دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

بهترین سن برای مادر شدن چه سنی است


بهترین سن برای مادر شدن چه سنی است

بهترین سن برای بارداری بین 20 تا 35 سالگی است بارداری در طول این 15 سال راحت تر و خطر ابتلا به فشار خون بالا در این سنین کمتر است

به گفته ی «کالج سلطنتی زنان و زایمان» (Royal College of Obstetrics and Gynaecology)؛ بین 20 تا 35 سالگی. بارداری در طول این 15 سال راحت تر و خطر ابتلا به فشار خون بالا در این سنین کمتر است. یک سقط جنین یا نیاز به سزارین؛ باز هم باید ادامه بدهم؟ شما همچنین در این سنین، احتمال بیشتری برای مقابله با محرومیت از خواب کافی و داشتن انرژی کافی خواهید داشت.

اما بهترین سن برای بزرگ کردن یک بچه، چه سنی است؟ طبق تحقیق به عمل آمده در دانشگاه آرهوس (Aarhus) دانمارک، کمی بالاتر از 35 سالگی. با بررسی 4.741 مادر دانمارکی در یک مطالعه علمی، داشتن سن بالاتر در هنگام پرورش و بزرگ کردن کودکان بین 7 تا 11 سال با میزان کمتر مشکلات عاطفی، اجتماعی و رفتاری مرتبط است. میانگین سن بچه دار شدن در کشور دانمارک، 30.9 است و نسبت بچه های متولد شده ی مادران بالای 40 سال از سال 1985، چهار برابر شده است. اداره ی ملی آمار و اطلاعات انگستان می گوید که میانگین سن زنان برای فرزندآوری در انگستان و ولز 30.3 بوده است و این نرخ در زنان مسن تر از اواسط دهه 70 میلادی رو به افزایش است.

زنانی که فرزندآوری را به تأخیر می اندازند، اغلب تحصیل کرده هستند و امنیت مالی و اقتصادی بیشتری دارند و همچنین در روابط پایدارتری نسبت به مادران جوان تر قرار دارند. آیا این عوامل به تنهایی می توانند تفاوت های فرزندآوری را توضیح دهند؟

و اما راه حل

این پژوهش نشان می دهد که علت فراتر از این چند عامل است. مادران مسن تر دارای بلوغ احساسی و عاطفی بیشتری هستند و بیشتر به گذشت و دل رحمی تمایل و نسبت به فرزندپروری انعطاف بیشتری دارند. این عوامل باعث ترغیب نوعی از سبک و روش فرزندپروری توانمند و اصیل می شود، سبک و روشی که دلیل و برهان آوری را با اعمال محدودیت های رفتاری و اخلاقی متعادل می کند. محققان در این تحقیقات انجام شده در دانمارک دریافتند که احتمال تنبیه فیزیکی یا شفاهی فرزندان توسط مادران مسن تر (بالای سن 33 سال) کمتر است. آنها به طور کلی صبر بیشتری دارند و کمتر دست به دامن نظم مقررات سختگیرانه می شوند. با این حال، کودکان 15 ساله نیز بدون توجه به سن مادران آنها، در این مطالعه ی علمی با همان سطح از مشکلات عاطفی روبرو بودند.

این مطالعه، یک فانوس دریایی تنها برای نشان دادن مزیت های مادران مسن تر نیست. ماه گذشته، تحقیقی از مؤسسه مکس پلانک (Max Planck) نشان داد که کودکان متولد شده ی مادران مسن تر در تست های توانایی شناختی عملکرد بهتری نسبت به فرزندان مادران جوان تر داشتند. نتایج این تست ها می توانند به عنوان یک پیش بینی برای دستاوردها و موفقیت های آموزشی و سلامت و تندرستی این کودکان در آینده تلقی شوند.

با وجود این، در عین کم بودن مشکلات زایمان در این زنان، باید این مسئله را نیز مد نظر قرار داد که مشکلات نازایی در بین زنان مسن تر بیشتر است. مادر شدن در سن بالاتر چندان هم خوب نیست.

تابناک باتو