پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

اوج گیری اوپن سورس


همچنان كه لینوكس در حال نزاع با مایكروسافت است، ۸۶ هزار پروژه اوپن سورس دیگر ، خود را برای حیرت زده كردن بقیه شركت های نرم افزاری آماده می‌كنند.
گرایش‌های موجود در صنعت فناوری …

همچنان كه لینوكس در حال نزاع با مایكروسافت است، ۸۶ هزار پروژه اوپن سورس دیگر ، خود را برای حیرت زده كردن بقیه شركت های نرم افزاری آماده می‌كنند.

گرایش‌های موجود در صنعت فناوری ، بازارهای وسوسه انگیزی برای شركت ها و روش های جدیدی برای پول خرج كردن توسط مشتریان و مصرف كنندگان ایجاد می كنند . به جز این یك مورد : اوپن سورس ، جنبش نرم افزارهای رایگان كه با لینوكس شروع شده است و سود شركت هایی را كه به هر نوعی در كار نرم افزار فعال‌اند را كاهش خواهد داد .

این فناوری تفرقه انداز ، در حال گشودن راه خود به شركت های بزرگ و كوچك و دولت های سراسر جهان است . تعداد سرورهایی كه لینوكس بر روی آنها نصب شده ، هر سال ۵۰ درصد افزایش می یابد . برنامه اوپن سورس آپاچی ۶۷ درصد بازار «وب ـ سرور» ها را كنترل می كند . MySQL ، پایگاه داده اوپن سورس ای كه به سرعت در حال رشد است ، توسط بیش از چهار میلیون كاربر بارگذاری شده است .

عرصه نبرد بعدی اوپن سورس با شركت هایی مثل مایكروسافت ، در كامپیوترهای شخصی رومیزی و سایر وسایل الكترونیكی مصرفی خواهد بود . گوشی های تلفن هر ماه مبتنی بر لینوكس پدیدار شده اند ؛ شركت NTT DoCoMo كه بزرگ ترین شركت تلفن همراه مبتنی بر لینوكس پدیدار تأمین كنندگان گوشی هایش خواسته است ، شروع به استفاده از لینوكس كنند . در حال حاضر ، لینوكس بر روی بعضی وسایل الكترونیكی مصرفی ، مثل دوربین فیلمبرداری TiVo نیز در حال اجرا است . درباره این گرایش به اوپن سورس ، مطالب زیادی می توان گفت از حوصله این بخش خارج است.