جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

محاكمه غیرمنصفانه


محاكمه غیرمنصفانه

تیم ما یك روز قبل از وزن كشی به گواتمالا رسید و كمبود خواب و عادت نكردن به اختلاف ساعت بر روی وضعیت بدنی من و تمام تیم تاثیرگذار بود كشتی فینال من به وقت ایران ۶ صبح انجام می شد و من در این رقابت ها بیشتر از شرایط بدنی ام كشتی گرفتم

از تهران به دبی، از دبی به آلمان، از آلمان به مكزیكوسیتی، از مكزیكوسیتی به گواتمالا و در گواتمالاسیتی هم سقوط به مكان چهارم كشتی فرنگی جوانان جهان. نتیجه ای ناخوشایند برای تیمی كه پارسال فقط با اختلاف یك امتیاز نایب قهرمان شد اما امسال با اختلاف ۳۵ امتیاز در رده چهارم قرار گرفت. هفته گذشته وقتی اعلام شد ویزای محمدبنا صادر نشده بزرگترین لطمه به تیمی خورد كه پارسال در لیتوانی پدیده شده بود و برای مسابقات امسال هم در شرایط آرمانی قرار داشت. اما وقتی در مسافرت طولانی به گواتمالاسیتی سرمربی تیم در كنار شاگردانش نبود و با تاخیر عازم محل برگزاری مسابقات شد، دیگر نمی شد توقع احراز عناوین درخشان پارسال را داشت.

● رده بندی كامل این رقابت ها كه در گواتمالا برگزار شد به ترتیب زیر است:

▪ ۵۰ كیلوگرم: ۱ دمیراحمد زیانوف روسیه، ۲ آشرات كودای برگنوف قزاقستان ۳ پیتر مادوس مجارستان و لاشا گوگیتادزه گرجستان. در این وزن اسدپور بین ۱۴ نفر دوازدهم شد.

▪ ۵۵ كیلوگرم: ۱ زائور كورماگمداف روسیه ۲ جاسم امیری ایران ۳ اسپنسر مانگو آمریكا و كاستادینوف بلغارستان

▪ ۶۰ كیلوگرم: ۱ اسلام بیك آلبیف روسیه، ۲ سونر سوجو تركیه ۳ پاسانن فنلاند و هان سو ری كره و صابر فرشین نژاد ایران به مقام دهمی رسید.

▪ ۶۶ كیلوگرم: ۱ رفیق عیوض اوغلو تركیه ۲ كیم هیون وو كره ۳ روسلان بلكماروئف روسیه و تاماش لورینچ مجارستان. در این وزن حمید ریحانی سر وزن نرسید او امید اول ایران در این پیكارها بود.

▪ ۷۴ كیلوگرم: ۱ امید بدل تركیه، ۲ داوود عابدین زاده ایران، ۳ دمیتری پیشكوف اوكراین و بوگنی پوپوف روسیه

▪ ۸۴ كیلوگرم: ۱ جنگ ایلدم تركیه، ۲ بان فیشر آلمان، ۳ دیوید كارچاوا گرجستان و اولگ شاكالوف روسیه به مقام هفتم دست یافت.

▪ ۹۶ كیلوگرم: ۱ ایوان نمت مجارستان ۲ اولگ كریوكا اوكراین ۳ لرماخان تینالیف قزاقستان و رومن مارچنكو روسیه. داوود گیل نیرنگ در این وزن پنجم شد.اسماعیل نظری هم در ۱۲۰ كیلو به عنوانی بهتر از هفتمی دست نیافت.

● رده بندی اول تا دهم مسابقات كشتی فرنگی جوانان جهان به ترتیب زیر است:۱ روسیه ۷۰ امتیاز ۲ تركیه ۵۵ امتیاز ۳ اوكراین ۳۸ امتیاز ۴ ایران ۳۴ امتیاز ۵ كره جنوبی ۳۳ امتیاز ۶ قزاقستان ۳۲ امتیاز ۷ مجارستان ۲۷ امتیاز ۸ بلغارستان ۲۳ امتیاز ۹ گرجستان ۲۳ امتیاز ۱۰ ژاپن ۱۴ امتیاز.گفتنی است ۴۶ كشور در رقابت های فرنگی شركت داشتند.داوود عابدین زاده یكی از سه كشتی گیری بود كه در رقابت های قهرمانی جوانان جهان از او انتظار مدال طلا می رفت اما در میان تعجب همگان در فینال به حریفی از تركیه باخت كه دو ماه قبل در كشورش این كشتی گیر را ۱۰ بر صفر شكست داده بود.

ملی پوش وزن ۷۴ كیلوگرم تیم ملی كشتی فرنگی جوانان در این رابطه گفت: تیم ما یك روز قبل از وزن كشی به گواتمالا رسید و كمبود خواب و عادت نكردن به اختلاف ساعت بر روی وضعیت بدنی من و تمام تیم تاثیرگذار بود. كشتی فینال من به وقت ایران ۶ صبح انجام می شد و من در این رقابت ها بیشتر از شرایط بدنی ام كشتی گرفتم.

وی ادامه داد: با وجود اینكه شرایط خوبی نداشتم در فینال دو بارانداز زدم كه تابلو امتیاز ۴ بر ۳ به نفع من را نشان می داد اما داوران به هر دو باراندازم یك امتیاز دادند و من فرصت دیگری نداشتم. اگر همان ابتدا امتیازم را نمی دادند هر طور شده كنده می زدم. نتیجه مسابقه ۸ بر ۴ به نفع من شد، اما در نهایت دو تایم را باختم.

