شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

پاس همچنان آقایی می كند, اگر آقایان بگذارند


پاس همچنان آقایی می كند, اگر آقایان بگذارند

پاس, قطب سوم فوتبال ایران در حال نابودی است و عجیب اینكه آنهایی كه به نوعی در این نقل و انتقال نقش دارند, نمی خواهند بپذیرند كه با این كار تیشه به ریشه فوتبال این مملكت می زنند

بحث واگذاری باشگاه پاس به استانداری همدان رفته رفته به مراحل حساس خود نزدیك می شود و حتی كسانی كه بافوتبال ارتباطی ندارند، این موضوع را به صورت جدی دنبال می كنند تا ببینند سرنوشت یكی از قدیمی ترین باشگاه های ایران به كجا خواهد انجامید.

سرنوشت باشگاهی كه در حال نابود شدن است و این مسأله مترادف است با نابودی یكی از سرمایه های فوتبال این مرز و بوم. پاس، قطب سوم فوتبال ایران در حال نابودی است و عجیب اینكه آنهایی كه به نوعی در این نقل و انتقال نقش دارند، نمی خواهند بپذیرند كه با این كار تیشه به ریشه فوتبال این مملكت می زنند. جالب است به قیمت اینكه یك استان كه تاكنون در سطح اول فوتبال ایران جایگاهی نداشته در لیگ برتر نماینده داشته باشد.

عده ای حاضر شدند قطب سوم فوتبال كشور را نابود كنند و چه دردناك و غم انگیز است از دست دادن باشگاهی با قدمت ۴۴ ساله. باشگاهی كه از آن اصغر شرفی ها، حشمت مهاجرانی ها، محمد خاكپورها، فیروز كریمی ها، محمود یاوری ها، مهدی مناجاتی ها و هزاران چهره دیگر سربرآورده اند.

در مرز نابودی قرار دارد و این موضوعی است كه نمی توان به راحتی از كنار آن گذشت. اینكه به واسطه ۸ هزار شهیدی كه در استان همدان وجود دارد، امتیاز باشگاه پاس به این شهر واگذار شود، از جمله مسایلی است كه به نظر می رسد برای آرام كردن جو افكار عمومی مطرح شده است.

بحث فروش باشگاه پاس از نیم فصل لیگ برتر مطرح بود درست زمانی كه این تیم برای قرار گرفتن در مكان مناسبی در جدول تلاش می كرد، مرادی استاندار همدان به واسطه دوستی دیرینه با سردار احمدی مقدم در تلاش بود تا امتیاز پاس به این استان واگذار شود. مرادی البته سال ها در تشكیلات تیم های نظامی حضور داشت و از پیچ و خم كار آگاه بود و از آنجایی كه در راه رسیدن به پست ریاست سازمان تربیت بدنی ناكام مانده بود تلاش كرد تا با حضور در یك تیم لیگ برتری خود را بیشتر در معرض دید قرار دهد.

مطرح كردن یك باره موضوع فروش باشگاه پاس نیز از جمله مسایلی است كه باید به آن توجه كرد. به نظر می رسد مسؤولان استانداری همدان قصد داشتند طوری وانمود كنند كه كار تمام شده است اما آنها ظاهراً از فشار افكار عمومی و رسانه ها خبری نداشتند و نمی دانستند با چه موجی از انتقادات روبرو خواهند شد. به همین دلیل در یكی دو روز گذشته كمی از موضع خود عقب نشینی كردند. از سوی دیگر موضع انفعالی و سكوت مسؤولان باشگاه پاس بر ابهامات موجود می افزاید.

هیچ یك از اعضای هیأت مدیره باشگاه پاس در این خصوص اظهارنظری نكرده و همه چیز را به بعد از مشخص شدن قطعی ماجرا موكول كردند. از همین رو خبرهای ضد و نقیضی از واگذاری باشگاه پاس به استانداری همدان منتشر شد كه هیچ یك از آنها قابل اطمینان نبودند. از سوی مقامات بلندمرتبه نیروی انتظامی نیز هیچ گونه عكس العملی دیده نشد و در این میان باشگاه بزرگ پاس بود كه قربانی می شد، باشگاهی با قدمت ۴۴ ساله كه قطب سوم فوتبال ایران به شمار می رود و قهرمانی آسیا را هم یدك می كشد.

آقایان مسؤول! آیا هیچ به این نكته فكر كرده اید كه در تمام كشورها، مسؤولان سعی می كنند سرمایه های خود را حفظ كنند و بر ارزش آنها بیفزایند؟ آیا هیچ فكر كرده اید كه سال ها طول می كشد تا تیمی همانند پاس در فوتبال ایران متولد شود؟

آیا به این نكته اندیشیده اید كه برای این تیم خون دل ها خورده شده و چه رشادت ها صورت گرفته تا پاس به جایگاه امروزی برسد؟ اگر این حق را برای استان همدان قائل هستید كه در لیگ برتر حضور داشته باشد، این را نیز در نظر بگیرید كه پیشكسوتان باشگاه پاس برای بزرگی این تیم زحمت كشیده اند، حداقل حرمت آنها را حفظ كنید. حداقل این حق را برای آنها قائل شوید كه همچنان به تماشای بازی تیم محبوبشان بنشینند. كاری كه شما امروز با باشگاه پاس انجام می دهید، كمتر از نابودی فوتبال ما نیست.

نام پاس با فوتبال ایران عجین شده است. حتی آنهایی كه به نوعی نسبت به این تیم احساس خاص داشتند، امروز از اتفاقی كه افتاده، ناراحت و نگران هستند. اگر برای یك بار هم كه شده خواست افكار عمومی را در نظر بگیرید، ضرر نخواهید كرد. مگر نمی بینید كه چگونه رسانه ها علیه این مسأله موضع منفی گرفته اند؟ پاس سال ها در فوتبال ایران بزرگی كرده و حالا شما یك شبه این تیم را به حراج گذاشته اید. آیا این انصاف و عدالت است؟

باشگاه پاس باید همچنان در سطح اول فوتبال ایران باقی بماند و همچنان در فوتبال ما «آقایی» كند البته اگر آقایان اجازه دهند و با حیثیت ۴۴ساله این باشگاه قدیمی بازی نكنند. اینكه استان همدان حق دارد در لیگ برتر نماینده داشته باشد نباید به نابودی یكی از قطب های فوتبال ایران منجر شود. چه اگر این گونه شود باید فاتحه این فوتبال را خواند، فوتبالی كه در آن «غول كشی» و «قطب كشی» افتخار محسوب می شود.

متأسفانه بارها از این نوع نگاه ضربه خورده ایم و با ادامه این روند همچنان متضرر خواهیم شد. واگذاری باشگاه پاس لطمات جبران ناپذیری به بدنه فوتبال كشور خواهد زد و اگر این اتفاق رخ دهد، آنهایی باید پاسخگو باشند كه امروز چوب حراج بر این تیم زده اند.همچنین مشاهده کنید

سایر منابعسایت مشرقسایت تاپ نازسایت رویداد 24روزنامه ایرانسایت دیپلماسی ایرانیسایت بیتوتهسایت نامه نیوزسایت مجله شبکهسایت اعتماد آنلاین