یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

جوانسازی پوست با ترماژ


جوانسازی پوست با ترماژ

انسانها از دیرباز به دنبال برگرداندن شادابی و طراوت از دست رفته دوران جوانی بوده اند.
برخی از افراد به جراحان زیبایی مراجعه می کنند اما بیشتر مردم نمی خواهند زیر تیغ جراحی …

انسانها از دیرباز به دنبال برگرداندن شادابی و طراوت از دست رفته دوران جوانی بوده اند.

برخی از افراد به جراحان زیبایی مراجعه می کنند اما بیشتر مردم نمی خواهند زیر تیغ جراحی بروند ۹۰% آمریکایی ها که خواهان زیبایی و جوانی هستند، روشی غیر تهاجمی را بر می گزینند.

این موضوع شاید به دلیل هزینه زیاد، بیهوشی، بستری و از دست دادن روزهای کاری باشد. علت مهم دیگر این است که بیشتر مردم نمی خواهند کسی بداند که آنها زیر تیغ جراحی پلاستیک رفته اند و مایلند مردم فکر کنند تغییر چهره شان فقط به علت تعطیلات یا کمی استراحت بوده است.

اداره غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۱ نوعی روش رادیوفرکوئنسی به نام ترماژ را تائید کرد که پس از چند بار ارتقای کیفی و کمی دستگاه، جایگاه خود را در روش های سفت کردن پوست و رفع چین و چروک باز کرده است.

در واقع ترماژ فناوری است که از حرارت و سرد کردن برای کشیدن پوست و کم کردن چین و چروک استفاده می کند. لایه میانی پوست یا درم از پروتئینهای کلاژنی تشکیل می شود که بصورت لایه های موازی از رشته هایی به نام فیبریل ترتیب یافته اند. فیبریل ماده زمینه ای را به وجود می آورد که پوست را محکم کشیده نگه می دارد. در فرآیند پیری، لایه های فیبریل شل می شوند و نظم و ترتیب آنها دچار به هم ریختگی می شود و در نتیجه پوست آویزان می شود. در روش ترماژ لایه درم، بدون آنکه لایه بیرونی یا اپیدرم آسیب ببیند، حرارت داده می شود.

انرژی به شکل امواج رادیویی از handpiece دستگاه به بافت درم منتقل می شود. پس از دریافت حرارت توسط درم، فیبریل های کلاژن گسیخته می شود، سپس منقبض و ضخیم می شوند، در نتیجه لایه پوست زیر سطح آن سفت و کشیده می شود، پس از التیام لایه های فیبریل دوباره شکل می گیرد و کلاژن جدید تشکیل می شود و این پدیده پوست را سفت و کشیده تر می کند. بلافاصله پس از انجام ترماژ ممکن است تا حدی سفت شدن پوست قابل رویت باشد ولی اثرات کامل احتمالاً تا چند هفته و حداکثر تا ۶ ماه آینده ظهور خواهد کرد.

مزیت این روش عدم نیاز به دوره طولانی نقاهت است. مشکلات این روش شامل سوختگی و تورم موقتی است، گاهی ممکن است به دلیل آسیب لایه چربی زیر درم، فرورفتگی کوچک ایجاد شود.

این عمل دردناک است و استفاده از یک کرم بی حس کننده در محل می تواند درد را تا حدی کم کند، بعلاوه این شیوه گرانقیمت است و تحت پوشش بیمه نیست.

از طرفی نمی توان پیش بینی کرد که در هر فرد پوست چقدر کشیده می شود و با توجه به اینکه بر لایه عضلانی بی تأثیر است در افرادی که چروک عمیق یا افتادگی شدید پوست دارند، مناسب نیست. این روش بیشتر در افراد دهه ۳ و ۴ زندگی که چروک معدودی دارند یا در افتادگیهای مختصر پوست مفید است.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو

www.drnilforoushzadeh.irهمچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24سایت الفسایت سلام نوسایت بیتوتهروزنامه ایرانسایت اکوایرانسایت اقتصادنیوزسایت جمارانخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت مجله شبکه