سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

یک قدم تا رؤیا


یک قدم تا رؤیا

سایه روشن های استقلال مدل ۸۷

۱) امیر قلعه نویی برای این فصل انگیزه های فراوانی دارد. او دوباره توانسته نیمکت استقلال را به هر طریقی که ممکن بوده به دست بیاورد و حالا وقت ثابت کردن دوباره خودش به هواداران است. پس از ماجرای گم شدن لیست و حذف استقلال از جام باشگاه های آسیا و البته سیبل شدن قلعه نویی با جمله معروف «فوقش جریمه می شویم» حالا او هدایت آبی ها را در آسیا به دست گرفته و می خواهد به گونه ای عمل کند که جای هیچ بحثی درمیان نباشد و همه خاطرات تلخ تبدیل به روزگار شیرین و فراموش نشدنی شود. قلعه نویی با استقلال برای این فصل برنامه های ویژه ای دارد که حضور قدرتمندانه در هر ۳ صحنه لیگ برتر، جام حذفی و جام باشگاه های آسیا از کمترین اهداف و استراتژی هایش است.

۲) قلعه نویی می خواهد خودش را ثابت کند و برای اثبات، نیازمند پیروزی های تحسین برانگیزی است. این فصل در لیگ پر از مربیان مجرب و کارکشته است که قلعه نویی همه هدفش را شکست دادن آنها و یا حداقل شکست نخوردن از آنها برنامه ریزی کرده است. لیگی که در آن افشین قطبی برای خودش اعتباری ویژه کسب کرده، پیرلیت بارسکی، سایپایی ها را برای حضوری قدرتمند مهیا می کند. فیروز کریمی در قم می خواهد حداقل از استقلال شکست نخورد، اینکر فیرات با سپاهان حرف های بسیاری برای گفتن دارد، پرویز مظلومی در مس به دنبال شاهکار است و حتی منصور ابراهیم زاده تیمی جوان و یکدست و با انگیزه را مهیا ساخته، تب قلعه نویی را برای پیروزی و قهرمانی در این نبرد طاقت فرسا بالا می برد، ضمن اینکه متوجه باشیم امیرخان چقدر میل به شکست بعضی ها دارد.

۳) آبی پوشان پایتخت برای تدارک راهی ترکیه شده بودند تا دور از چشم خیلی ها و در شرایطی آرام و بی سر و صدا برنامه هایشان را پیاده کنند. قلعه نویی در حقیقت تیمش را از ایران خارج کرد تا میزان توجه را از استقلال بکاهد و بتواند تیمش را بدون حاشیه برای لیگ و ۲ جام دیگر آماده کند. حضور در ازمیر ترکیه این شانس را به سرمربی آبی پوشان داد تا بدون دغدغه برنامه های آماده سازی تیمش را پی بگیرد و آمادگی ذهنی و بدنی لازم را به مجموع تیم تزریق کند. قلعه نویی معتقد است بازیکنانش توان دویدن تا ۸ کیلومتر را یافته اند که این آماری بسیار خوب برای لیگ ایران است اما باید منتظر ماند و دید که پس از چند هفته و آزاد شدن بدن های بازیکنان این ادعا تا چه حد به حقیقت نزدیک است.

۴) استقلال در این فصل مجموعه ای از بازیکنان «کارا» را در کنار هم جمع کرده است و قلعه نویی نشان داده چندان به نام ها توجهی ندارد و مدل حرکتی و پیشرفت تیمی را ارجح بر هر مسأله ای می داند. او شاید برای انجام ایده هایش در بازی نیازمند یک بازیکن «خاص» باشد که البته بالاخره موفق به جذب آن شد. مجتبی جباری برای سرمربی استقلال یک مهره «ویژه» محسوب می شود که اگر آماده باشد و در شرایط معمولی خود قرار گیرد می تواند نبض بازی را به دست بگیرد و تیم را راه بیندازد. از سوی دیگر امیرخان در اندیشه ترکیبی متوازن و متعادل در ترکیب تیم است تا در طول فصل نقطه ضعفهای موجود تبدیل به پاشنه آشیل استقلال نشود. در مورد ترکیب استقلال این نکته را از یاد نبرید که آنها به دلایل مختلفی انگیزه لازم برای دیده شدن و بردن را دارند.

