چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

شکاف میان مردم و تیم ملی فوتبال


شکاف میان مردم و تیم ملی فوتبال

در حالی که لیگ برتر در فصل دهم با کاهش تماشاچی مواجه شده و دست کم در ۵ هفته ابتدایی فصل, این موضوع نگران کننده را بوضوح شاهد بوده ایم, این فرضیه مطرح است که اگر تیم ملی در چنین شرایطی در ورزشگاه آزادی به میدان می رفت و بازی های تدارکاتی اش در راه جام ملت های آسیا را در تهران برگزار می کرد تکلیف چه بود آیا رغبتی در مردم برای دیدن دیدارهای تیم ملی وجود داشت

در حالی که لیگ برتر در فصل دهم با کاهش تماشاچی مواجه شده و دست‌کم در ۵ هفته ابتدایی فصل، این موضوع نگران‌کننده را بوضوح شاهد بوده‌ایم، این فرضیه مطرح است که اگر تیم ملی در چنین شرایطی در ورزشگاه آزادی به میدان می‌رفت و بازی‌های تدارکاتی‌اش در راه جام ملت‌های آسیا را در تهران برگزار می‌کرد تکلیف چه بود؟ آیا رغبتی در مردم برای دیدن دیدارهای تیم ملی وجود داشت.

افشین قطبی که خیلی‌ها لقب امپراتور وعده‌ها را برای وی در نظر گرفته‌اند مدعی است ۹۰ درصد مردم با برنامه‌ها و حضورش در تیم ملی موافق‌اند و در کوچه و خیابان یا هر مکان دیگری که سرمربی تیم ملی را می‌بینند این موضوع را به وی عنوان می‌کنند. سرمربی تیم ملی در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که به طرز عجیبی تلاش می‌کند تیم ملی را از مردم دور نگه دارد! نگاهی گذرا به برنامه‌های آماده‌سازی وی برای تیم ملی خود موید این قضیه است.

برنامه‌های وی شکاف عجیبی میان تیم ملی و مردم ایجاد کرده و هر لحظه هم بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی مسوولان فدراسیون فوتبال نیز خواستار حمایت‌های همه‌جانبه از تیم ملی هستند، غافل از این‌که تیم ملی مدت‌هاست از نظرها دور مانده و ادامه این روند نیز فراموشی تیم ملی را به دنبال خواهد داشت! سرمربی تیم ملی که بهتر از هر کسی می‌داند سکوهای خالی استادیوم آزادی هنگام برگزاری بازی‌های تدارکاتی این تیم در سال گذشته چه معنایی داشت برنامه‌های تدارکاتی‌اش در راه جام ملت‌های آسیا را طوری تنظیم کرد که تمام بازی‌های دوستانه تیم کشورمان دور از مردم برگزار شود. در واقع اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ ندهد و برنامه‌های از قبل تنظیم شده قطبی تغییر نکند تیم ملی تا دی ماه آینده هیچ مسابقه‌ای را در خاک کشورمان برگزار نمی‌کند.

● برنامه‌ها

اردوی پر حاشیه اتریش استارت تیم ملی برای حضور قدرتمندانه در جام ملت‌های آسیا بوده است. در این اردو تیم‌ملی ۳ بازی مقابل تیم‌های باشگاهی صربستان، مجارستان و ایتالیا برگزار کرد که حاصل آن ۲ تساوی و یک برد خفیف بوده است. تیم ملی ابتدا مقابل ستاره سرخ بلگراد که دیگر نشانی از آن تیم مخوف دهه‌های ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ابتدای دهه ۹۰ ندارد و در عرصه بین‌الملل یک تیم معمولی شناخته می‌شود به تساوی یک بر یک دست یافت.

در دومین دیدار نیز تیم کشورمان با واشاش مجارستان بازی کرد که این دیدار با تک گلی که علی کریمی از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند به سود تیم ملی خاتمه یافت. تیم ایران برای برگزاری سومین مسابقه به شرق ایتالیا سفر کرد تا در کمپی که لاتزیو اردو زده بود با این تیم مصاف داشته باشد که این مسابقه هم با نتیجه مساوی به پایان رسید. برگزاری این دیدارها در روزهایی که همه باشگاه‌ها به دنبال آماده‌سازی خود در راه فصل تازه لیگ برتر بودند انتقادهای دسته‌جمعی مربیان لیگ برتری و کارشناسان را به دنبال داشت، اما افشین قطبی بی‌اعتنا به این انتقادها در بدترین زمان ممکن تیم ملی را به یک کمپ کم امکانات در اتریش برد. حاصل این اردوی اروپایی تیم ملی، حواشی فراوان و کنار گذاشتن علی کریمی از تیم ملی بود تا تک ستاره این تیم هم دیگر جایی در تفکرات کادر فنی تیم ملی و نیز مسوولان فدراسیون فوتبال نداشته باشد. بی‌تردید دور ماندن علی کریمی از تیم ملی نه‌تنها به لحاظ فنی که برای جذب تماشاچی هم اثرات منفی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

