شنبه, ۱۲ آذر, ۱۴۰۱ / 3 December, 2022
مجله ویستا

بهداشت پلك


سطح چشم مهمترین قسمت بدن در تماس با جهان خارج می باشد زیرا عملكرد و ساختار طبیعی چشم باعث تنظیم كل بدن در محافظت از محیط خارج می گردد. پلك و مژه ها جلوی ذرات خارجی كوچك را گرفته …

سطح چشم مهمترین قسمت بدن در تماس با جهان خارج می باشد زیرا عملكرد و ساختار طبیعی چشم باعث تنظیم كل بدن در محافظت از محیط خارج می گردد. پلك و مژه ها جلوی ذرات خارجی كوچك را گرفته و مانع ورود آنها به چشم می شوند. مژه ها مانند یك صافی و یا یك توری عمل كرده تا حدی جلوی ذرات خارجی را می گیرند و باعث پلك زدن رفلكسی می شوند. خود پلك زدن باعث تقویت پمپ اشكی می گردد تا اشك با شستشوی اجسام خارجی آنها را از چشم خارج كند.

انسان بیشترین نسبت عرض شكاف پلكی نسبت به كل بدن را در میان مهره داران دارد. پوست پلك نازكترین پوست بدن می باشد و مژه ها تنها موهای پلك هستند كه در پلك بالا ۲ برابر پلك پایین می باشند. مژه ها هر ۵-۳ ماه یك بار جایگزین می شوند. اگر یك مژه را بكشید ۲ ماه طول می كشد تا در بیاید و اگر با قیچی كوتاه كنید بعد از ۲ هفته بلند می شود.

لبه پلك در قسمت جلو شامل مژه ها و در قسمت عقب شامل غدد روغنی خاصی می باشد كه ترشحات این غدد در ساختار اشك بسیار مهم است. عدم عملكرد درست این غدد و غدد دیگر عرق و چربی كنار مژه ها باعث علائمی مثل خشكی چشم،خارش و سوزش و احساس جسم خارجی می گردد. آنچه تحت عنوان بهداشت پلك مطرح می شود در واقع كمك به عملكرد صحیح این غدد پلكی می باشد.

برای بهداشت پلك می توان كارهای زیر را انجام داد:

یك دستمال صورت را در آب گرم فرو برده آب اضافی آنرا بگیرید، برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پلكها قرار دهید و به آهستگی فشار دهید تا پوست پلك نرم شده و پوسته پوسته های چسبیده به پلك آزاد شود.

پلكها را ماساژ دهید و به آرامی با حركت چرخشی انگشت كوچك دستتان را روی پلكها حركت دهید تا ترشحات اضافی از غدد پلكیتان خارج شود .

پلكهایتان را با گوش پاك كن، پاك كنید. بهتر است گوش پاك كن را با شامپو بچه رقیق شده (حدود ۳ تا ۴ قطره شامپو بچه در نصف فنجان آب گرم) خیس كرده، آب اضافی آنرا گرفته و بعد پلكهایتان را بشوئید.

پس از آن با پارچه اثرات شامپو را پاك كنید. اگر علامتدار هستید (مثلاً روی لبه پلكتان شوره و پوسته دارد یا مرتباً احساس سوزش و خارش چشم دارید باید این كار را روزی ۴ بار به مدت ۵ دقیقه انجام دهید تا علامت ها از بین برود. سپس روزی یك بار به مدت طولانی هر روز این كار را تكرار كنید.

در موارد خاص (مثلاً وقتی لبه پلك ها عفونت و التهاب شدید دارد) لازم است پماد آنتی بیوتیك مصرف شود ولی بطور معمول لازم نیست. در زمان استفاده از این روش شستشوی پلك بهتر است از مواد آرایشی چشمی استفاده نشود.همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری برناسایت نامه نیوزسایت تابناکروزنامه ابتکارسایت مجله شبکهسایت جمارانسایت اقتصادنیوزسایت برترینها