شنبه, ۱۵ بهمن, ۱۴۰۱ / 4 February, 2023
مجله ویستا

چنبره ای از گاز در اطراف مشتری


چنبره ای از گاز در اطراف مشتری

با کمک ابزرا تصویر برداری جدید فضا پیمای کاسنی ، دانشمندان موفق به آشکار سازی ابری عظیم از گاز در اطراف مشتری و در مدار اروپا شدند.
یکی از ابزارهای جدید فضاپیمای کاسینی که هم …

با کمک ابزرا تصویر برداری جدید فضا پیمای کاسنی ، دانشمندان موفق به آشکار سازی ابری عظیم از گاز در اطراف مشتری و در مدار اروپا شدند.

یکی از ابزارهای جدید فضاپیمای کاسینی که هم اکنون عازم مقصد نهایی خود، زحل است تصویری از ابر بزرگی از گاز در اطراف مشتری به زمین مخابره کرده است . این ابزار تصوربرداری یکی از ۱۲ ابزار اصلی فضاپیمای کاسینی برای بررسی فعالیتهای مغناطیسی زحل و اقمار آن است که می تواند با ردیابی یونهای فعال تصاویری سه بعدی از محیط مغناطیسی اطراف سیارات تهیه کند که تا پیش از این برای امکان پذیر نبود.

در تصویر این فضا پیما از مشتری ابری عظمی از گازهای چگال آشکار شده است که همانند یک شیرینی دونات یا یک تویی لاستیک در مدار اروپا به دور مشتری حلقه زده است. (در ریاضیات و توپولوژی به چنین ساختارهای دونات مانندی ، چنبره می گویند). در مورد علت تشکیل این ابر در اطراف مشتری ، دانشمندان حدس می زنند، که یونهای پر انرژی که منشاء آنها اتمسفر سیاره مشتری است ، به شکل تشعشعات یونی، با سطح اروپا برخورد می کنند و در اثر این بمبارانهای یونی شدید مولکولهای یخ آب به مدار اروپا پرتاب شده و در این مدار گسترده می شوند. این ابر نویافته در حدود ۶۰ هزار تن جرم دارد و این جرم بسیار زیاد و عظیم نشان از شدت برخوردهای تشعشی با سطح اروپا دارد . این ابر جدید را می توان با ابر ایجاد شده توسط قمر آتشفشانی یو مقایسه کرد با این تفاوت که در مورد یو فعالیتهای آتشفشانی سطحی این قمر موجب پراکنده شدن گوگرد و اکسیژن در مدار می شوند اما در مورد اروپای یخ زده که در برابر یو قمری آرام و بدون فعالیت است این ابر مولکولی در اثر برخوردهای فاجعه بار تشعشعات یونی با سطح این قمر راهی مدار می شوند.آشکار سازی این ابر مولکولی در مدار اروپا ( حدود ۶۷۰۰۰۰ کیلومتری مشتری ) نشان از تاثیر شدید اروپا بر فعالیتهای مغناطیسی سیاره مشتری دارد و باعث شده است تا تاثیر این قمر یخی بر فعالیتهای مغناط کره مشتری بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت سلام نوسایت عصرایرانروزنامه شرقسایت نورنیوزروزنامه تعادلسایت انصاف نیوزسایت تابناکسایت دیدارنیوزخبرگزاری فارس