شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۴۰۲ / 3 June, 2023
مجله ویستا

دردسرهای شکم چاق


دردسرهای شکم چاق

چاقی شکم اصلا موضوع پیش پا افتاده ای نیست بلکه برعکس، مسئله ای مهم برای حفظ سلامت است که نباید از آن غافل شد.
پس اگر شما هم چند کیلوگرم اضافه وزن دارید- به خصوص چاقی ناحیه شکم- زودتر …

چاقی شکم اصلا موضوع پیش پا افتاده ای نیست بلکه برعکس، مسئله ای مهم برای حفظ سلامت است که نباید از آن غافل شد.

پس اگر شما هم چند کیلوگرم اضافه وزن دارید- به خصوص چاقی ناحیه شکم- زودتر برای حفظ سلامت خود کاری کنید و این وضعیت را به نفع خودتان تغییر دهید.

به گزارش مرکز اطلاعات فنی ایران، چاقی و اضافه وزن همیشه مشکلی اساسی است که باید به آن توجه داشت، اما باید بدانیم چربی ها و چاقی ناحیه شکم کم و بیش از سایر اعضای بدن دردسرساز می شود. این مشکل میان آقایان بیشتر از خانم ها دیده می شود و به همین دلیل هم آنها باید بیشتر مراقب خودشان باشند. به این نکته هم توجه داشته باشید که صرف نظر از وزن کلی شما، چربی ها و چاقی ناحیه شکم می تواند احتمال بروز انواع بیماری های قلبی، فشارخون بالا، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد. علاوه بر این مشکلات دیابت نوع ۲، افزایش میزان تری گلیسیرید، پایین بودن سطح کلسترول خوب خون و بروز مشکلات و اختلالات خواب نیز از دیگر مشکلاتی است که باید منتظرش باشید. اگر می خواهید بدانید شما هم با این مشکل روبه رو هستید یا نه، باید به اندازه دور کمرتان دقت کنید.

البته محاسبات دیگری هم وجود دارد که می تواند به طور دقیق تر مشکل را مشخص کند، ولی اندازه دورکمر هم معیار بدی نیست. با این حساب احتمال بروز بیماری های مختلف مانند مشکلات قلبی با افزایش اندازه دور کمر بیشتر می شود. پس بیشتر مراقب باشید. خیلی از ما چنین تصور می کنیم که حتما با افزایش سن باید منتظر اضافه وزن باشیم؛ اضافه وزنی که معمولا در افزایش اندازه دور کمر و چاق شدن شکم خودش را نشان می دهد. با افزایش سن، حجم عضلات کاهش می یابد و به نوعی از دست می رود.

به خصوص زمانی که فرد فعالیت جسمی کافی نداشته باشد- بنابراین اگر مقدار کالری دریافتی محدود نشود یا اگر میزان فعالیت بدنی افزایش پیدا نکند، به طور حتم باید منتظر افزایش وزن باشید. ژن ها نقش مهمی در بروز چاق شدن بیشتر از این که به ژنتیک مربوط باشد، به شیوه زندگی و عادت های نادرست ما مربوط است. بنابراین به جای این که ناامید باشید و برای لاغرتر شدن هیچ اقدامی نکنید، بهتر است از همین امروز شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر شما هم می خواهید شکم تان کوچک تر از قبل شود و چربی های این ناحیه از بین برود، بهتر است بدانید اصل قضیه تفاوتی ندارد و شیوه های کاهش وزن برای همه قسمت های بدن یکسان است.

پس اول از همه کالری دریافتی خود را کاهش دهید، غذاهای سالم تر بخورید، مقدار غذایی که هر وعده مصرف می کنید کاهش دهید و موادغذایی با کالری کمتر را برای خود انتخاب کنید. پس از رژیم غذایی هم به فکر فعالیت بدنی و ورزش باشید؛ اگر وقت کافی ندارید، می توانید از یک پیاده روی ساده پس از شام شروع کنید یا حداقل کمی با بچه ها بازی کنید تا تحرکتان بیشتر از قبل شود و وضعیت بهبود یابد. در نهایت نیز به خاطر داشته باشید می توانید چربی های شکم را از بین ببرید، اما این کار به کمی صبر و تلاش نیاز دارد. پس ناامید نشوید و بدانید چند کیلوگرم کاهش وزن برای حفظ سلامت مفید است و می تواند به شما کمک کند.همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت سلام نوسایت دیدارنیوزسایت فرادیدسایت برترینهاسایت رویداد 24سایت نامه نیوزسایت جمارانخبرگزاری صدا و سیماسایت پارسینه