جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

بسکتبال ایران در آن سوی مرزها


بسکتبال ایران در آن سوی مرزها

تغییر نگرش جهانیان به قهرمان آسیا

سفر دو هفته ای تیم ملی بسکتبال به ایتالیا و مونته نگرو خاتمه یافت. بازیکن ها تجربیاتی تازه آموختند و به تهران بازگشتند. آنها برای تجدید قوا تنها دو روز فرصت داشتند. تمرینات طاقت فرسای دیگری در راه است و در کنار آن بازی های سنگین و فشرده. تیم ملی و بازیکنانش فصل تازه ای را در تاریخ خود ورق می زنند. چنین روزهایی برای آنها تازگی دارد. کمتر کسی اردوهای فشرده در اروپا، سفرهای متوالی به کشورهای صاحب نام بسکتبال جهان و بازی های پشت سر هم با تیم های این دیار را به یاد دارد. این تازگی البته انگیزه ها را افزایش داده است. حضور در المپیک افتخاری است که هیچ کس حاضر نیست آن را از دست بدهد. به خصوص برای بسکتبالیست های ایرانی که در نیم قرن گذشته چنین تجربه ای نداشته اند بازی کردن در المپیک پکن مثل یک رؤیا است.

ولع بازیکن ها برای پوشیدن یکی از ۱۲ پیراهن تیم ملی در المپیک در چهره آنها موج می زند. آنها حاضرند هر رنجی را در راه آماده سازی تیم ملی تحمل کنند بی آنکه خم به ابرو بیاورند. این همان چیزی است که کادر فنی تیم ملی در سر می پروراند. رایکو ترومن صربستانی که به خاطر تمرینات پرفشارش کاملاً نزد بسکتبالی ها شناخته شده است از اشتیاق ملی پوشان ایرانی به وجد آمده و در فکر ارائه طرح های دیگر خود برای آماده سازی تیم ایران است.

در سفر دو هفته ای تیم کشورمان به ایتالیا و مونته نگرو رایکو ترومن علاوه بر تمرینات سنگینی که برای اعضای تیم در نظر گرفته بود آنها را در دیدارهای تدارکاتی محکی جدی زد تا از این طریق به ترکیب دلخواهش نزدیک شود. وی البته با تردیدهایی مواجه است اما به گفته محمدرضا مشحون مدیر تیم های ملی تقریباً به ۹۰ درصد خواسته های خود نزدیک شده است. سفرهای آتی و دیدارهای دیگری که در راه هستند می توانند سرمربی تیم ملی را به اهدافش نزدیک تر کنند. اگر اتفاق غیرمنتظره ای رخ ندهد و تیم ملی طبق برنامه روز ۲۴ خرداد ماه به استرالیا اعزام شود در بازی های تدارکاتی که مقابل تیم های استرالیایی انجام می گیرد کادر فنی تیم ایران می تواند ترکیب مورد نظر خود را مورد آزمایش جدی قرار دهد تا از این طریق خود را برای تورنمنت معتبر و سطح بالای دایموندبال چین آماده کند. این، همه برنامه های تیم ایران تا قبل از بازی های المپیک پکن نیست و دیدارهای تدارکاتی دیگری نیز در برنامه های تیم ملی گنجانده شده است.

