شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

«فده رر» دست نیافتنی است


«فده رر» دست نیافتنی است

همه می پرسند آیا روژه فده رر مرد اول كنونی تنیس جهان از كشور سوئیس می تواند ركورد قهرمانی های پیت سمپراس آمریكایی, مرد برتر سابق تنیس دنیا در تورنمنت های گرنداسلم مشتمل بر ۱۴ مورد را افزایش بخشد یا خیر

همه می پرسند آیا روژه فده رر مرد اول كنونی تنیس جهان از كشور سوئیس می تواند ركورد قهرمانی های پیت سمپراس آمریكایی، مرد برتر سابق تنیس دنیا در تورنمنت های گرنداسلم (مشتمل بر ۱۴ مورد) را افزایش بخشد یا خیر؟

اما خود سمپراس ۳۷ ساله معتقد است كه فده رر ۲۶ ساله نه فقط از عهده این كار بر می آید، بلكه به احتمال زیاد تعداد قهرمانی هایش را در مسابقات بزرگ چهارگانه تنیس، دوبرابر رقم كنونی فتوحاتش (۱۰ مورد) خواهد ساخت و در آن صورت حدنصاب سمپراس هم محو و خرد خواهد شد.

فده رر با پیروزی چندی پیش خود در اوپن استرالیا در ملبورن، تعداد قهرمانی هایش را در گرنداسلم ها به عدد ۱۰ رساند و سمپراس كه قهرمانی هایش در گرنداسلم ها از ۱۹۹۰ شروع و در ۲۰۰۲ تمام شد، با اشاره به همان رویداد می گوید: «فكر می كنم او ركورد مرا پشت سر خواهد گذاشت و این اتفاق خواهد افتاد وشاید حداكثر ظرف ۳ سال آینده شكل گیرد و اگر و با همین ریتم به پیش برود به ۱۷ یا ۱۸ قهرمانی هم می رسد و یا حتی ۲۰ تا هم دور از ذهن نیست. در میان رقبای فعلی او هم كسی نیست كه به واقع تهدیدش كند و خود وی نیز به طور دائم بهتر و كامل تر از گذشته می شود.»

قهرمانی های سمپراس در گرنداسلم ها شامل ۷ ویمبلدون، ۵ یو.اس.اوپن و دو اوپن استرالیا می شود و او پس از پنجمین قهرمانی اش در یو.اس.اوپن به سال ،۲۰۰۲ صحنه تنیس قهرمانی را ترك گفت و هرچند به تازگی به عرصه مسابقات «مسن»های تنیس بازگشته ، اما هرگز به فكر رجعت به رقابت های تور «ATP» (اتحادیه تنیس حرفه ای مردان) نیفتاده است.

● او به سرعت اوج گرفت

فرق بارز و بزرگ او با فده رر این است كه اگر برای وی ۱۲ سال طول كشید تا ۱۴ گرنداسلم را فتح كند، فده رر تمامی ۱۰گرنداسلم خود را از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ فتح كرده كه به طبع ریتم و شتاب چشمگیری را تشكیل می دهد. سمپراس می گوید: «فكر می كردم برای فده رر ۷ یا ۸ سال طول بكشد كه به ركورد من نزدیك شود، اما چنین نشد .

او به سرعت اوج گرفت و به موقع فتوحاتش را شروع كرد و به آن استمرار بخشید. او اینك نمایش های فوق العاده ای را ارائه می دهد؛ به طوری كه افرادی را نمی بینم كه قادر به متوقف كردن وی باشند. البته در برخی روزهای خاص و كم شمار بعضی حریفان، فده رر را خواهند برد، اما اگر روند غالب را بخواهید و اكثریت روزها مدنظر باشد، باید متذكر شوم كه فده رر باز در صدر خواهد ماند. هرگاه هم كه فده رر به وسیله رقبا به شدت زیر فشار وتهاجم قرار می گیرد، همیشه قدری نیروی ذخیره كرده و توان و مهارت اضافی دارد تا خود را از دردسر رهایی بخشد. بارها اتفاق افتاده است كه او در یك روز، خوب بازی نكرده اما بازهم برنده شده است و این نشان می دهد كه كلاس كار او چقدر بالاتر از رقبایش است.»

