یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

آده بایور شاید این بار نوبت آفریقایی ها باشد


امانوئل آده بایور در فصلی که گذشت با نواختن ۲۴ گل پا جا پای تیه ری آنری, کاپیتان سابق آرسنال گذاشت, عضو بازیکنان با استعداد آفریقایی موسوم به نسل طلایی است که خود را در فوتبال اروپا ثابت کرده اند

امانوئل آده بایور در فصلی که گذشت با نواختن ۲۴ گل پا جا پای تیه ری آنری، کاپیتان سابق آرسنال گذاشت، عضو بازیکنان با استعداد آفریقایی موسوم به نسل طلایی است که خود را در فوتبال اروپا ثابت کرده اند. این ستاره تو گویی در گفت وگو با وب سایت فیفا به صحبت در خصوص فوتبال قاره سیاه پرداخته و از امیدهای تیم ملی این کشور برای راهیابی به دومین جام جهانی پرداخته است. آده بایور امیدوار است که جام جهانی ۲۰۱۰ مصادف باشد با قهرمانی یکی از تیم های آفریقایی.

▪ با وجود حضور تعداد زیادی از ستارگان آفریقایی در فوتبال اروپا مثل خود تو، آیا درک سایرین از فوتبال آفریقایی در حال تغییر است؟

ـ هدف اصلی ما این است که افکار منفی در خصوص آفریقا را از اذهان مردم سراسر جهان پاک کنیم. این مفاهیم غلط را که آفریقایی ها تنبل هستند تا حدودی از تب و تاب افتاده چرا که با عملکردمان به همگان ثابت کرده ایم اگر فرصتی باشد آفریقایی آن را از دست نمی دهد.

▪ بازیکنان حال حاضر فوتبال آفریقا چه جایگاهی نسبت به ستارگان قدیمی همچون روژه میلا، ژرژ وه آ، ابدی پله و نوانکو کانو مسیرها را برای ما هموار ساخته اند.

ـ وظیفه نسل جدید این است که روی جاده هموار و آماده عمارت فوتبال طلایی آفریقا را بنا کنند و همچنین راه را برای نسل های آینده هموار کنیم.

▪ با کمک های تو و امثال تو تیم ملی توگو به رقابت های جام جهانی سال ۲۰۰۶ آلمان راه یافت. فکر نمی کنی جام بعدی که در آفریقای جنوبی میزبانی می شود فرصتی است مناسب برای قهرمانی یک تیم آفریقایی؟

ـ با وجود این همه استعداد آفریقایی که در اروپا درخشیده اند و لیگ قاره سبز را جذاب تر کرده اند، عادلانه است که جام ۲۰۱۰ از آن یک تیم آفریقایی باشد. شاید یکی از تیم های قاره سیاه بتواند فاتح جام نوزدهم باشد.

▪ نظرت در خصوص شانس توگو برای حضور مجدد در جام جهانی چیست؟

ـ وقتی عازم جام هجدهم شدم تمام مردم توگو از شدت خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدند چرا که افتخار و غرور را به یک کشور کوچک هدیه داده بودیم. حضور در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی جذاب تر خواهد بود و می دانم که مردم کشورم از دوره قبل نیز خوشحال تر خواهند شد. تجربه صرف حضور در جام لذت بخش است. این که مردم سراسر جهان به مدت ۴ هفته روی فوتبال شما متمرکز می شوند، رویایی است که به واقعیت بدل می شود. هیچ کس نمی داند که آفریقا چند سال دیگر می تواند میزبانی جام جهانی را مجددا عهده دار شود. من شخصا دوست ندارم حضور در جام نوزدهم را از دست بدهم.

▪ برخی ها نسبت به توانایی های آفریقای جنوبی برای میزبانی جام نوزدهم کشور تردید دارند. پاسخ این منتقدان را چگونه می دهی؟

ـ این قضیه درست مثل انتقال یک بازیکن آفریقای به فوتبال اروپاست. در آغاز شک و تردیدهایی در خصوص توانایی های او وجود دارد. جریان میزبانی آفریقای جنوبی هم همین طور بود. عده ای شدیدا مخالف این مساله بودند و می گفتند که این قاره نمی تواند میزبان جام بعدی باشد. حالا عده ای از همان منتقدان در حال تحسین ما هستند. قرعه کشی دوربن بسیار خوب و به موقع بود چرا که رسانه های کل دنیا در آنجا حاضر بودند و از نزدیک شاهد بودند که با میزبانی جام در یک کشور آفریقایی مفهوم میزبانی فوتبال که صرفا وابسته به اروپا و آمریکا بود، کم کم تغییر کرد.

▪ با توجه به مساله انتقال تیه ری آنری به بارسلونا، به نظر می رسد که فشار وارد برتو برای پر کردن جای خالی اش بیشتر شد.

ـ رسانه ها می گفتند که ما بدون آنری دوام نمی آوریم و من از همان آغاز تصمیم گرفتم که به آنها بفهمانم که اشتباه می کنند. سعی کردم تا چیز متفاوت و جدیدی به آرسنال تقدیم کنم. با آرامش خاطر کارم را آغاز کردم و از فوتبالم لذت بردم تا این که توانستم گل های موفقی بزنم. گاهی اوقات به رسانه های منتقد می خندم، حالا همان رسانه ها حرف های خودشان را پس گرفته اند و از ما ستاش و تمجید می کنند.

▪ اینکه یکی از گزینه های ثابت و خوب آرسن ونگر هستی، چه احساسی را به تو تزریق می کند؟

ـ پیش از این فوتبالیست های فرانسوی همچون پاتریک ویه را و تیه ری آنری توسط سرمربی فرانسوی مان به کار گرفته شدند اما امروز به خودم افتخار می کنم که با رفتن این ستارگان توانسته ام جای خالی شان را پر کنم و جزو برترین های سرمربی باشم.

▪ نقش آرسنال در زندگی امانوئل آده بایور چه بوده است؟

ـ آرسنال خانه من است چرا که کل توپچی ها به مثابه یک خانواده هستند. استادیوم امارات بهترین جای دنیا برای من محسوب می شود. بازیکنان آفریقایی چون من، کولوتوره، امانوئل ابوئه و سونگ فرهنگمان را به دیگر بازیکنان منتقل می کنیم. آنها فرهنگ ما را می پذیرند و به آن احترام می گذارند و این مساله جو خاصی را در رختکن حکمفرما می کند

حورا شکیبی ممتازهمچنین مشاهده کنید

سایت زومیتسایت سلام نوسایت مجله شبکهسایت بیتوتهخبرگزاری تسنیمخبرگزاری صدا و سیماروزنامه توسعه ایرانیسایت انتخابسایر منابعخبرگزاری باشگاه خبرنگاران