● یک فرصت خوب

بعد از قهرمانی تیم ملی در جام ملت های آسیا که حکم حضور در المپیک پکن را به دنبال داشت کشورهای صاحب سبک بسکتبال جهان برای بازی با تیم کشورمان اعلام آمادگی کردند و خیل دعوتنامه ها بود که به فدراسیون ایران ارسال شد. چین، ایتالیا، روسیه، لیتوانی، امریکا، آرژانتین، صربستان و ... فدراسیون هایی بودند که تلاش کردند از نزدیک با کیفیت کار تیم تازه وارد به المپیک (ایران) آشنا شوند. درواقع حضور در المپیک فرصت خوبی برای شناساندن بسکتبال کشورمان به جهانیان بوده است. اما سفر اخیر به ایتالیا و صربستان اعتباری دوچندان به بسکتبال کشورمان بخشید. رضا مشحون در این باره می گوید:«تا به حال در هیچ تورنمنت اروپایی حضور نداشتیم ولی با حضور در جام چهار جانبه ایتالیا که به قهرمانی کشورمان منجر شد اروپاییان بسکتبال ایران را پذیرفتند. به نظر من سوای نتیجه کسب شده، حضور در تورنمنت ایتالیا موفقیت بزرگی بوده است و بازیکنان کشورمان متوجه شدند اگر از لحاظ تجربی و اعتماد به نفس شرایط بهتری پیدا کنند چیزی از اروپاییان کم ندارند. مدیر تیم های ملی ادامه می دهد: «هدف ما شناساندن بسکتبال کشورمان به اروپایی ها است و اگر مسئولان حمایت کنند با کمک رسانه ها می توانیم بسکتبال ایران را حتی در اروپا هم مطرح کنیم.» محسن صادق زاده مربی تیم ملی بسکتبال هم اعتقاداتی مثل مشحون دارد و می گوید که مردم ایتالیا توجه ویژه ای به بسکتبال ایران نشان دادند. وی یادآور می شود که تورنمنت ایتالیا زیر نظر فیبا انجام گرفت و به همین خاطر قهرمانی ایران با تبلیغات خوبی همراه شده است. این مربی درخصوص اردوی اروپایی تیم ملی خاطرنشان می کند که هدف از آن افزایش سطح کیفی بازی بازیکنان و آمادگی بهتر آنها برای حضور در المپیک پکن بوده و می گوید: «ترومن در این اردوها از همه بازیکنان در بازی های تدارکاتی استفاده کرده است تا میزان توانایی آنها را در بازی های سخت مورد ارزیابی قرار دهد. البته دو ماه تا المپیک فرصت باقی است و بازیکنان فشار زیادی را متحمل می شوند تا شخصیت المپیکی پیدا کنند.»

● مقابله با حریفان بزرگ

یکی دیگر از فواید بازی با تیم های قدرتمند اروپایی آشنایی اعضای تیم ایران با نحوه مقابله با آنها بوده و رایکو ترومن هم براین مهم تأکید ورزیده است. سرمربی تیم ملی این موضوع را یکی از مهمترین اهداف خود عنوان می کند زیرا معتقد است بازیکنان کشورمان چندان با سبک و سیاق بازی اروپاییان آشنا نیستند. وی حتی سه باخت و یک بردی که مقابل تیم های باشگاهی مونته نگرویی حاصل آمده اند را نیز برای تیم ملی مفید ارزیابی می کند چرا که این تیم های قدرتمند فشار زیادی به تیم ایران وارد کردند و ضعف های آن را بیش از پیش برملا کردند. ترومن در تمام بازی های انجام گرفته از ۱۶ بازیکن حاضر در اردو بهره گرفت اما وی همچنان قصد ندارد روی نام چهار بازیکن به طور صددرصد قلم قرمز بکشد تا تعداد اردونشینان را به عدد ۱۲ کاهش بدهد. به نظر می رسد برای حفظ انگیزه بازیکن ها سرمربی تیم ایران تا آخرین لحظات از اعلام و انتخاب فهرست نهایی خود امتناع کند تا شرایط کنونی تیم حفظ شود و بازیکن ها بر تلاش خود بیفزایند.

سفر به اروپا علاوه بر جنبه های تبلیغی از لحاظ فنی نیز بسیار گرانبها بوده است. برگزاری دو بازی دوستانه با تیم دوم ایتالیا اگرچه منجر به باخت تیم ایران به میزبان شده بود اما بازیکن ها را با شیوه مقابله با این سبک از بازی آشنا کرد تا در سومین مصاف با لاجوردی پوشان که البته جنبه رسمی تری داشت و تحت نظارت فیبا در قالب یک تورنمنت برگزار شد پیروزی عاید تیم ایران بشود. برتری برابر کرواسی و الجزایر هم حکایت از آمادگی خوب بازیکن های کشورمان دارد. حتی سه باخت متوالی برابر تیم های مونته نگرویی مگا ایشرانا، متالیکا و الجوو بیوگراد که به ترتیب با نتایج ۷۵ بر ۷۸ ، ۷۷ بر ۸۵ و ۶۹ بر ۷۹ حادث شد و نیز برتری ۱۰۶ بر ۷۷ مقابل تیم سوپرفاند نیز بسیار به کمک کادر فنی تیم ملی آمده است. این بازی های پرفشار بخصوص ضعف های تیم ایران را در بخش های دفاعی نمایان ساخته است. در فاصله ای که تا المپیک باقی مانده و بازی های تدارکاتی و اردوهای آماده سازی دیگری که در راهند می توان امیدوار بود تیم کشورمان به میزانی از آمادگی دست یابد که بازی های آبرومندانه ای در المپیک برگزار کند.

علی رضاییهمچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقخبرگزاری مهرسایت دیجیاتوسایت نامه نیوزسایت پارسینهسایت انصاف نیوزسایت اکوایرانسایت همشهری‌آنلاینسایر منابعسایت نورنیوز