پنجشنبه, ۱۳ بهمن, ۱۴۰۱ / 2 February, 2023
مجله ویستا

دردسرهای شکم‌ چاق


دردسرهای شکم‌ چاق

چاقی شکم اصلا موضوع پیش پا افتاده‌ای نیست. بلکه برعکس، مساله‌ای مهم برای حفظ سلامت است که نباید از آن غافل شد. پس اگر شما هم چند کیلو‌گرم اضافه وزن دارید ـ به خصوص چاقی ناحیه شکم …

چاقی شکم اصلا موضوع پیش پا افتاده‌ای نیست. بلکه برعکس، مساله‌ای مهم برای حفظ سلامت است که نباید از آن غافل شد. پس اگر شما هم چند کیلو‌گرم اضافه وزن دارید ـ به خصوص چاقی ناحیه شکم ـ زودتر برای حفظ سلامت خود کاری کنید و این وضعیت را به نفع خودتان تغییر دهید.

چرا ‌افزایش‌ چربی‌های ‌ناحیه‌ شکم‌ خطرناک ‌است؟

چاقی و اضافه وزن همیشه مشکلی اساسی است که باید به آن توجه داشت. اما باید بدانیم چربی‌ها و چاقی ناحیه شکم و کمر بیش از سایر اعضای بدن دردسرساز می‌شود. این مشکل میان آقایان بیشتر از خانم‌ها دیده می‌شود و به همین دلیل هم آنها باید بیشتر مراقب خودشان باشند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که صرف نظر از وزن کلی شما، چربی‌ها و چاقی ناحیه شکم می‌تواند احتمال بروز انواع بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. علاوه بر این مشکلات دیابت نوع ۲، افزایش میزان تری‌گلیسیرید، پایین بودن سطح کلسترول خوب خون و بروز مشکلات و اختلالات خواب نیز از دیگر مشکلاتی است که باید منتظرش باشید.

اندازه دور کمر، معیاری برای تعیین چاقی شکم

اگر می‌خواهید بدانید شما هم با این مشکل روبه‌رو هستید یا نه، باید به اندازه دور کمرتان دقت کنید. البته محاسبات دیگری هم وجود دارد که می‌تواند به طور دقیق‌تر مشکل را مشخص کند، ولی اندازه دور کمر هم معیار بدی نیست. با این حساب احتمال بروز بیماری‌های مختلف مانند مشکلات قلبی با افزایش اندازه دور کمر بیشتر می‌شود، پس بیشتر مراقب باشید.

افزایش سن و چاق شدن شکم

خیلی از ما چنین تصور می‌کنیم که حتما با افزایش سن باید منتظر اضافه وزن باشیم؛ اضافه وزنی که معمولا در افزایش اندازه دور کمر و چاق شدن شکم خودش را نشان می‌دهد. با افزایش سن، حجم عضلات کاهش می‌یابد و به نوعی از دست می‌رود ـ بخصوص زمانی که فرد فعالیت جسمی کافی نداشته باشد ـ بنابراین اگر مقدار کالری دریافتی محدود نشود یا اگر میزان فعالیت بدنی افزایش پیدا نکند، به طور حتم باید منتظر افزایش وزن باشید.

چاقی و ژنتیک

ژن‌ها نقش مهمی در بروز چاقی میان افراد مختلف و میزان چربی‌های موجود در بدن آنها دارند. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که چاق شدن بیشتر از این‌که به ژنتیک مربوط باشد، به شیوه زندگی و عادت‌های نادرست ما مربوط است. بنابراین به جای این‌که ناامید باشید و برای لاغرتر شدن هیچ اقدامی نکنید، بهتر است از همین امروز شیوه زندگی خود را تغییر دهید.

چربی‌های ناحیه شکم از بین می‌رود؟

اگر شما هم می‌خواهید شکم‌تان کوچک‌تر از قبل شود و چربی‌های این ناحیه از بین برود، بهتر است بدانید اصل قضیه تفاوتی ندارد و شیوه‌های کاهش وزن برای همه قسمت‌های بدن یکسان است.‌ پس اول از همه کالری دریافتی خود را کاهش دهید، غذاهای سالم‌تر بخورید، مقدار غذایی که هر وعده مصرف می‌کنید کاهش دهید و مواد غذایی با کالری کمتر را برای خود انتخاب کنید.‌ پس از رژیم غذایی هم به فکر فعالیت بدنی و ورزش باشید؛ اگر وقت کافی ندارید، می‌توانید از یک پیاده‌روی ساده پس از شام شروع کنید یا حداقل کمی با بچه‌ها بازی کنید تا تحرکتان بیشتر از قبل شود و وضعیت بهبود یابد.‌در نهایت نیز به خاطر داشته باشید می‌توانید چربی‌های شکم را از بین ببرید، اما این کار به کمی صبر و تلاش نیاز دارد. پس ناامید نشوید و بدانید چند کیلوگرم کاهش وزن برای حفظ سلامت مفید است و می‌تواند به شما کمک کند.

Mayoclinic ‌/‌ مترجم : نیلوفر اسعدی بیگیهمچنین مشاهده کنید

سایت تابناکسایت سلام نوسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه دنیای اقتصادسایت همشهری‌آنلاینروزنامه همشهریسایت جمارانسایت فرادیدسایت رکناخبرگزاری باشگاه خبرنگاران