جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

خطرات كوكی‌ها


●كاربران وب معتقدند كه كوكی‌های اینترنت هیچگونه ریسك امنیتی را به دنبال ندارند. در مقابل، اخطاریه‌های مختلفی وجود دارند مبنی بر این كه كوكی‌ها، عادت‌های گردش در اینترنت …

كاربران وب معتقدند كه كوكی‌های اینترنت هیچگونه ریسك امنیتی را به دنبال ندارند. در مقابل، اخطاریه‌های مختلفی وجود دارند مبنی بر این كه كوكی‌ها، عادت‌های گردش در اینترنت شخص استفاده كننده را جمع‌آوری می‌كنند. شما از خود می‌پرسید كه آیا بهتر نیست كه مرورگر را به گونه‌ای تنظیم كنید كه دیگر هیچ كوكی‌ برای شما فرستاده نشود. در اینجا به شما توضیح می‌دهیم كه در كل چه خطراتی توسط كوكی‌ها وجود دارند.

داده‌های متنی بسیار كوچك كه بیشتر وقت‌ها هم بدون هیچگونه قفل می‌باشند و در كوكی‌های %user profile% وجود دارند، هیچگونه ریسك امنیتی ندارند زیرا هیچ كد اجرایی را دارا نمی‌باشند.

اما agentهای تبلیغات اینترنتی با هدف‌های اقتصادی و مادی، از فعالیتهای آن‌لاین كاربران سواستفاده می‌كنند. در این میان ارزیابی كوكی‌ها می‌تواند در تئوری بازیگر نقشی داشته باشد.

برای كاربران چنین سیستمی مفید و ضروری می‌باشد. زیرا كاربر لازم نیست هر بار تنظیمات پایه‌ای انجام دهد، مثلا اسمش را وارد كند یا زبان را عوض كند.

سایت‌های خرید و فروش آن‌لاین نیز اساس خود را بیشتر با كوكی‌ها پی‌ریزی می‌كنند. اما، چنین اطلاعاتی در بسیاری از سایت‌ها به موازات هم به agentهای تبلیغاتی نیز فرستاده می‌شوند و آنها نیز در همان موقع كوكی‌های خود را بر روی كامپیوتر كاربر می‌گذارند. به همین علت این امكان وجود دارد كه اطلاعات جمع شده در مورد یك user Profile را از سایت‌های مختلف گردآوری كرد و در تئوری حتی آن را برای شخص دیگری در دسترس قرار داد.

یك راه مقابله این است كه به سایت‌هایی كه برای ما آشنا هستند و به آنها مراجعه می‌كنیم اجازه فرستادن كوكی‌ها را بدهیم اما به شركتهای تبلیغاتی و ارائه كنندگان غریبه، اجازه فرستادن كوكی‌ها را ندهیم.

برای چنین كاری در اینترنت Explorer به مسیر زیر بروید:

Tools->Internet Options->Privacy

بر روی كلید Advanced كلیك كنید و بر روی گزینه Override automatic coockie handling كلیك كنید. برای First-party coockies گزینه Accept و برای Third-party coockies گزینه Block را انتخاب كنید.

گزینه Always allow session coockies را می‌توانید انتخاب كنید.

در "Firefox" و Netscape می‌توانید از Edit->Preferences یا Tools->Options گزینه Privacy را انتخاب و كوكی‌ها را فقط از وب سایت اصلی قبول كنید.

كوكی‌هایی كه یكبار درست می شوند تا آخر عمر بر روی دستگاه می‌مانند. هیچگونه ضرری نخواهد داشت كه كوكی‌های گرفته از وب سایت‌هایی كه هرگز به صورت مستقیم با آنها سروكار نداشته‌اید را به صورت دستی پاك كنید.

Firefox با كمك فرمانی كه در بالا داده شد و قسمت Show Cookies اجازه پاك كردن كوكی‌های موردنظر را به شما می‌دهد.

اینترنت اكسپلورر با تنها اجازه پاك كردن برخی كوكی‌های مربوطه را می‌دهد كه زیاد هم مورد پیشنهاد نمی‌باشد. در حالت كلی كوكی‌هایی را كه نمی‌خواهید با ویندوز اكسپلورر از پوشه user profile%cookies% پاك كنید.

PC Welt

مترجم: وهاب حاجی باقری