دوشنبه, ۱۰ بهمن, ۱۴۰۱ / 30 January, 2023
مجله ویستا

چگونه میلان آبروی فوتبال ایتالیا را خرید


چگونه میلان آبروی فوتبال ایتالیا را خرید

میلانی ها باز هم آبروی فوتبال ایتالیا را در عرصه بین المللی خریده و یك جام باارزش را به ارمغان آوردند كه با عقیده اكثر كارشناسان فتح این جام پس از جریان «كالچو پولی» برای حیات مجدد و اعتبار بخشیدن به فوتبال ایتالیا لازم بود

هفتمین قهرمانی میلان به نوعی شیرین ترین فتح این تیم در اروپا بود. ۲ فصل قبل تیم آماده اما مغرور قرمز و مشكی ها در نیمه اول فینال استانبول با نتیجه ۳ بر صفر نیمه اول را به سود خود پایان داد. در رختكن این تیم هیاهوی فراوانی برپا بود و آنها نقشه چگونه برپا كردن جشن قهرمانی را می كشیدند؛ غافل از اینكه یك تئوریسین بزرگ كه استاد ضدتاكتیك خطاب می شود روی «وایت برد» خود برنامه ای را تنظیم می كرد كه به درستی عمل می شد، یك معجزه را رقم می زد.

شوت كاپیتان جرارد وارد دروازه «دیدا» شد و در فاصله ۶ دقیقه یك گل دیگر هم جبران شد تا میلانی ها مات و مبهوت وقت اضافه را هم سپری كرده و به پنالتی ها چشم بدوزند اما یك دروازه بان لهستانی به نام «دودك» پنالتی های مردانی نظیر پیرلو، شوچنكو و سرجینیو را مهار كرد تا آه از نهاد دوستداران میلان برآید.

میلان در این فصل، در یكی از بدترین برهه های تاریخ خود از ابتدا هدفی روشن در پیش داشت. جالب اینكه آنها در فصل جاری طولانی ترین راه را برای فتح لیگ قهرمانان پیمودند، چرا كه به عنوان تیم چهارم سری A مجبور بودند از مرحله مقدماتی، رقابت ها را آغاز كنند.میلانی ها پس از صعود از مرحله مقدماتی با از سر راه برداشتن سلتیك، بایرن مونیخ و منچستریونایتد سرانجام راهی دیدار انتقامی مقابل لیورپول شدند.

كارلو آنچلوتی كه سخت ترین سال دوران مربیگری خود را سپری می كرد برای این جام تدارك ویژه ای در نظر گرفته بود و به این منظور در مسابقه هفته قبل سریA مقابل اودینزه به ۱۴ تن از نفرات اصلی خود استراحت داد تا با استراحتی بیشتر و آمادگی روانی راهی آتن شوند.كارلتو از فینال قبلی درس گرفته بود. او از مردانش خواست بازی را اداره كنند تا در وقت مقتضی با استفاده از حربه هایی كه روی آن برنامه ریزی شده بود به گل برسند.

بازی هجومی لیورپول باعث شد ضدحملات از تراكم دفاعی آنها كاسته شود و در این میان مردان تكنیكی نظیر كاكا و سیدورف با قدرت مانور بیشتر می توانستند زمینه گلزنی را برای میلانی ها فراهم كنند.در دقایق پایانی نیمه نخست كاكا به حركت درآمد تا مدافعان حریف وادار به خطا كردن شوند. پیرلو پشت توپ قرار گرفت. ضربه استادانه او به صورت اتفاقی به اینزاگی خورد تا گل او ثبت شده و هافبك تكنیكی و ملی پوش میلان به تلافی پنالتی از دست رفته ۲ فصل قبل، عامل اصلی گلزنی لقب بگیرد.

اصرار كارلتو به حفظ سوپر پیپو، فرار این بازیكن از آفسایدگیری و در واقع گل قهرمانی میلان را موجب شد. پس از گل دوم ترس و نگرانی در چهره میلانی ها موج می زد، چرا كه آنها تجربه تلخی داشتند و نمی خواستند آن مورد دوباره تكرار شود. جدای از شرح بازی كه اكثر دوستداران فوتبال بر آن واقفند باید به یك نكته اشاره كنیم. این مسابقه چند فاتح فردی داشت كه همین مسأله باعث شده شیرینی این قهرمانی بیش از سایر قهرمانی های ادوار گذشته باشد. كارلو آنچلوتی اولین فرد مورد نظر است.

