جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

به بهانه رفتن مورینیو


به بهانه رفتن مورینیو

خوزه مورینیو از چلسی رفت شاید این تکان دهنده ترین و غیرباور ترین خبری بود که هواداران چلسی می شنیدند در وب سایت باشگاه خبر این بود خوزه مورینیو چلسی را ترک می کند

خوزه مورینیو از چلسی رفت. شاید این تکان دهنده ترین و غیرباور ترین خبری بود که هواداران چلسی می شنیدند. در وب سایت باشگاه خبر این بود: خوزه مورینیو چلسی را ترک می کند. باتوافق صورت گرفته میان او و مسئولان باشگاه خوزه از استمفوردبریج رفت تا دنیای فوتبال در بهت فرو روند. هرچند که گفته می شود این خروج یک توافق ۲ جانبه بوده است اما هر کسی که اخبار چند سال اخیر این باشگاه را دنبال کرده باشند می دانند که مشکلات و درگیری های او با آبراموویچ باعث اصلی رفتن «خوزه» بود.

● آمدن آبراموویچ

حضور میلیاردر روس تبار در چلسی باعث شد، تیمی که تا پیش از آن جزو تیم های نه چندان مطرح بود یک شبه تبدیل به باشگاهی بزرگ شود. سرمایه های نجومی او توانست بازیکنان بزرگی را به استمفوردبریج بیاورد. حضور «خوزه مورینیو» در چلسی باعث شد که این باشگاه بتواند در نخستین فصل حضورش در استمفورد بریج قهرمان لیگ برتر انگلستان شده و از اینجا بود که انتظارات از خوزه بالا و بالا تر رفت. مورینیو در سال ۲۰۰۴ و هنگامی که در پورتو حضور داشت توانست این تیم را به عنوان قهرمانی در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا برساند. وی در ۳ سال حضورش در چلشی توانست ۲ بار عنوان قهرمانی در لیگ برتر را کسب کند. چلسی همچنین در سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ قهرمان جام اتحادیه شد.

● آغاز اختلافات

آغاز اختلافات از آنجا بود که آبراموویچ سعی داشت ایده ها و تفکرات خود را که متفاوت و درتعارض با تفکرات مورینیو بود اعمال کند. وی با این کار توانست شوچنکو و بالاک را به تیم خوزه تحمیل کند. آبراموویچ بر این اعتقاد بود که با افزوده شدن این ۲ بازیکن شیوه بازی چلسی متحول خواهد شد و چلسی دیگر رو به کارهای دفاعی نخواهد آورد. حضور این ۲ بازیکن و عدم هماهنگی آنها با سیستم مورینیو باعث شد که علیرغم سپری شدن مدت زمانی طولانی نتوانند با سبک و سیاق فوتبال چلسی کنار بیایند و در نتیجه در چلسی آن بالاک و شوآ همیشگی نبودند. چلسی در ۱۸۵ دیدار خوزه را در کنار خود داشت.

چلسی با خوزه توانست ۱۲۴ برد، ۴۰ بار تساوی و ۲۱ باخت را تجربه کند. هرچند که گفته می شود تساوی چلسی مقابل روزنبرگ در لیگ قهرمانان اروپا که نشانه ای از حضور ضعیف در این رقابت است باعث برکناری خوزه شده است. گفته می شود خوزه پس از ترک استمفوردبریج به برخی بازیکنان کلیدی خود از جمله تری و فرانک لمپارد گفته بود که از چلسی جدا خواهد شد.