۵) اینکه امیر قلعه نویی بهترین انتخاب برای استقلال است یا خیر، پرسش مهمی است که هنوز باید منتظر ماند و عملکرد تیم را نظاره کرد. استقلال در فصل گذشته ۳ مدل را آزمود تا بالاخره گزینه قلعه نویی را بهترین یافت. آنها با حجازی مدل «اسطورگی» را برای فصل ۸۶ آغاز کردند و نتیجه لازم را نیافتند، پس از کش و قوس فراوان مدل «کارایی» را با فیروز کریمی در دستور کار قرار دادند که نه تنها نتیجه لازم به دست نیامد بلکه استقلال سقوطی آزاد را در جدول داشت و وضعیت ناامیدکننده ای یافت تا این بار مدل «اسطوره - کارایی» در اولویت قرار گیرد و قلعه نویی ناجی استقلال شود که البته با قهرمانی در جام حذفی این مدل پاسخ داد. این فصل قلعه نویی باید ثابت کند مدل انتخابی مدیران تیم درست بوده و خودش هم در قامت «اسطوره» و هم در قامت مربی «کارا» باید هواداران را راضی نگه دارد.

۶) البته این فصل ارزش و اهمیت بسیاری برای مدیرعامل استقلالی ها دارد. در مورد او که از ابتدای فصل شایعات فراوانی در خصوص کنار گذاشتن و حتی اختلاف با هیأت مدیره شنیده می شد، پس از دوران تثبیت باید در این فصل با کسب عنوان قهرمانی در لیگ و یا جام باشگاه های آسیا و حداقل عملکرد قابل قبول بتواند نظر مثبت سازمان تربیت بدنی را جلب کند.

فتح الله زاده خودش انگیزه خوبی برای این فصل دارد چرا که رتبه سیزدهم فصل قبل موجب شده انتقادات فراوانی به او شود و عملکردش زیر سؤال برود و برای همین در این فصل با تمام خواسته های قلعه نویی موافقت کرده تا همه چیز مهیای موفقیت باشد چرا که فتح الله زاده به خوبی قلعه نویی را می شناسد و می داند که او مربی موفقی در لیگ است.

۷) بازی اول استقلالی ها نشان داد که آنها به خوبی مهیای بازی ها شده اند و می خواهند روند مثبتی را در لیگ پی بگیرند.

خیال قلعه نویی از دروازه راحت است و طالب لو در این فصل می خواهد بهترین باشد. خط دفاعی تیم تقریباً هماهنگ و پر مهره است و حتی بر روی هم کاندیدهای خوبی وجود دارد. خط هافبک به هدایت مجتبی جباری و اضافه شدن جان واریو به آمادگی لازم برای بازی های سنگین خواهد رسید و حضور سیاوش اکبرپور در خط حمله و انتخاب بازیکنی مکمل برای استفاده از فضاهای خالی ایجاد شده و توسط این مهاجم انرژیک می تواند استقلال را به گل برساند. قلعه نویی چه تیمی ساخته و دور هم جمع کرده باید منتظر بمانیم و ادامه ماجرا را ببینیم. ۸- استقلال مدل ۸۷ تفاوت های فراوانی با فصل قبل دارد. کمربند هایتان را ببندید، اوج هیجان در لیگ هشتم فوران می کند و شما را هم با خود خواهد برد، دوئل قلعه نویی- قطبی شاید هیجان انگیزترین بخش ماجرا باشد.همچنین مشاهده کنید

سایت دیدارنیوزروزنامه شرقسایت تجارت نیوزخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانسایت مشرقسایت انتخابخبرگزاری ایرناسایت مثلث آنلاینخبرگزاری تحلیل بازار