دوشنبه, ۱۴ آذر, ۱۴۰۱ / 5 December, 2022
مجله ویستا

مو و چند توصیه


مو و چند توصیه

توجه به این نکته ضروری است که هرچند مو از سلول های مرده تشکیل شده است ولی خود از وضع درون انسان حاکی می باشد نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است ومو که خود سلولی …

توجه به این نکته ضروری است که هرچند مو از سلول های مرده تشکیل شده است ولی خود از وضع درون انسان حاکی می باشد نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است ومو که خود سلولی بی جان است ولی به انسان جان می بخشد تصور یک انسان بدون مو ابرو و مژه که بیشتر به یک روح شبیه است یک تصور ترسناک می باشد.متاسفانه برخی محصولات آرایشی وبه اصطلاح بهداشتی بیش از سودی که به مو برسانند ضرری می رسانند که تا سالها ماندگار و پا برجاست استفاده از مواد نفتی چون پارافین ویا روغنهایی که از ترکیبات آن کسی جز سازنده آن آگاه نیست چون انواع واکس های مو وکرم های مو و... برای بعضی از مردم علی الخصوص جوانان عادت شده و جالب اینجاست که انتظار ریزش ویا سفید شدن یک دانه مو راهم ندارند استفاده از موادی که هیچ بار تغذیه ای برای بدن ندارند..فقط شکم پر کنند وبدن را با فقر مواد غذایی روبرو می کند که خود از عوامل موثر ریزش مو سفید شدن و... مباشد.موادی چون چیپس پفک تخمه و...از همین دسته اند.یکی دیگر از علل بسیار مهم ریزش وضعف مو در مردان استعمال دخانیات می باشد که حتی با علم به ضرر آن باز هم شاهد ترویج آن در بین جوانان وحتی پزشکان می باشیم استعمال سیگار باعث جمع شدن چربی زائد در حول پیاز مو شده ومانع رسیدن مواد غذایی به آن میشود.انجام برخی کارها که البته نیاز به همت والا واراده ای استوار دارد در امر مو از اهمیت زیادی برخودار است به طور مثال کمتر خانواده ای است که برنج این منبع بزرگ ویتامن به خصوص ویتامین های خانواده "ب" را به طور صحیح مصرف کند وآنرا آبکش نکند.ما به پوست برنج که همان سبوس است به چشم ماده ای زائد وکاه صفت نگاه می کنیم در حالی که در گشورهای غربی با استفاده از آن انواع داروها را برای سفید شدن پوست وسیاه شدن مو و... میسازند وحتی اخیرا در اسرائیل از آن قرص های ویتامین "ب" ساخته اند وبا چند برابر قیمت به کشورهای مصرفی می فروشند.بر آن شدیم تا چند دستور راحت که فقط نیاز به کمی رعایت دارد را برای دوستان بیاوریم.

۱)سعی کنید که در برنامه غذایی خود از سبزیجات ومیوه های تازه بسیار استفاده شود وخوردن سبزیجاتی چون کرفس جعفری کاهو واسفناج توصیه می شود. این مطلب را هم اضافه کنم که اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو منبع عظیم آهن می باشد که باعث تقویت استخوان وناخن ومو می شود. ذکر این نکته ضروری است که اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد وباید همراه آبلیمو ویا ماست خورده شود.

۲) بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند به جای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو می شود خودداری کرده وبه جای آن از روغنهای مفید گیاهی استفاده کنید والبته به یاد داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ساعت روی سر بماند وپس از آن باید با یک شامپوی خوب شسته شود.

۳) از حنا این گیاه مفید استفاده کنید وبه هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده کنید که دیگر حنایتان رنگ نمی دهد به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.

۴) شلتوک یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است که در هر عطاری یافت می شود. می توانید از دمکرده آن مانند چای استفاده کنید.

۵) از رسیدن گرد وخاک ودود به موهایتان جلوگیری کنید که دشمن مو هستند.

سعی کنید موهای خود را با شانه پلاستیکی شانه نکرده وبهترین شانه شانه چوبی می باشد در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود واگر مجبور به استفاده از آن هستید حتی الامکان از درجه بسیار گرم ان استفاده نکنید.به علاوه از شانه کردن مو در حمام خودداری شود.همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایلناسایت دیپلماسی ایرانیخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانخبرگزاری ایرناسایت تاپ نازسایت فرادیدسایت زومیتسایت اعتماد آنلاینروزنامه آرمان ملی