چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

سربازان سرزمین آفتاب تابان


سربازان سرزمین آفتاب تابان

اولین تیم های فوتبال در ژاپن در سال ۱۹۱۷ تشكیل شدند تا اینكه در سال ۱۹۲۱ تشكیلاتی برای اداره مسابقات فوتبال در این كشور به وجود آمد و حتی در سال ۱۹۲۹در فیفا به ثبت رسید اما این تشكیلات تا بعد از جنگ جهانی نتوانست شكل گسترده ای به خود بگیرد

● سرزمین ژاپن

امپراتوری ژاپن در مجمع الجزایری واقع در شرقی‌ترین نقطه آسیا واقع شده است‌. تاریخ تمدن این سرزمین به ۶۶۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد كه از این رو یكی از ستون‌های تمدن شرق دور شناخته می‌شود‌.

وسعت سرزمین ژاپن مساحتی حدود ۳۷۷ كیلومتر مربع است كه جمعیتی بالغ بر ۱۲۷ میلیون نفر در آن زندگی می‌كنند‌. ژاپن اكنون به عنوان یكی از پیشرفته‌ترین كشورهای جهان و یكی از قطب‌های صنعتی و تكنولوژیك دنیا محسوب می‌شود‌. مردم این كشور پس از جنگ جهانی دوم و خسارات بی‌امانی كه به آنها وارد شد عزم خود را برای تحولی بنیادین جزم كرده و موفق شدند در دهه ۹۰ میلادی نام این كشور را در بین كشورهای پیشرفته دنیا جا بیندازند‌.

● فوتبال در ژاپن

در اوایل قرن بیستم و با پیدایش فوتبال امروزی و ورود این ورزش به كشورهای شرق آسیا، در ژاپن نیز رویكرد به این ورزش شكل گرفت‌. اولین تیم‌های فوتبال در ژاپن در سال ۱۹۱۷ تشكیل شدند‌ تا اینكه در سال ۱۹۲۱ تشكیلاتی برای اداره مسابقات فوتبال در این كشور به وجود آمد و حتی در سال ۱۹۲۹در فیفا به ثبت رسید‌ اما این تشكیلات تا بعد از جنگ جهانی نتوانست شكل گسترده‌ای به خود بگیرد‌.

نهایتاً در سال ۱۹۵۴ با تأسیس كنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال ژاپن نیز به عضویت این كنفدراسیون درآمد‌. فدراسیون فوتبال ژاپن نیز مانند دیگر اقشار جامعه ژاپن كه در دهه پنجاه كمر همت به سازندگی و پیشرفت كشور خود بسته بودند، تصمیم گرفت در یك برنامه ریزی بلند مدت به جمع تیم‌های قدرتمند فوتبال آسیا و حتی جهان بپیوندد‌. اولین موفقیت ژاپنی‌ها كسب مدال برنز مسابقات فوتبال بازی‌های المپیك ۱۹۶۸ مكزیك بود كه راه تداوم موفقیت‌ها را برای ژاپنی‌ها بازكرد‌.

از سال ۱۹۹۳ لیگ حرفه‌ای باشگاه‌های ژاپن كه به نام جی لیگ شهرت داشت راه اندازی شد‌. مسابقات جی لیگ از همان ابتدا با الگوبرداری از رویكردهای حرفه‌ای برگزاری مسابقات فوتبال در دنیا به حرفه‌ای‌ترین لیگ آسیایی مبدل شد و تیم‌های حاضر در آن توانستند عناوین مهم این رقابت‌ها را در سطح آسیا به نام خود ثبت كنند‌.

● تیم‌ملی ژاپن

اولین تیم‌ملی ژاپن در سال ۱۹۱۷ تشكیل شد و در اولین بازی با ۵ گل مقابل چین شكست خورد‌. این تیم در همان سال سنگین‌ترین شكست خود را تجربه كرد و با ۱۵ گل مغلوب تیم‌ملی فیلیپین شد‌. تیم‌ملی ژاپن پس از آنكه در سال ۱۹۶۸ موفق شد مدال برنز مسابقات المپیك را كسب كند، برنامه ریزی خود را برای حضور در رقابت‌های آسیایی و جهانی آغاز كرد تا نهایتاً موفق شد در سال ۱۹۸۸ برای اولین بار به جام ملت‌های آسیا صعود كند‌.

هرچند كه این تیم در اولین حضور خود نتوانست عنوانی را كسب كند اما موفق شد میزبانی مسابقات را در سال ۱۹۹۲ به چنگ بیاورد و در همان سال اولین قهرمانی را به نام خود به ثبت برساند‌. سال‌های رویایی تیم‌ملی ژاپن از همین روز‌ها آغاز شد تا اینكه در سال ۱۹۹۷ در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ژاپنی‌ها برای اولین بار سهمیه حضور در مسابقات را با پیروزی مقابل ایران به دست آوردند تا در سال ۱۹۹۸ در جام جهانی فرانسه شركت كنند‌.

