چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

جام جهانی مکزیک ۱۹۷۰ و آرژانتین ۱۹۷۸


جام جهانی مکزیک ۱۹۷۰ و آرژانتین ۱۹۷۸

Mexico ۱۹۷۰ انتخاب مکزیک به عنوان میزبان جام جهانی, اولین جام جهانی بود که به یک کشور آمریکای جنوبی داده می شد البته برخی از اعضا به این موضوع شکایت داشتند

● ۱۹۷۰جام جهانی - مکزیک ۱۹۷۰

انتخاب مکزیک به عنوان میزبان جام جهانی، اولین جام جهانی بود که به یک کشور آمریکای جنوبی داده می شد. البته برخی از اعضا به این موضوع شکایت داشتند، چون این کشور بویژه در فصل تابستان بسیار گرم بود و کشورهای اروپایی که معمولا بیشترین سهمیه را در جام داشتند، عادت به بازی در آب و هوای گرم نداشتند و معتقد بودند که این دور از جام جهانی به همین دلیل از کیفیت خوبی برخوردار نخواهد بود.

اما با آمادن هواداران بسیار به ورزشگاهها در هر دیدار و حساستر شدن بازیها، گرما باعث افت کیفیت فوتبال این جام نشد.

اکثر کارشناسان و هواداران انتظار داشتند تا انگلستان، قهرمان دوره قبل از مقام خود دفاع کند و بازهم جام را به خانه برد. اما آلمان غربی که فینال جام پیش را فراموش نکرده بود، به فکر انتقام از انگلیس بود تا سرانجام در یک چهارم نهایی موفق شد این تیم را ۳ بر ۲ (در وقتهای اضافه) شکست دهد.

در جام نهم، تیمهای فرانسه، آرژانتین، فرانسه، مجارستان و اسپانیا حضور نداشتند. اسرائیل، السالوادور و مراکش اولین حضور خود در مراحل نهایی جام جهانی را تجربه می کردند.

در دیدار رده بندی، آلمان غربی برابر اروگوئه قرار گرفت که موفق شد یک به صفر این تیم را شکست دهد و سوم جام شود.

▪ فینال

دیدار فینال جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک را ایتالیا و برزیل برگزار کردند. برزیل در این جام نشان داد که این تیم تکنیکی ترین تیم دنیاست. پله که آخرین دوره شرکت در جام جهانی خود را تجربه می کرد، ثابت کرد که او نه فقط برای فوتبال برزیل، بلکه برای فوتبال جهان اسطوره ای تاریخی است.

در دقیقه ۱۷ بازی، این پله بود که اولین گل را وارد دروازه ایتالیا کرد. اما اشتباهی که خط دفاعی برزیل انجام داد باعث شد تا بازی مساوی شود. در نیمه دوم برزیل بهتر بازی کرد و با سه گلی که بثمر رساند کار را برای ایتالیای ها بسیار دشوار کرد. و سرانجام بازی ۴ به ۱ به نفع برزیل تمام شد تا برای سومین بار جام را برنده شود و جام ژول ریمه را به خانه ببرد.

برزیل اولین تیمی بود که سه بار قهرمان جام می شد و می توانست جام ژول ریمه را بخ خانه برد. ژول ریمه که نامش را از بنیانگذار جام جهانی گرفته تا سال ۱۹۷۰ تندیس جام جهانی بود و از آن پس شکل و نامش تغییر یافت.

▪ گلزنان برتر

۱) گرد مولر (آلمان غربی) – ۹ گل

۲) جرجینیو (برزیل) – ۷ گل

۳) پله (برزیل) – ۴ گل

▪ تیمهای شرکت کننده

آلمان غربی، بلژیک، انگلستان، ایتالیا، بلغارستان، چک اسلاواکی، رومانی، شوروی، سوئد (اروپا)

برزیل، پرو، اروگوئه، مکزیک، ال سالوادور (آمریکا)


جام جهانی مکزیک ۱۹۷۰ و آرژانتین ۱۹۷۸

● جام جهانی - آرژانتین ۱۹۷۸

Argentina ۱۹۷۸ سرانجام آرژانتین هم میزبان جام جهانی فوتبال شد. در آن زمان دولت آن کشور یک دولت نظامی دیکتاتور بود و بدین سبب مردم آرژانتین می ترسیدند که مشکلات سیاسی داخلی و خارجی، و تاخیر در ساخت چند استادیوم، آرژانتین را از لطف میزبانی محروم کنند. اما به هر حال بازیهای نهایی جام در این کشور آغاز شد.

