دوشنبه, ۱۰ مهر, ۱۴۰۲ / 2 October, 2023
مجله ویستا

داروی کاهش وزن با مکانیسم کاهش جذب


داروی کاهش وزن با مکانیسم کاهش جذب

تنها دارویی که با مکانیسم کاهش جذب مواد غذایی عمل میکند و توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید است، اورلیستات (با نام تجاری زنیکال) است.
این دارو با مکانیزم ۳۰% کاهش جذب چربی در روده …

تنها دارویی که با مکانیسم کاهش جذب مواد غذایی عمل میکند و توسط سازمان غذا و دارو مورد تایید است، اورلیستات (با نام تجاری زنیکال) است.

این دارو با مکانیزم ۳۰% کاهش جذب چربی در روده عمل میکند و با اتصال به آنزیم لیپاز که از پانکراس به روده ترشح میشود و مسئول هضم چربی رژیم غذایی است، مانع از این میشود که چربی غذا (تری گلیسیرید)،به اسیدهای چرب قابل جذب تجزیه شود و در نتیجه چربی از بدن دفع میشود.

عوارض دارو شامل مدفوع چرب،اسهال چرب و دل پیچه است که در ۹% بیماران منجر به قطع دارو میشود.

اورلیستات با ننام دیگر تترا هیدرو لیپو ستاتین به منظور درمان چاقی ساخته شده است.

این دارو با فرمولC۲۹H۵۳NO۵ نیمه عمر ۱ تا ۲ ساعته دارد و از طریق مدفوع دفع میشود.

در مطالعات انجام شده روی اثر بخشی این دارو،افرادی که اورلیستات مصرف کرده و در کنار داشتن رژیم غذایی تعدیل شده و فعالیت فیزیکی مناسب،۲ تا ۳ کیلو بیشتر از گروهی که این دارو را مصرف نمیکردند،کاهش وزن داشته اند .بعضی افراد میتوانند در طی ۶ ماه مصرف این دارو، ۱۰% یا بیشتر از وزن خود بکاهند.

اورلیستات همچنین باعث کمی کاهش در فشار خون میشود و یه نظر میرسد که از بروز دیابت نوع ۲ میتواند پیشگیری کند.این اثر چه مربوط به اثر کاهش وزن آن باشد یا چیز دیگر،در مطالعات دیده شده که این دارو بروز دیابت نوع ۲ را تا ۴۰ % در افراد چاق کاهش میدهد.

با توجه به این که مصرف مداوم اورلیستات میتواند منجر به کاهش جذب ویتامبنهای محلول در چربی شود،مصرف مکمل مولتی ویتامین شامل ویتامینهای A, D, K, E همراه با بتا کاروتن توصیه میشود.

گیتی بهدادی پور

کارشناس تغذیه

www.behdadipour.comهمچنین مشاهده کنید

روزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری فارسسایت باتوخبرگزاری صدا و سیماروزنامه دنیای اقتصادسایت پارسینه پلاسسایت همشهری‌آنلاینسایت ساعدنیوزسایت نامه نیوزسایت مثلث آنلاین