مردی كه با وجود فتح جام های مهم داخلی و خارجی از همان شب شكست تلخ استانبول زیر تیغ انتقادات قرار گرفت و اگر حمایت های مسؤولان عالیرتبه باشگاه نبود، هرگز این فینال را تجربه نمی كرد و فرصتی برای جبران نمی یافت. كارلتو، بنیتز مغرور را در بازی شطرنج گونه فینال شكست داد تا ثابت كند از یك سوراخ دوبار گزیده نمی شود. او اكنون یكی از مردانی است كه هم در لباس بازی و هم در كسوت مربیگری این جام را فتح كرده اند. نام پائولو مالدینی هم كه برای پنجمین مرتبه این جام را فتح كرده، به افسانه ها سپرده خواهد شد.

پائولو ۸ بار طعم حضور در این فینال را چشیده، ۱۵ بار آن را فتح كرده و همچنین ۲ بار به عنوان كاپیتان جام را بالای سر برده است. ۲ بار كاپیتانی باعث شده اولین نفری باشد كه جام را لمس می كند. كاستاكورتا مدافعی كه چند روز پیش از این مسابقه از بازی های رسمی خداحافظی كرد مدالی زرین را به كلكسیون افتخاراتش افزود برای او لذت ویژه ای دارد، نامش در لیست بازیكنان فصل جاری میلان بود و خداحافظی از فوتبال با كسب مدال طلای معتبرترین جام باشگاهی جهان توأم شد.

فیلیپو اینزاگی مهاجم كهنه كار و گریزپای میلان كه منتقدانش او را تمام شده می دانستند، بنیتز تصور نمی كرد به عوان یار اصلی وارد زمین شود، بنابراین برنامه خاصی برای از كار انداختن او نداشت و همین مسأله باعث شد این بازیكن در نیمه دوم به راحتی از تله آفسایدگیری مدافعان حریف گریخته و با یك ضربه نرم و راحت توپ را از میان پاهای «رینا» عبور دهد و لقب برترین بازیكن میدان را از آن خود كند.كاكا، ستاره برزیلی دیگر برنده واقعی این میدان بود.

آقای گل جام در نیمه اول باعث شكل گیری تك گل ایتالیایی ها شد و در نیمه دوم با پاس عمقی، سازنده گل دوم نام گرفت. او به احتمال فراوان بخت اول كسب عنوان مرد سال اروپا و جهان خواهد بود؛ چون بی تردید مؤثر ترین بازیكن میلان در طول فصل جاری بوده و با پاس های طلایی و گل های مهمی كه زده این مسأله را به اثبات رسانده است. و سرانجام ماسیمو اودو، كاپیتان سابق لاتزیو كه در ژانویه به میلان پیوست، از جمله برنده های واقعی لیگ قهرمانان محسوب می شود.

او كه به عنوان یكی از ۱۱ بازیكن اصلی در تركیب قرار گرفت، كافو با تجربه را نیمكت نشین كرد و اكنون همراه سایر ملی پوشان میلان ۲ جام قهرمانی باارزش (جام جهانی و لیگ قهرمانان اروپا) را در كلكسیون خود دارد. اودو با خروج از لاتزیو محبوبیت خود را در آن تیم از دست داد اما این ریسك باارزش جواب داد و سرانجام به آرزویش كه فتح اروپا رسید.

فوتبال داغ و سطح اول جهانی، همیشه شاهد لبخند و گریه های بازیكنان است كه این مرتبه قرعه شادی و لبخند به نام مردان میلان افتاد و آنها فصل را باشكوه و زیبایی هرچه تمامتر به پایان رساندند تا با فتح هفتمین جام قهرمانی نزدیك ترین تیم به رئال مادرید در جدول قهرمانان اروپا بوده و از طرفی فاصله خود را با لیورپول و سایر رقبای نامدارش افزایش دهد.

میلانی ها باز هم آبروی فوتبال ایتالیا را در عرصه بین المللی خریده و یك جام باارزش را به ارمغان آوردند كه با عقیده اكثر كارشناسان فتح این جام پس از جریان «كالچو پولی» برای حیات مجدد و اعتبار بخشیدن به فوتبال ایتالیا لازم بود.همچنین مشاهده کنید

سایت مجله شبکهخبرگزاری تسنیمسایت آفتاب نیوزسایت اکوایرانروزنامه دنیای اقتصادسایت ساعدنیوزخبرگزاری فارسسایر منابعروزنامه شرقسایت فرادید