحی، خرسندی، بائو و اولروم به مصاف استقلال می رود. تغییرات در ابومسلم گسترده نیست و این البته با توجه به هماهنگی موجود میان مردانی که بیش از یک سال کنار هم کار کرده اند، می تواند نقطه قوت ابومسلمی ها باشد. هماهنگی آنها می تواند بلای جان استقلال دگرگون شده باشد. علاوه بر اینها نباید از یاد برد که ابومسلم گربه سیاه استقلال است و همیشه نفس این تیم را چه در آزادی و چه در خانه گرفته است.

● قطعی برق در مشهد

اما در مشهد و دیگر بازی مهم اولین هفته، امروز از «پیام لیگ برتری» رونمایی می شود. همگان منتظرند تا ببینند خداداد و دستیارانش پس از چند ماه پرحاشیه و پر التهاب، چگونه تیمی ساخته اند. آنچه مسلم است، این پیام، پیام لیگ دسته اول نیست و به واسطه تغییرات فراوانی که در بدنه آن به وجود آمده، باید شاهد و منتظر تیم جدیدی باشیم.

سبزپوشان با درایت خداداد اگر چه ستاره های آنچنانی نخریدند، اما به نظر می رسد حساب شده خودشان را جمع و جور کرده اند. خداداد در تمام تابستان سعی کرد انگشت روی مهره هایی بگذارد که با تجربه بالا و کیفیت مطلوبشان، بتوانند گلیم پیام را در اولین سال حضورش در لیگ برتر، از آب بیرون بکشند. پیام خوشبختانه اولین دیدار از ۳۴ دیدارش در لیگ برتر را در خانه برگزار می کند که این می تواند امتیاز مهمی برای این تیم باشد.

کسب امتیاز مقابل برق شیراز، فشار را از روی شانه های پیامی ها بر می دارد و آنها را آماده می کند تا در دیدارهای سخت، با تمرکز و اعتماد به نفس بهتری به میدان بروند.

خداداد برای مقابله با برق شیراز احتمالاً از سیستم ۱-۲-۳-۴ استفاده می کند. سنگچولی در چارچوب می ایستد و دیوار دفاعی با مهدی هاشمی نسب، محسن ارزانی، ابراهیم شکوری و علی جلیلی شکل می گیرد. محمد مطوری و رضا حقیقی در نقش دو هافبک دفاعی به میدان خواهند رفت و لوزی تهاجمی پیامی ها با حضور محسن زاهدی در چپ، زادعلی در وسط، محمد سهیمی در راست و آرفی اشمیت در نوک تشکیل خواهد شد.

آنچه از بالا برمی آید اینکه پیامی ها خط دفاع با تجربه و رسوخ ناپذیری دارند که احتمالاً نقطه قوت این تیم در طول بازیها خواهد بود. اما سؤال اساسی در مورد این تیم، میزان کوبندگی خط آتش آن است. سبزپوشان در این منطقه به تقویت نیاز دارند و این را کادر فنی بهتر از هر کسی می داند. اتکا به آرفی تا پایان بازی، هم غیر ممکن و هم غیر عقلانی است. با این حال، در شرایط موجود پیامی ها برای مقابله با برق ترکیب قابل قبولی دارند که با حمایت تماشاگران می توان به پیروزی شان امیدوار بود.

نکته قابل توجه در این بازی، ناشناخته بودن میزبان مشهدی برای شیرازی هاست. این در حالی است که کادر فنی پیام شناخت قابل قبولی از تیم برق دارند.

اما دیگر رویدادهای هفته نخست، بدین ترتیب برگزار خواهد شد.

▪ سه شنبه ۱۵/۵/۸۷

▪ پاس- سپاهان ساعت ۱۸

▪ ملوان- راه آهن ساعت ۱۸

▪ ذوب آهن- مس کرمان ساعت ۱۸

▪ مقاومت سپاسی- فولاد ساعت ۱۸

▪ صبا باتری قم- پیکان ساعت ۱۸

▪ استقلال اهواز- پگاه ساعت ۱۹/۳۰

امیر وفاییهمچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدروزنامه توسعه ایرانیسایت دیدارنیوزروزنامه تعادلسایت برترینهاسایت فراروخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت الفسایت رویداد 24سایت انصاف نیوز