● رفتن خوزه و تبعات آن

خوزه در حالی از استمفوردبریج رفت که چلسی این هفته باید به مصاف منچستریونایتد برود. پیش از این گفته می شد که رونالدینیو نیز در آستانه حضور در چلسی قرار دارد. از سوی دیگر جانشین خوزه نیز آورام گرانت تعیین شده است. این مربی ۵۲ ساله در چلسی مدتی است که حضور داشته و تقریباً با حال و هوای باشگاه آشنا است. وی از مدتی قبل که در باشگاه حاضر شده بود با مورینیو اختلاف نظر داشت. آبراموویچ نیز از این اختلاف بهره کافی را برد و با دادن اختیار کامل به گرانت زمینه کدورت را میان مربی پرتغالی و این مربی اسرائیلی فراهم کرد.

مورینیو حتی یک بار به گرانت هشدار داده بود که در امور مربوط به باشگاه مداخله نکند. «گرانت» ازدوستان نزدیک آبراموویچ بود و در چلسی به عنوان مدیر ورزشی در باشگاه مشغول شده بود. گرانت در حالی هدایت چلسی را برعهده گرفت که پیش از این در خارج از اسرائیل هدایت هیچ تیمی را برعهده نداشته است. گفته می شود گاس هیدینک و خوآنده راموس گزینه های اصلی مربیگری چلسی هستند. دیدار مقابل منچستریونایتد دیدار سخت برای گرانت خواهد بود. هرچند که هیچ کس انتظار بازی زیبا را از چلسی ندارد. هنگامی که خوزه در چلسی حضور داشت، آبراموویچ به او لقب «آقای خاص» را داده بود. آقای خاصی که قرار بود تا سال ۲۰۱۰ در باشگاه باقی بماند نتوانست تا پایان ۲۰۰۷ در باشگاه باشد.

● واکنش ها پس از رفتن خوزه

شاید کسی تصور نمی کرد که خوزه یک شبه از استمفوردبریج برود. آرسن ونگر، آلکس فرگوسن و تنی چند از بازیکنان لیگ برتر به اظهار نظر پرداخته اند که در ادامه می خوانید. آرسن ونگر می گوید: این خبر، خبری بسیار تلخ است. او مربی بود که به کیفیت بازی اهمیت زیادی می داد.

بایداعتراف کنم که تکنیک او در بازی بسیار قابل تحسین بود. رفتن او خبری خوب برای لیگ برتر انگلستان نبوده است در هر حال برای او احترام قائل هستم. او هنگامی به چلسی آمد که کسی چلسی را در معادلات قرار نمی داد اما وی توانست خیلی سریع این تیم را به تیمی مدعی و پرطرفدار در جزیره و سطح اروپا تبدیل کند. او اعتبار زیادی برای چلسی به ارمغان آورد. وی درباره آورام گرانت نیز می گوید: او چندین سال است که در اسرائیل حضور داشته. او مربی با استعداد است. «سرآلکس فرگوسن» درباره خوزه می گوید: خوزه بهترین مربی برای چلسی و لیگ برتر بود.

او از زمان حضورش روحیه تیمی و انگیزه بازیکنان را بالا برد و سبب شد که این تیم بتواند در لیگ برتر و لیگ قهرمانان یک مدعی خطرناک باشد. «استفان هانت» می گوید: او به نظر من شخصیتی بود که می توانست به لیگ برتر شور و حرارت بدهد. با این همه تنها کسی که از انتخاب گرانت استقبال کرده است اسون گوران اریکسون سرمربی سوئدی منچسترسیتی است. وی می گوید: من شناخت خوبی از او دارم او شناخت خوب از فوتبال دارد. هدایت چلسی مسئولیتی بزرگ است و او می تواند از پس این مسئولیت بربیاید. ریکاردو کاروالیو نیز می گوید: بدون شک رفتن خوزه ضربه ای بزرگ به تیم وارد خواهد کرد. دروگبا نیز می گوید: به نظر من چلسی مربی بزرگ و فراموش نشدنی را از دست داد.همچنین مشاهده کنید

سایت پارسینهسایت جمارانسایت فراروروزنامه شرقروزنامه ابتکارسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری فارسسایت دیدبان ایرانروزنامه ایرانروزنامه شهروند