یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

کدام حالت‌دهنده مو بهتر است؟


کدام حالت‌دهنده مو بهتر است؟

موهایت فر است و وقتی از حمام بیرون می‌آیی وز می‌شود و با درشت‌ترین شانه‌ها هم نمی‌توانی آن را صاف کنی؛ شاید هم دوست داری موهایت زیر نور‌آفتاب برق بزنند و صاف و یکدست باشند. شاید …

موهایت فر است و وقتی از حمام بیرون می‌آیی وز می‌شود و با درشت‌ترین شانه‌ها هم نمی‌توانی آن را صاف کنی؛ شاید هم دوست داری موهایت زیر نور‌آفتاب برق بزنند و صاف و یکدست باشند. شاید هم روی میز جلوی آیینه‌تان برای حل کردن این مشکلات‌، انواع ژل‌ها، موس‌ها و کرم‌های مو را دارید و یا گاهی به عطاری‌ها سر می‌زنید تا کتیرا بخرید. با دکتر حسین طباطبایی‌ متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد این محصولات به گفتگو نشسته‌ایم...

آقای دکتر! برای حالت دادن به موها، ژل‌ها و فوم‌ها و به‌طور کلی مواد کارخانه‌ای بهترند یا موادی مانند کتیرا که در عطاری‌ها به صورت سنتی وجود دارد؟

ـ مواد نرم‌کننده و حالت‌دهنده چنانچه به‌وسیله کارخانه‌های معتبر تولید شوند، مناسب‌اند و انتخاب آن بستگی به سلیقه فرد از نظر وضعیت و حالت موهایش دارد و بسته به اینکه خودش فکر می‌کند موهایش با ژل بهتر فرم می‌گیرند و یا با کرم مو، کتیرا یا هر ماده دیگری، یکی از انواع این محصولات را از بازار می‌خرد و استفاده می‌کند. این محصولات معتبر تفاوت چندانی از نظر سلامت نگه‌داشتن پوست و موی‌سر با یکدیگر ندارند و همه محصولات استاندارد بسته به تجربه فرد که کدام یک را می‌پسندد، قابل استفاده هستند.

موادی که در عطاری‌ها به فروش می‌رسد چه‌طور؟

ـ محصولات فله‌ای که درعطاری‌ها فروخته می‌شوند می‌توانند موجب حساسیت پوست‌سر و کدر شدن موها شوند و به‌هیچ‌وجه استفاده از این محصولات را توصیه نمی‌کنیم.

ژل زدن به موها موجب ریزش‌ آنها نمی‌شود؟

ـ ژل‌ها، مواد نرم‌کننده و صاف‌کننده‌ موها هستند که افرادی که موهای زبر و خشک و فر دارند می‌توانند از آنها استفاده کنند و چنانچه به وسیله کارخانه‌های معتبر ساخته شده باشند مناسب هستند و موجب نرم شدن موها و حالت دادن به آنها و صاف کردن‌شان می‌شوند. ژل‌های استاندارد به ندرت عوارضی مانند حساسیت پوست‌سر را به وجود می‌آورند البته نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که ژل‌هایی که در منازل ساخته می‌شوند و در عطاری‌‌ها به فروش می‌رسند غیراستاندارد هستند و ممکن است موجب قرمزی و پوسته‌پوسته شدن و خشکی و خارش پوست شوند.

فوم یا موس چه‌طور؟

ـ این محصولات هم اگر به صورت کارخانه‌ای و استاندارد ساخته شوند می‌توانند بدون عوارض استفاده شوند ولی در این مورد هم نباید از انواع خانگی و یا عطاری استفاده کرد.

پس بگویید بهترین روش استفاده از این محصولات چیست؟ روی موی خشک مالیده شوند و یا روی موی خیس؟

ـ روش استفاده از این محصولات بستگی به دستورالعمل‌ کارخانه‌ سازنده دارد. بهتر است پس از هر بار حمام کردن، این محصولات حالت‌دهنده مو روی موهای مرطوب مالیده شوند و با شانه دانه درشت شانه شوند و در صورت تمایل پس از آن موها سشوار کشیده شوند.

اگر ژل را روی موها مالیدیم، تا چه مدت اشکالی ندارد که این ژل روی موها باقی بماند؟ چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

ـ اغلب کارخانه‌های سازنده این محصولات حالت‌دهنده مو، مدت زمانی را که اشکالی ندارد این محصولات در تماس با موها قرار بگیرند روی قوطی این محصولات می‌نویسند که این بستگی به مواد تشکیل دهنده هر محصول دارد ولی به طور کلی پس از هر حمام و شستشوی موها با شامپو، مواد حالت‌دهنده روی موها مالیده می‌شوند و تا حمام بعدی که یک تا دو روز طول می‌کشد، اشکالی ندارد که این محصولات روی موها باقی بمانند.

بعضی‌ها می‌گویند اگر در طول ماه، به صورت مداوم از مواد حالت‌دهنده استفاده شود، موها دچار ریزش می‌شوند؛ درست است؟

ـ خیر، چنانچه حالت‌دهنده‌ها استاندارد و معتبر باشند می‌توانید آنها را به صورت مستمر و پس از هر حمام استفاده کنید و محدودیتی هم در استفاده از این محصولات وجود ندارد.

شما کدام یک از محصولات حالت‌دهنده موها را توصیه می‌کنید؟

ـ جواب این پرسش شما موجب تبلیغ محصولات خاصی می‌شود ولی اگر شما به دنبال تهیه یک محصول حالت‌دهنده مناسب برای موهایتان هستید بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. پزشک با توجه به نوع موهای شما، محصول خاصی را به شما توصیه خواهد کرد.

‌آقای دکتر! کرم‌های مو که موجب براق شدن موها می‌شوند، سبب ریزش موها نمی‌شوند؟

ـ کرم‌های مو، مواد نرم‌کننده و حالت‌دهنده برای موهای زبر و صاف‌کننده موهای فر هستند. کرم‌ موهای استاندارد ضمن نرم و صاف کردن موها به سرعت جذب مو می‌شوند و موجب چربی و براق شدن موها می‌شوند. مانند سایر محصولات اگر این کرم‌ها از مارک‌های معتبر تهیه شوند مشکلی برای پوست و موی سر ایجاد نمی‌کنند.

پرسشی از دکتر حسین طباطبایی، متخصص پوست و مو - دکتر شکوفه شجاعیهمچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندسایت زومیتسایت بیتوتهسایت چیدانهسایت فرادیدسایت سلام نوسایت آفتاب نیوزسایت دیجیاتوسایت اعتماد آنلاینسایت مجله شبکه