یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

چاقی که شما در به وجود آمدن آن مقصر نیستید!


چاقی که شما در به وجود آمدن آن مقصر نیستید!

بسیاری از افراد به نام علم و به بهانۀ پژوهش های علمی، پر خوری می‌کنند. از هر ۱۰۰ روز، ۸۴ روز تعداد زیادی از دو قلو های مذکر داوطلبانه ۱۰۰۰ کالری بیشتر به بدن تحمیل می‌کنند تا در …

بسیاری از افراد به نام علم و به بهانۀ پژوهش های علمی، پر خوری می‌کنند. از هر ۱۰۰ روز، ۸۴ روز تعداد زیادی از دو قلو های مذکر داوطلبانه ۱۰۰۰ کالری بیشتر به بدن تحمیل می‌کنند تا در تحقیق اعلام شده در مجلۀ پزشکی انگلستان شرکت کنند. از نظر تئوریکی هر مردی باید به همین میزان کالری در روز دریافت کند _ حدود ۱۰ کیلوگرم _ چون به ازاء هر نیم کیلو گرم باید ۳۵۰۰ کالری اضافی دریافت کند.

از طرفی هر یک از دو قلوها به مقدار مساوی با یکدیگر کالری دریافت می‌کنند، با این وجود نتیجه و میزان افزایش وزن در مورد دوقلوها بسیار متفاوت از یکدیگر است. بعضی از آنها حدود ۱۳ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند و بعضی دیگر تا حدود ۵ کیلو بیشتر بالا نمی‌روند. این اعداد و ارقام و سایر یافته های تحقیقاتی باعث شده است که محققین به این نتیجه برسند که حداقل %۴۰ از وزن افراد مربوط به عوامل ژنتیکی است. در اینجا به برخی عواملی که موجب کاهش وزن طبیعی می‌شوند اشاره می‌کنیم:

چربی قهوه ای:

این چربی به نظر چاق کننده می‌آید ( تیره تر از چربی های معمولی است و ظاهر زیبایی ندارد)، اما حقیقت آن است که این چربی برای جلوگیری از چاقی بسیار مناسب است چون کالری بیشتری را در بدن می‌سوزاند. همۀ بچه ها با این ماده بدنیا می‌آیند _ این چربی به تنظیم دمای بدن در دوران جوانی کمک می‌کند و نسبت به سرما آسیب پذیر است _ البته وقتی ما برای گرم کردن بدنمان از روش دیگری استفاده می‌کنیم ( مثل پوشیدن ژاکت ) این چربی از بین می‌رود. دکتر رونالد کوهن، نایب رئیس مرکز بیماران دیابتی جاسلین در بوستون می‌گوید: " حداقل هشت درصد از خانمها این چربی قهوه ای را در بدن خود دارند؛ که معمولا" محل تجمع آن در گردن و قفسۀ سینه است. " دکتر کوهن در مورد مزایای چربی قهوه ای می‌گوید: " طبق یافته های پزشکی می‌توان گفت که، وجود چربی قهوه ای در بدن، انسان را در مقابل خطر اضافه وزن حفظ می‌کند ؛ چون در واقع چربی قهوه ای بدن را وادار می‌کند که انرژی بیشتری بسوزاند.

سلولهای خورندۀ سوخت:

بهره وری از سوخت در ماشین بسیار زیاد است؛ اما وقتی بحث بهره وری بدن انسان از سوخت مطرح می‌شود ، موضوع هدر رفتن انرژی است. هر چقدر میزان انرژی دریافتی شما از کالری که به بدنتان می‌رسد کمتر باشد، میزان کالری که فقط برای ادامۀ حیات مصرف می‌کنید بیشتر خواهد بود. راووسین می‌گوید: "در انسانها، میزان بهره وری از کالری با توجه به وزن بدن و شرایط جسمی‌متفاوت است."

خانمهایی که حدود ۷۰ کیلوگرم وزن دارند، کافی است روزانه تنها ۲ درصد انرژی دریافتی خود را کاهش دهند تا بتوانند در طی ۱ سال ۳ کیلوگرم وزن اضافی خود را کم کنند.

محرک درونی:

شما نمی‌توانید چربی معمولی خود را به چربی قهو ه ای تبدیل کنید اما می‌توانید میزان سوخت و سوز کالری در بدن خود را با ورزش و حرکات کاهش دهندۀ وزن مثل پیاده روی و رقص، افزایش دهید.در این شرایط ماهیچه ها در مقایسه با چربی سفید، از نظر متابولیکی فعال تر هستند و کالری بیشتری می‌سوزانند. همچنین ورزش و تحرک، با کمک به انتشار اسید های چرب از درون سلولها ، سلولهای چربی را می‌سوزاند ( البته به شرطی که دیگر کالری اضافی به بدن نرسد) . معاملۀ خوبی است، نه؟!!برای دریافت جزییات بیشتر می‌توانید به سایت Self.com مراجعه کنید.

در این سایت شما با همۀ ابزار و امکاناتی که روزانه برای حفظ و رسیدن به وضعیت ایده آل خود بدان نیاز دارید آشنا خواهید شد. از این نکات و ابزاری که توسط متخصصین به شما معرفی شده است استفاده کنید. این امکانات عبارتند از : توصیه های متخصصین، طریقۀ محاسبات مفید، فیلم های آموزشی، دستورالعمل تهیۀ مواد خوراکی مفید و سالم، دریافت مرحله به مرحلۀ برنامه های تناسب اندام و برنامه ریزی برای تحقق اهداف شما، و برنامه های قابل تعمیم و ارائه به دیگران برای به جریان انداختن یک موج سلامتی و تناسب اندام در سراسر جهان.همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24سایت الفسایت سلام نوسایت بیتوتهروزنامه ایرانسایت اکوایرانسایت اقتصادنیوزسایت جمارانخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت مجله شبکه