این تیم در سال ۲۰۰۰ در جام ملت‌های آسیا كه در لبنان برگزار می‌شد موفق به كسب عنوان قهرمانی برای دومین بار شد و این عنوان را در سال ۲۰۰۴ تكرار كرد‌. تیم‌ملی ژاپن در صورت كسب عنوان قهرمانی در مسابقات امسال به ركورد ۳ قهرمانی پیاپی ایران خواهد رسید‌. تیم‌ملی ژاپن ۴ بار در جام كنفدراسیون‌ها شركت كرده و در سال ۲۰۰۱ كه به طور مشترك در كره جنوبی و ژاپن برگزار می‌شد با عبور از سد تیم‌های كامرون، كانادا و استرالیا و همچنین كسب تساوی مقابل برزیل توانست به دیدار نهایی راه یابد و با شكست یك بر صفر مقابل فرانسه مقام دوم را به خود اختصاص دهد‌.

ژاپنی‌ها پس از ۷ ماه رقابت در طول سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ با تیم‌ملی كشورمان نهایتاً در آستانه آغاز رقابت‌های جام ملت‌های آسیا موفق شدند كه صدرنشینی آسیا را از ایران بگیرند و با قرار گرفتن در رتبه چهلم جهان به عنوان تیم برتر آسیا خود را معرفی كنند‌. ژاپنی‌ها اكنون مدعی اول كسب عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا محسوب می‌شوند‌.

● اسامی بازیكنان تیم‌ملی ژاپن برای حضور در جام ملت‌های آسیا‌

▪ دروازه‌بانان‌: یوشیكاتسو كاواگوچی، سیگو نارازاكی و ایجی كاواشیما

▪ مدافعان‌: یوجی ناكازاوا، كیسوكه تسوبوی، آكیرا كاجی و یویچی كومانو

▪ هافبك‌ها‌: شونسوكه ناكامورا، هیدئو ‌هاشیموتو، نائوتاكه‌هانیو، یاسوهیتو اندو، كنگو ناكامورا، كیتا سوزوكی، یوكی آبه، یاسوئوكی كونو، ساتورو یاماگیشی، یوشیاكا اوتا و كوكی مینزونو

▪ مهاجمان‌: سیچیرو ماكی، ناهیرو تاكاهارا، ریوجی باندو، هیساتو ساتو و كیشو یانو

▪ ZOOM ۱ ـ اویكا اوسیم ـ سرمربی تیم‌ملی ژاپن

مربی ۶۶ ساله بوسنیایی فوتبال را از باشگاه زلزنیكار شهر سارایوو یوگسلاوی (بوسنی كنونی) در سال ۱۹۵۹ آغاز كرد‌. او بیشتر زمان بازیگری خود را در فرانسه گذراند‌. از سال ۱۹۷۰ به تیم استراسبورگ پیوست و از همان سال تا سال ۱۹۷۸ در فوتبال فرانسه باقی ماند‌. او ۱۶ بار برای تیم‌ملی یوگسلاوی بازی كرده و ۸ گل نیز برای تیم كشورش به ثمر رسانده است‌.

وی دوران مربیگری خود را از زلزنیكار یعنی همان باشگاهی كه فوتبال را در آن آغاز كرده بود، شروع كرد‌. وی هدایت تیم‌های پارتیزان بلگراد، پاناتیناكوس یونان و اشتورم گراتس اتریش را برعهده داشته است‌. اوسیم در سال ۲۰۰۳ به ژاپن می‌آید و هدایت تیم جف یونایتد را برعهده می‌گیرد‌. او پس از ناكامی تیم‌ملی ژاپن در رقابت‌های جام جهانی به عنوان سرمربی تیم‌ملی ژاپن انتخاب می‌شود‌.

▪ ZOOM ۲ ـ شونسوكه ناكامورا ـ بازیكن كلیدی تیم‌ملی ژاپن

در روز ۲۴ ژوئن ۱۹۷۸ در یوكوهاما به دنیا آمد‌. از ۱۳ سالگی در تیم جوانان نیسان بازی می‌كرد و در سال ۱۹۹۴ به مدرسه فوتبال توكو گاكوكن رفت‌. از سال ۱۹۹۷ در تیم بزرگسالان یوكوهاما مارینوس شروع به بازی كرد و در مسابقات جی لیگ حاضر شد‌. او در طول ۵ سال حضورش در این تیم ۱۴۶ بار برای یوكوهاما به میدان رفت و ۳۳ بار برای این تیم گلزنی كرد‌. موفقیت چشمگیر این بازیكن موجب شد كه كادر فنی تیم‌ملی ژاپن و در رأس آن فیلیپ‌ تروسیه فرانسوی در سال ۲۰۰۰ از او برای حضور در تیم‌ملی دعوت به عمل بیاورند‌.

موفقیت‌های او با تیم‌ملی ژاپن در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی ۲۰۰۲ راه حضور در اروپا را برای او باز كرد و او در تیم رجینای ایتالیا به فوتبال ادامه داد‌. وی در سال ۲۰۰۵ به تیم سلتیك اسكاتلند پیوست و در پایان فصل ۲۰۰۷- ۲۰۰۶ به عنوان بهترین بازیكن فصل باشگاه‌های اسكاتلند انتخاب شد‌.همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24سایت سلام نوروزنامه آرمان ملیسایت اعتماد آنلاینروزنامه دنیای اقتصادروزنامه شهروندسایت دیجیاتوخبرگزاری ایسناسایت ساعدنیوزروزنامه ایران