این نخستین بار بود که تعداد تیمهای شرکت کننده در مرحله راه یابی دورقمی (۱۰۰) می شد. همچنین تیم ایران از آسیا اولین حضور خود را در جام جهانی تجربه می کرد. مثل همیشه اکثریت شرکت کنندگان از قاره های اروپا و آمریکا می آمدند. تونس هم به عنوان نماینده آفریقا توانسته بود وارد جام شود تا برای بار نخست این جام را تجربه کند.

ایران برای راهیابی به مراحل پایانی راه سختی را گذرانده بود. این تیم در دور نخست مرحله انتخابی سوریه و عربستان سعودی را شکست داده بود. در دور دوم مرحله انتخابی آسیا - اقیانوسیه با هنگ کنگ، کره جنوبی و استرالیا هم گروه شد که به عنوان تیم اول گروه برای نخستین بار به جام جهانی راه پیدا کرد.

اما اولین تجربه جام جهانی برای ایران حاوی دو شکست و یک تساوی بود. ایران برابر هلند و پرو باخت و بازی برابر اسکاتلند را مساوی کرد و نتوانست به مراحل بالاتر راه پیدا کند.

اما وضعیت تیمهای دیگر این چنین بود: انگلستان، اروگوئه و فرانسه در نخست مرحله گروهی حذف شدند. در مرحله گروهی دوم که در دو گروه انجام می شد، آرژانتین و هلند در گروه های خود اول شدند و به دیدار فینال رفتند و ایتالیا و برزیل که دوم هر گروه بودند بازی ریده بندی را برگزار کردند که این بازی ۲-۱ به نفع برزیل تمام شد و این تیم به مقام سوم جام رسید.

▪ فینال

فینال بین تیمهای آرژانتین (میزبان بازیها) و هلند (نایب قهرمان جام قبل) برگزار می شد. ۷۷ هزار تماشاگر به استادیوم شهر بوینس آیرس آمده بودند که اکثر آنها آرژانتینی بودند. تشویقهای اول بازی این تماشاچیان باعث شد تا تیم جوان آرژانتین بازی را خوب آغاز کند تا اینکه در دقیقه ۳۸ توسط ستاره خود یعنی ماریو کمپس اولین گل بازی را بثمر برساند.

آرژانتین تا دقیقه ۸۰ بازی دفاع می کرد و کمتر تمایلی به زدن گل بیشتر داشت. در دقیقه ۸۲ هلندیها توسط نانینگا گل تساوی را زدند و قهرمانی را میزبان پس گرفتند.

بازی با همان تساوی ۱-۱ در دقیقه ۹۰ تمام شد. در دقایق اضافه بازی، تماشاگران آرژانتینی روحیه خوبی به بازیکنان خود دادند و آرژانتین توانست دو گل یکی در دقیقه ۱۰۵ (توسط ماریو کمپس) و دقیقه ۱۱۶ (توسط دانیل برتونی) وارد دروازه هلند کند تا برای نخستین بار فاتح جام جهانی شود.

▪ گلزنان برتر

۱) ماریو کمپس (آرژانتین) – ۶ گل

۲) رنسنبرینک (هلند) – ۵ گل

۳) کوبیلاس (پرو) – ۵ گل

▪ تیمهای شرکت کننده

اتریش، مجارستان، فرانسه، هلند، ، ایتالیا، لهستان، آلمان غربی، اسکاتلند، اسپانیا، سوئد (اروپا)

برزیل، آرژانتین، مکزیک، پرو (آمریکا)

ایران (آسیا)

تونس (آفریقا)



همچنین مشاهده کنید





سایت آفتاب نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت مجله شبکهسایت فراروسایت اقتصادنیوزسایت رکناسایت الفسایت فرادیدسایت تاپ نازسایت رویداد 24