جمعه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۲ / 1 December, 2023
مجله ویستا

شوره سر و راههای پیشگیری آن


شوره سر و راههای پیشگیری آن

شوره سر یا سبوره، عارضه ای است که در آن پوسته های سفید یا خاکستری کوچک در یک قسمت یا تمام سر دیده می شود و به حدی در افراد شایع است که برخی متخصصان آن را امری طبیعی می دانند. شوره …

شوره سر یا سبوره، عارضه ای است که در آن پوسته های سفید یا خاکستری کوچک در یک قسمت یا تمام سر دیده می شود و به حدی در افراد شایع است که برخی متخصصان آن را امری طبیعی می دانند. شوره سر به طور کلی در مردان نسبت به زنان شایع تر است و بروز آن هنگام بلوغ بیشتر دیده می شود.

در این عارضه موقع شانه کردن موهای سر، دانه های ریز سفید رنگ روی شانه شخص می ریزد و چنانچه به کف سر و موها نگاه کنیم، این ذرات سفید قابل مشاهده است.

نقاط دیگری از بدن غیر از سر با شیوع کمتری می توانند مبتلا به شوره شوند اما به طور کلی، موهای تمیز، سالم و دارای تعادل اسیدی اگر خوب نگهداری شوند دچار مشکل شوره سر نمی شوند.

هر چند وجود چند تکه پوسته سفید رنگ لابه لای موها، امری طبیعی است اما هنگامی که میزان این پوسته ها زیاد شود، بایستی به عنوان یک بیماری با آن برخورد کنید.

انواع شوره

به طور معمول شوره سر به دو نوع خشک و چرب تقسیم می شود؛ شوره خشک به صورت پوسته های سفید رنگ نرم به نظر رسیده و در آن کف سر دچار خارش زیادی می شود، اما شوره چرب به صورت پوسته های چسبناک و زرد رنگ به نظر می آیند و بوی بدی می دهند و بیشتر در موهای نوجوانان و جوانانی که پوست کف سرشان چرب است، دیده می شود.

علت بیماری

این عارضه معمولاً در هوای سرد به دلیل پایین بودن رطوبت محیط زندگی و کاهش نور خورشید، شدت می یابد و با توجه به این که علت های مسبب بیماری همیشه برقرار هستند، ممکن است تا پایان عمر ادامه پیدا کند.

ثابت شده است این بیماری تا حدی وابسته به وجود قارچ است، اما از استرس و خستگی، برنامه غذایی ناسالم و کمبود برخی ریز مغذی ها همانند روی در بدن، اختلالات هورمونی، عفونت های ناشی از برخی بیماری ها، آسیب ها و زخم های وارد شده به پوست کف سر و استفاده زیاد یا نادرست از محصولات آرایشی می توان به عنوان دیگر علل عمده ایجاد شوره سر نام برد.

شامپو

وقتی اسم شوره سر به میان می آید، معمولاً این سؤال مطرح می شود که با چه شامپویی می توان به جنگ آن رفت. برای درمان موارد خفیف این عارضه، شامپوهای ضد شوره مفید هستند. در شوره شدید سر (با پوسته ریزی و دلمه) می توان از اسید سالیسیلیک با تجویز پزشک استفاده کرد.

پیشگیری

فرد مبتلا به این عارضه باید سعی کند از برخورد با محیط های پراسترس و تنش زا دوری کند، تا آنجا که ممکن است باید از خارانیدن پوست سر پرهیز شود، زیرا این کار باعث ایجاد عفونت می شود. البته برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادی دارد، زیرا سبب می شود که جریان خون سریع تر شده و سلول ها تغذیه شوند.

برس و شانه بیمار بایستی نرم و حتی الامکان از جنس طبیعی باشد و سایر افراد خانواده به هیچ وجه نباید از آن استفاده کنند، فرد حتماً باید رژیم غذایی خود را اصلاح کند و از خوردن چربی های حیوانی، مصرف بیش از حد شیرینی ها، شکلات، آجیل، غذاهای سرخ شده و پر ادویه پرهیز کند.

همچنین خوردن سبزی ها، میوه ها و غذاهایی که حاوی ویتامین های AEB پروتئین هستند نیز توصیه می شود.همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزسایت سلام نوسایت بیتوتهسایت زومیتخبرگزاری صدا و سیماسایت اقتصادنیوزسایت دیجیاتوسایر منابعسایت ساعدنیوزسایت باتو