دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

کلوزه, گلزنی برای تمام فصول


کلوزه, گلزنی برای تمام فصول

۵ گل در هفت هفته, این ساده ترین عبارتی است که می توان در مورد عملکرد میروسلاو کلوزه, گلزن آلمانی تازه پیوسته به تیم لاتزیوی ایتالیا برشمرد

۵ گل در هفت هفته، این ساده‌ترین عبارتی است که می‌توان در مورد عملکرد میروسلاو کلوزه، گلزن آلمانی تازه پیوسته به تیم لاتزیوی ایتالیا برشمرد.

ستاره بی دلیل فوتبال ژرمن‌ها که تا پایان فصل گذشته عضو بایرن مونیخ بود، اوایل تابستان وقتی در مذاکراتش با باواریایی‌ها برای تمدید قرارداد به بن‌بست رسید، با پیشنهاد تیم ایتالیایی لاتزیو مواجه شد. بعد از ۲، ۳ روز تامل، او به این پیشنهاد پاسخ مثبت داد تا راه پایتخت کشور چکمه‌ای پوش را در پیش گیرد.

در آن هنگام تحلیلگران تصور می‌کردند گلزنی همچون کلوزه که فصل قبل را در بایرن، بیشتر روی نیمکت‌ ذخیره‌ها سپری کرد، در تیم خارجی جدیدش با توجه به چند عامل، منجمله سن بالا (۳۳ سال) و فوتبال فشرده و دفاعی خاص لاجوردی‌پوشان، دیگر نتواند در گلزنی موفق عمل کند. در آن وضعیت تحلیلگران گمان می‌کردند آقای گل جام جهانی ۲۰۰۶ و پا به سن گذاشته ژرمن‌ها، نزد رمی‌ها به مانند ماه‌های آخر حضورش در بایرن، بیشتر نقش یک بازیکن ذخیره را ایفا کند تا این‌که دوباره در نقش یک گلزن قهار ظاهر شود. اما یک بررسی انجام شده از مسابقات باشگاهی انجام گرفته تا ابتدای ماه اکتبر، نشان می‌دهد که کلوزه در ۵ مسابقه ۷ بار گلزنی کرده که از این تعداد ۲ گل سرنوشت‌ساز و پیروزی بخش بوده‌اند. تیم حاضر در رقابت‌های سری A کالچو ایتالیا، در اصل به لطف گل‌های کلوزه بود که از ۵ دیدار توانست ۸ امتیاز جمع‌آوری کند و خود را مرتبط با بالانشین‌‌های جدول حفظ کند. کسب چنین بیلان گل زده‌ای سبب شده تا میرو که مثل دوران جوانی پس از زدن هر گل با زدن یک پشتک وارو شادی می‌کند، بشدت نزد هواداران لاتزیو محبوب شود. البته جهت تکمیل این ادعا باید اذعان کرد که در کنار هواداران، گلزن سال‌های دور بایرن، وردربرمن و کایزرس‌لاترن به سرعت محبوب دل رسانه‌های ورزشی و غیر ورزشی ایتالیایی نیز شد. به این خاطر است که اکنون اگر صفحات روزنامه‌های عامه‌پسند ایتالیایی را ورق بزنید، تصاویری فراوان از صحنه‌های گلزنی و شادی‌اش را مشاهده خواهیدکرد.

● مردی از کره ماه،‌ کبرا یا بمب‌افکن

درخشش این ستاره با گل‌های زده‌اش، ‌باعث شده تا رسانه‌ها برای کلوزه القاب مختلفی را انتخاب کنند. ایتالیایی‌ها که ظاهرا علاقه وافری به دادن عناوین متفاوت به ستارگان مورد علاقه خود دارند، ابتدا برایش عنوان «مردی از کره ماه» را برگزیدند. اما بعد از مدتی کوتاه القاب دیگری مثل کبرا یا شکارچی دروازه‌‌ها به او دادند. به این ترتیب اگر در اواخر دهه ۸۰ و اوایل ۹۰، سه اعجوبه آن زمان ژرمن‌ها یعنی لوتار ماتیوس، یورگن کلینزمن و آندریاس بره‌مه بخاطر درخشش در اینترمیلان ایتالیا با لقب مثلث طلایی مواجه شدند، اکنون این کلوزه است که «بمب افکن» کالچو لقب می‌گیرد. هرچند که در دهه ۷۰ میلادی عنوان بمب‌افکن به گردمولر، مهاجم ملی‌پوش سال‌های دور بایرن و تیم ملی آلمان اختصاص داشت. کلوزه به این ترتیب با عصر طلایی جدیدی که در لاتزیو آغاز کرده، همچنین باعث خرسندی و شادی یواخیم لو، سرمربی تیم ملی آلمان نیز شده است. به‌طور طبیعی در کنار گزینه‌هایی مثل گومز و مولر در خط حمله، این مربی ۵۱ ساله قادر است از گلزن توانمندش به عنوان آلترناتیوی جدی بهره کافی ببرد. گلزنی که با ۶۲ گل زده در ۱۱۲ بازی ملی، در پی پاک کردن رکورد دست‌نخورده ۶۸ گل زده گردمولر برای تیم ملی نیز هست.

● پاس‌های طلایی سیسه

کلوزه اگر اکنون قادر است در ۵ هفته و مدت کوتاهی از حضورش در لاتزیو، زننده این تعداد گل در کالچیو باشد، این موضوع دلایل فنی متفاوتی دارد. جدا از درخشش فردی او و عزم و انگیزه فراوانی که برای گلزنی و درخشش در میدان دارد، کلوزه باحمایت خوبی از سوی هم‌تیمی‌هایش مواجه شده است. در میان این عده، جبرییل سیسه که به نظر می‌رسد به روزهای خوب و طلایی‌اش بازگشته، نقش به سزایی در فروغ و گلزنی وی داشته است.

سیسه فرانسوی دراین مورد می‌گوید: کلوزه و من دو هم تیمی در لاتزیو هستیم که همدیگر را خوب درک می‌کنیم. ما حتی پس از اتمام جلسه تمرین باهم به بحث و تبادل نظر می‌پردازیم تا بتوانیم به کیفیت کار بهتری برسیم.

مهاجم فرانسوی که همانند کلوزه اکنون دوران پایان ورزشی خود را پشت سر می‌‌گذارد، معتقد است در سایه این تبادل نظرها، او و هم‌تیمی آلمانی‌اش توانستند به لحاظ فردی و گروهی بدرخشند. اگر این همکاری به همین منوال تا پایان فصل به صورت مطلوب ادامه یابد، آن‌وقت می‌توان انتظار داشت که ۲ بازیکن مجرب و تقریبا مسن لاتزیو، در مجموع به رکورد بیش از ۵۰۰ گل زده در دوران فعالیت خویش برسند. کلوزه در طول سال‌های فعالیتش تاکنون به رکورد ۲۴۵ گل زده رسیده و سیسه نیز ۲۳۶ گل را برای خود ثبت کرده است. این آمار مشخص می‌کند آنها ۱۹ گل تا هدفی که دنبالش هستند، فاصله دارند.

زورخرسایتونگ سوئیس

مترجم: محمدرضا ارسلانهمچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزسایت سلام نوسایت دیپلماسی ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت دیدبان ایرانسایت فراروسایت تجارت نیوزسایت تاپ نازسایت رویداد 24خبرگزاری ایسنا