قهرمان سال گذشته جوانان جهان تصریح كرد: این باخت انگیزه ام را برای مسابقات جهانی بزرگسالان در چین بیشتر كرده است و از همین امروز تمرین خواهم كرد. بعضی باخت ها لازم است تا بفهمی كجا هستی و در میدان های بزرگ چه اشتباهاتی را نباید مرتكب شوی. هدف و انگیزه ام بالاتر از این رقابت ها بوده است و از حالا برای رقابت های چین تلاش می كنم.

محمد بنا سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی در مسابقات جوانان جهان در گواتمالا فشار زیادی را متحمل شد، به طوری كه بنا را تا به حال این قدر ناراحت ندیده بودیم.

البته شاگردان او به دلیل شرایط سخت سفر و تنها یك روز زودتر رسیدن به گواتمالا وضعیت خوبی نداشتند. اختلاف ۵۸ ساعته باعث شده بود تنظیم خواب و بدنی آنها بر هم خورد تا كشتی به كشتی افت كنند.

بنا در رابطه با نتیجه به دست آمده گفت: پیش از اعزام گفته بودم كه تیم ما باید ۳ یا ۴ روز زودتر اعزام شود و پس از اینكه این كار عملی نشد به مردم گفتم كه نمی توانم قولی دهم. خستگی راه، سه روز بی خوابی و دیر رسیدن باعث شد بچه ها كشتی به كشتی افت كنند و جای مدال ها و امتیازات عوض شود. عابدین زاده آنقدر خسته بود كه نتوانست فكر كند، او طلا را به كسی تقدیم كرد كه دو ماه قبل ۱۲ بر صفر برده بودش. اگر برای اخباری ۱۰ روز دیگر مسابقه بگذارند همه را می برد. او درحالی روی سكو نرفت كه نفرات اول و سوم را در تركیه شكست داده بود.وی ادامه داد: روسیه و تركیه تیم های بسیار خوبی هستند، اما تیم ما بهتر از آنهاست كه شرایط دشوار باعث شد چهارم شویم.

بنا در رابطه با سر وزن نرسیدن حمید ریحانی گفت: هنوز با او صحبت نكرده ام، اما شاید خودش نخواسته سر وزن برسد كه دلیلش را نمی دانم. نیم ساعت قبل از وزن كشی مربیان او را روی باسكول بردند و سر وزن بود، اما چرا سر وزن نرسیده و به عنوان آخرین نفر رفته روی باسكول تا دیگر فرصتی نداشته باشد، نمی دانم.

وی ادامه داد: ایراد سر وزن نرسیدن می تواند از مربی یا كشتی گیر باشد. من محمدزاده را ۲۰ سال است می شناسم و قبلا كشتی گیران من را در جایی سر وزن رسانده كه سونا نداشته است. او كارش را بلد است و نیم ساعت قبل وزن ریحانی را كنترل كرده بود، اما این كشتی گیر به من و تیم نامردی كرد. زمانی كه در سالن این خبر را شنیدم با محمدزاده جر و بحث كردم كه كشتی گیران شاهد ماجرا بودند. این خبر درحالی به ما رسید كه عابدین زاده و گیل نیرنگ باید روی تشك می رفتند. سر وزن نرسیدن ریحانی تاثیر زیادی روی تیم گذاشت.

به رغم تمام شرایط بد سفر تیم ما می توانست حداقل دوم شود كه سر وزن نرسیدن ریحانی همه چیز را خراب كرد.وی در رابطه با عملكرد جاسم امیری و اسماعیل نظری گفت: در فینال داوران مدال را از او گرفتند و تقدیم روسیه كردند. در وزن ۱۲۰ كیلوگرم هم دیده بودم كه نظری چگونه كنده ۱۲۰ كیلویی ها را بالا می آورد، اما در اینجا نتوانست به حریف ۱۰۰ كیلویی اش حتی یك فن بزند چرا كه توان نداشت.

بنا در پایان گفت: از هیچ كدام از كشتی گیران راضی نیستم، اما زمانی كه شرایطشان را می بینم به آنها حق می دهم. در این ۳۰سال هرگز اندازه این سه روز سختی نكشیده بودم.وزن كشی چهار وزن اول مسابقات كشتی آزاد قهرمانی جوانان جهان دیروز برگزار شد.

عباس دباغی، مهدی تقوی، صادق گودرزی و بهنام تقی پور چهار ملی پوش اوزان ۵۰ ، ۶۰ ، ۷۴ و ۹۶ كیلوگرم هستند كه قرار است امروز به روی تشك بروند.

پیش از این قرار بود احمد رسولی با پروازی جداگانه خود را پیش از آغاز رقابت ها به گواتمالا برساند اما بنابر اخبار رسیده از تهران رسولی موفق به انجام این كار نشد تا تقی پور ملی پوش شودتقی پور در مسابقات جوانان آسیا نیز جانشین رسولی شد و به مدال برنز رسید.درخصوص نتایج كشتی فرنگی، جو عمومی در كشتی كشور كاملا به زیان محمد بنا است. مردی كه كمترین قصوری در این افت ناخواسته نداشت.

محاكمه غیابی محمدبنا قبل از بازگشت تیم ملی به كشور غیرمنصفانه است. تقصیر بنا نبود كه نتوانست همراه با تیم عازم گواتمالا شود.همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه شرقسایت پارسینهسایت برترینهاسایت دیدارنیوزخبرگزاری ایسناسایت تاپ نازروزنامه آرمان ملیسایت فرارو