دومین پروژه آماده‌سازی تیم ملی توسط افشین قطبی به بازی با تیم درجه دومی ارمنستان برمی‌گردد که تیم ایران توانست روی درخشش مدافعانش این تیم را که از یاران کم‌تجربه‌اش در این مسابقه بهره می‌جست با حساب ۳ بر یک شکست دهد. این دیدار هم دور از چشم طرفداران تیم ملی و در ایروان انجام شد. برنامه‌های بعدی مربی تیم ملی نیز به گونه‌ای است که این تیم در نیمه دوم شهریورماه قرار است به شرق آسیا سفر و ۲ بازی دوستانه در خاک چین و کره جنوبی برگزار کند. اگر این دو تیم باتمام قوا مقابل ایران ظاهر شوند می‌توان امیدوار بود که شاگردان قطبی سرانجام بازی‌های تدارکاتی با کیفیتی برگزار خواهند کرد، اما همین دیدارها هم در خارج از خانه برگزار می‌شود تا حسرت تماشای بازی‌های تیم ملی از نزدیک همچنان در دل هواداران آن بماند.

بازی‌های غرب آسیا که قرار است در مهرماه آینده به میزبانی اردن برگزار شود برنامه بعدی تیم ملی به حساب می‌آید. قطبی قصد دارد در این رقابت‌های سطح پایین هم تیم ملی را روانه میدان کند، در حالی که می‌توانست به تیم امید که تشنه بازی‌های تدارکاتی است چنین فرصتی دهد تا در آستانه بازی‌های آسیایی گوانگجو بتواند در چنین تورنمنتی محک بخورد، البته ادعای فدراسیونی‌ها این است که بر اساس قوانین فدراسیون غرب آسیا تمام تیم‌ها باید از نفرات اصلی خود استفاده کنند، در حالی که در ادوار قبل اکثر تیم‌های عربی از نفرات جوان و حتی نوجوان استفاده کرده‌اند و هیچ ایرادی هم به آنها گرفته نشد. در هر حال تیم ملی در این تورنمنت با تیم‌های بحرین و عمان در دور مقدماتی بازی می‌کند و اگر به عنوان صدرنشین به دور بعد راه یابد ۲ دیدار دیگر نیز در مراحل نیمه پایانی و فینال یا رده‌بندی انجام خواهد داد.

● روزهای فیفا

بعد از این بازی‌ها تا دی‌ماه آینده که قرار است مسابقات جام ملت‌های آسیا در قطر برگزار شود، فرصت برگزاری ۳ دیدار دیگر وجود دارد، چرا که در روزهای فیفا هیچ مشکلی برای انجام مسابقات تدارکاتی وجود ندارد. قطبی در برنامه‌های اولیه خود خواستار برگزاری بازی در این ۳ روز بوده، اما فریدون معینی، سرپرست کمیته تیم‌های ملی از منتفی شدن برگزاری ۲ بازی در روزهای فیفا خبر می‌دهد. وی این تصمیم را برای کمک به برگزاری بازی‌های لیگ عنوان می‌کند، در حالی که فدراسیون فوتبال به اعتراض‌های قبلی باشگاه‌ها درخصوص برپایی اردوها در روزهای غیررسمی توجهی نشان نداده است. حالا نیز خیلی راحت از برگزاری بازی در روزهای رسمی می‌گذرد! البته در تنها بازی که قرار است در روز فیفا انجام گیرد هم اثری از میزبانی تیم ملی نیست تا به این ترتیب تیم کشورمان بی‌آن که جلوی طرفداران خودی به میدان برود راهی جام ملت‌ها بشود.

عجب آن که قطبی همواره مدعی است مردم نسبت به حضورش در تیم ملی و آینده آن بسیار خوشبین هستند، اما حاضر نیست مقابل دیدگان طرفداران این تیم دیدارهای آماده‌سازی را برگزار کند. وی به طور حتم سکوهای خالی از تماشاگر ورزشگاه آزادی هنگام برگزاری بازی‌های انتخابی جام ملت‌ها مقابل اردن و سنگاپور یا دیدارهای تدارکاتی برابر مقدونیه و ایسلند را از یاد نخواهد برد و شاید همین موضوع عامل اصلی دور نگه داشتن تیم کشورمان از مردم است.چیزی که حالا به یک شکاف عمیق میان این دو تبدیل شده است.همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت فرادیدسایت اقتصادنیوزخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانروزنامه دنیای اقتصادسایت تجارت نیوزروزنامه همشهریسایت دیدارنیوزسایت مثلث آنلاین