شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

اس ام اس بده, فالت بگیرم


اس ام اس بده, فالت بگیرم

بهتر است کینه و کدورت ها را از بین ببری چون روحت را تیره می کند سعی کن با یک راه حل مشکل را حل کنی و دل او را به دست آوری داشتن روابط خوب و دوستانه بهتر از کوهی از ثروت است

«بهتر است کینه و کدورت‌ها را از بین ببری چون روحت را تیره می‌کند. سعی کن با یک راه‌حل مشکل را حل کنی و دل او را به دست آوری. داشتن روابط خوب و دوستانه بهتر از کوهی از ثروت است...

اوضاع اقتصادی تو خوب است، اما به یاد داشته باش چیزهای مهم‌تر از پول و ثروت هم وجود دارد. با وجود اینکه شما سخت‌تر از همیشه کار می‌کنید، ولی پیشرفتی نمی‌کنید، اما زیاد نگران این موضوع نباشید، چون اگر زود تسلیم نشوید اوضاع عوض شده و به نفع شما می‌شود...» سایت اینترنتی که بالا می‌آید، اول از همه تاریخ روز، ماه و سال تولد کاربر را می‌خواهد. بعد با یک کلیک ساده می‌توان از فال آن روز خبردار شد و احتمالا به نظر عده‌ای با عمل به توصیه‌های درج شده، آن روز اوضاع و احوال بهتری پیدا کرد.

اگر چه به اعتقاد بسیاری فال و فال‌بینی و فالگیری خرافات محسوب می‌شود، اما به نظر می‌رسد عده‌ زیادی به آن علاقه دارند و سعی می‌کنند به هر طریق و تا جایی که امکان دارد، ساده و ارزان از بخت و اقبال خود مطلع شوند. یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها مراجعه به فالگیران است، اما روش‌های ساده‌تر و به صرفه‌تر و شاید کم‌خطری هم وجود دارد. در حال حاضر سایت‌های اینترنتی زیادی در فضای مجازی وجود دارند که با یک کلیک یا درج تاریخ تولد، دل صاحب فال را شاد می‌کنند.

در یکی از این سایت‌ها توصیه شده فرد متقاضی ابتدا نفس عمیق بکشد و بعد با دلی صاف نیت کند؛ سپس روی گزینه دلخواه کلیک کند و فال خود را بخواند. در این گونه سایت‌ها، گزینه‌هایی همچون فال میوه، فال درخت، فال روزانه، فال ازدواج، فال عاشقانه و فال حافظ وجود دارد که حق انتخاب را به مخاطب خود می‌دهد. در سایتی دیگر کاربر می‌تواند همزمان از فال دیروز، امروز و فردای خود باخبر شود و احتمالا فکری به حال بدبیاری‌های خود بکند.

روش دیگر دستیابی به فال‌های مختلف، از طریق تلفن‌های همراه است. با فرستادن درخواست به شماره‌های شرکت‌های ارائه‌دهنده و پرداخت هزینه‌ آن، متقاضی صاحب فال روزانه خواهد شد. به طور مثال شرکت‌هایی هستند که در کنار سرویس‌های حدیث، نهج‌البلاغه، پیام سلامتی، فیلم‌های روی پرده یا لغات انگلیسی، سرویس فال حافظ یا روزانه را هم برای مشترکان خود فراهم کرده‌اند. در بعضی موارد با فرستادن یک اس‌ام‌اس خالی به یک شماره ۷ رقمی که هزینه‌ای بین ۵۰ تا ۹۰ تومان دارد، فال‌ها به صورت روزانه به تلفن همراه متقاضی ارسال می‌شود.

در نوع دیگر، شرکت ارائه‌دهنده فال از مشتریان خود می‌خواهد با ارسال کد یا متن همچون fal-rooz یا fal-hfz به یک شماره ۹ رقمی، سرویس مورد نظر خود را انتخاب کنند و به این ترتیب صاحب فال‌های مختص خود شوند.

در بازار کتاب، برای انجام کارهای مختلف یک کتاب راهنمای کوچک، خلاصه و مفید تا کتاب‌هایی چند جلدی پیدا می‌شود. از لوله باز کردن تا پرورش گل و گیاه یا حتی روش سر و کله زدن با بچه‌های تخس و شیطان. فال و فال‌بینی هم از این قاعده مستثنی نیست. اهل فن دست به کار شده‌اند تا علاقه‌مندان، راز و رمز خواندن کارت‌های رنگارنگ و فنجای‌های قهوه را یاد بگیرند. خودآموزهای فال از کتاب‌های پرطرفدار بعضی از کتاب‌فروشی‌هاست.

مشهورترین این کتاب‌ها، کتاب‌های فال حافظ است که قیمتی بین ۱۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان دارند و غزل‌های حافظ در هر صفحه با چند خط تفسیر می‌شود. برای آنها که به ته‌مانده‌های فنجان‌های قهوه خود اعتقاد دارند، کتاب‌های فال قهوه و چای وجود دارد که با قیمت حدود ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این کتاب‌ها انواع و اقسام شکل‌ها، اشیا و جانورهایی را که ممکن است در یک فنجان قهوه نقش ببندد، توضیح و البته راه حلی هم ارائه داده است.

از طرفی، جعبه‌هایی خوش آب و رنگ حاوی کارت‌های تاروت، شمع و ورق هم وجود دارد. این جعبه‌ها محتوی کارت‌های مخصوص فالگیری و کتاب‌های راهنمای آن هستند. هر کدام ۱۰ هزار تومان قیمت دارند. جعبه کارت‌های تاروت در نوع پیشرفته، حاوی کارت‌های بادوام‌تر و شکیل‌تر هستند و دو جلد کتاب راهنما هم در کنارشان به فروش می‌رسد که به این ترتیب، قیمتشان ۱۹ هزار تومان می‌شود.

برای آدم‌های مجله و روزنامه‌خوان، برخی نشریات قسمتی را هم به فال ۱۲ ماه اختصاص داده‌اند که محبوبیت ویژه‌ای دارند. بسیاری از مجلات خانوادگی، موفقیت یا هفته‌نامه‌های زرد و حتی برخی از نیازمندی‌های روزنامه‌ها، ستون‌ها یا صفحاتی را به فال روزانه یا ماهانه اختصاص داده‌اند. هر چند همگی آنها از واژه‌ «فال» استفاده نمی‌کنند و پیش‌گویی‌ها و راه‌حل‌های خود را در قالب عنوان‌هایی چون ۱۲ کلید طلایی، ۱۲ پیام موفقیت، توصیه‌های روزانه یا مواردی از این قبیل ارائه می‌دهند، با این حال همگی همان کارکرد فال‌ را دارند و در لفافه‌ای از واژه‌های دیگر به خورد مخاطبان داده می‌شوند. در هر حال، همه وسیله‌های ارتباطی در تلاشند اگر کسانی فال خود را بخواهند، در اسرع وقت جملات آسوده‌کننده را به خورد آنها بدهند.

فروغ پژمانهمچنین مشاهده کنید

روزنامه دنیای اقتصادسایت دیدبان ایرانسایت ورزش سهخبرگزاری برناخبرگزاری ایلناسایت بیتوتهسایت اقتصادنیوزروزنامه تعادلسایت مجله شبکهخبرگزاری تسنیم