سمپراس می افزاید: «تنیسورهای خوب دیگری مانند اندی رادیك، رافایل نادال، لیتون هیوویت و مارات سافین و همچنین جوانان مستعدی مانند اندی مورای و ریشارگاسكه، در صحنه حاضرند، اما آنها استمرار لازم را برای گرفتن فده رر و ساقط كردن او ندارند و بیش از آن كه فده رر مشكل داشته باشد، خود آنها معضل دارند. مهمتر از همه خصلت تداوم فده رر است و او آن قدر در كارش استمرار دارد كه ناظران حیرت می كنند. او به لطف این ویژگی، توانسته است دست به كارهای مهم سال های اخیرش بزند. اگر در نظر بگیریم كه فده رر تازه به اواسط دوران درخشش و قهرمانی اش رسیده است و یا فقط قدری بیشتر از میانه، راه را طی كرده است، به این نتیجه می رسیم كه داشتن همین میزان فتوحات و یا كسب قدری كمتر از آن برای او در سال های باقی مانده عمرش هم میسر است.»

● تقسیم پیروزی ها

با این حال سمپراس معتقد است كه اگر شرایط تاریخ یاری می كرد و هر دوی این تنیسورها در دوران اوج خود رودررو قرار می گرفتند، وی می توانست از عهده كار برآید و كم نیاورد. «تصور نمی كنم كه اگر مبارزاتی میان ما سر می گرفت، یكی می توانست بر دیگری حاكمیت كامل داشته باشدو اكثر قریب به اتفاق بازی ها را ببرد، برعكس معتقدم كه بردها مین من و او تقسیم می شد. سیستم بازی من و وی تا حدی به هم شبیه است و این می توانست كار هر دوی ما را گره بزند و رقابت مان را داغ تر و نزدیك تر سازد.

به طور قطع تماشاگران از دیدن مسابقات ما لذت می بردند و هیجان زیادی خلق می شد. با این حال باید اعتراف كنم كه روژه در۲ ، ۳ سال اخیر به لحاظ تعداد زیاد بردها و شمار اندك شكست هایش كاری را انجام داده كه من نیز قادر به انجامش نشدم.

او در كل فصل پیش در قبال ۹۲ برد بیشتر از ۵ باخت نداشت و شكست هایش در سال ۲۰۰۵ نیز از عدد ۳۰ فراتر نرفت. اینها چیزهایی است كه در عصر مدرن كمتر دیده شده است. با این وجود چون بازی من قدرتی است و مبتنی بر ضربات قوی و خشك و كوتاه است، كار به گونه ای است كه یك حریف بتواند تمام صحنه را از دست من درآورد و عرصه را در برابر من قبضه كند. در روزهای خوبم، موقعی كه همه چیز روبراه بود و خوب سرویس می زدم و ضربات گرانداستروك خود را به شكل لازم می زدم، طرف شدن رقبا با من، بسیار سخت بود و احساس می كردم كه شكست ناپذیرم. با چنان فرمی كه من در خودم می بینم امكان و توان غلبه بر فده رر را هم می داشتم.»

● واقعه سال ۲۰۰۱

گفتنی است در سال ۲۰۰۱ و در صحنه مسابقات ویمبلدون، آن سال وقتی فده رر هنوز در آغاز راهش قرار داشت و سمپراس تا پایان راهی طولانی را پیش روی خود نمی دید، این دو روبه روی هم ایستادند كه فده رر با شكست دادن سمپراس خالق شگفتی شد. آن اتفاق اگر به تنهایی ثابت نكرده باشد كه كدام یك برترند، حداقل این را نشان داد كه در سال های پیش رو كدامین تنیسور و حاكم بر جدول جهانی این ورزش خواهد شد و آن فرد، فده رر نام دارد.

منبع: سایت ATPهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناسایت تاپ نازسایت مشرقسایت فراروخبرگزاری تحلیل بازارسایت دیپلماسی ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت تجارت نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت بیتوته