جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

آدامس های دارچینی و حساسیت


آدامس های دارچینی و حساسیت

عجب آدامس های دارچینی خوش طعمی یک جعبه قشنگ فلزی, آدامس های قد و نیم قد با رنگ های زیبا, کافی بود که سوغاتی را که برایش آورده بودند, حسابی بپسندد

عجب آدامس‌های دارچینی خوش طعمی! یک جعبه قشنگ فلزی، آدامس‌های قد و نیم قد با رنگ‌های زیبا، کافی بود که سوغاتی را که برایش آورده بودند، حسابی بپسندد.

به ویژه که او عاشق طعم دارچین روی شله زرد بود و حالا دیگر یک بسته آدامس دارچینی هدیه گرفته بود، حسابی ذوق زده شده بود.

پیش از این طعم‌های دیگر مثل نعنایی، پرتقالی یا موزی را تجربه کرده بود، ولی این طعم، طعم جدید و دوست ‌داشتنی بود. شاید به همین دلیل بود که به گفته خودش هر چند ساعت یک بار یکی از آدامس‌ها را در دهانش گذاشته بود و وقتی طعم آن از بین رفته بود، یکی دیگر از این آدامس‌ها را در دهان گذاشته بود.

وقتی به مطب رسید، حسابی دهانش می‌ سوخت و کلافه شده بود. می ‌گفت: اصلا نمی‌ توانم هیچ غذایی بخورم چون تمام دهانم می‌ سوزد.

وقتی دهانش را باز کرد، دیدم واقعاً راست می ‌گوید، تمام مخاط دهانش سرخ شده بود و آفت‌هایی هم در گوشه و کنار دهانش دیده می‌ شد. وقتی ماجرای آدامس‌های دارچینی را تعریف کرد، فهمیدم که بله، آدامس‌های ناقلا کار خودشان را کرده‌اند.

این بیمار به آدامس دارچینی حساسیت داشت. ممکن است شما هم به این اسانس یا اسانس‌هایی مانند آن حساسیت داشته باشید. خیلی‌ها با خوردن ادویه‌ها دچار این مشکل می‌ شوند. شکلات هم برای بعضی‌ها حساسیت ایجاد می ‌کند.

این یک نوع حساسیت مخاط دهان است که چندان هم دور از انتظار نیست و حتی افرادی با استفاده از دهان ‌شویه‌های گوناگون دچار این مشکل می ‌شوند. اگر شما چنین دردسرهایی را دارید، قدم اول آن است که عاملی را که به آن حساسیت دارید در غذاها و نوشیدنی‌ها پیدا کنید و استفاده از آن را برای خودتان ممنوع کنید.

این بهترین کار برای پیشگیری از سوختگی و سوزش مخاط دهان شماست.

حالا اگر هم کار از کار گذشته و این ضایعات در دهان‌تان پیدا شده‌اند، به داروخانه ی سر خیابان‌تان بروید و یک عدد شربت دیفن‌هیدرامین و ۴-۳ عدد کپسول تتراسایکلین تهیه کنید. محتوای پودری درون کپسول را درون شربت بریزید و خوب تکان دهید، معجون شما آماده است. با این محلول روزی دو، سه مرتبه دهان‌تان را بشویید.

دیفن هیدرامین به رفع التهاب مخاط شما کمک کرده و باعث می ‌شود زودتر از سوزش و درد مخاط خلاص شوید و بتوانید غذا بخورید.

این مشکل ممکن است برای کودکان هم رخ دهد و چون نمی ‌توانند دلیل آن را درک کنند، با نا آرامی آن را نشان می ‌دهند. بنابراین اگر کودکی دارید که به مواد خاصی حساسیت دارد، حتماً آن را کنترل کنید که با خوردن این خوراکی‌ دچار حساسیت مخاطی نشود.همچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوخبرگزاری تسنیمسایت پارسینهسایت مجله شبکهسایت دیدارنیوزسایت مشرقروزنامه همشهریروزنامه شهروندسایت رکناسایت انتخاب