دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

دانستنی‌های بخور دادن پوست صورت


بخور دادن پوست صورت عبارت است از تبخیر آب در دستگاه مخصوص، به‌طوری که با شدت مناسب و گرمای مناسب، رطوبت آب را به پوست برساند. جهت افزایش اثرات مرطوب‌کنندگی می‌توان گیاهان غیرآلرژی‌زا …

بخور دادن پوست صورت عبارت است از تبخیر آب در دستگاه مخصوص، به‌طوری که با شدت مناسب و گرمای مناسب، رطوبت آب را به پوست برساند. جهت افزایش اثرات مرطوب‌کنندگی می‌توان گیاهان غیرآلرژی‌زا مانند گل بابونه را خرید و به آب اضافه کرد.

برای افرادی که پوست خشک دارند و به خصوص افرادی که دچار بیماری اگزمای آتوپیک هستند خرید عصاره گل بابونه توصیه می‌شود به این صورت که روزانه چند بار صورت را روی دستگاه می‌گذارند و بعد از روشن‌کردن دستگاه به آرامی آب و مواد تبخیرشده در پوست صورت نفوذ می‌کند. موقع استعمال بخور حتما باید چشم‌ها بسته باشد. در کودکانی که دچار اگزمای اتوپیک هستند، بهتر است از دستگاه‌های بخوردهنده که فضای اتاق خواب کودک را مرطوب می‌کند استفاده شود. به خصوص در مناطق خشک مانند تهران و استان‌های مرکزی کشور افرادی که دچار پوست خشک یا بیماران اگزمایی ارثی هستند، با استفاده از دستگاه‌های بخوردهنده در پوست خود احساس رطوبت می‌کنند.

عیب دستگاه‌های بخوردهنده صورت، کوتاهی اثر آن است و حداکثر بعد از ۱۵ دقیقه اثر و احساس رطوبت ناشی از بخور از بین می‌رود و باید بعد از آن از کرم‌های مرطوب‌کننده و نرم‌کننده استفاده کرد.

افرادی که پوست طبیعی یا چرب دارند به استفاده از دستگاه‌های بخوردهنده نیاز ندارند. استفاده از دستگاه‌های بخور بسیار ساده و قیمت آنها بسیار ارزان است. بنابراین افرادی که پوست خشکی دارند (افراد پیر) و بیمارانی که دچار اگزمای ارثی هستند، می‌توانند با خرید این دستگاه‌ها در منزل خودشان پوست صورت‌شان را بخور دهند بدون اینکه نیاز داشته باشند به پزشک یا آرایشگاه‌های زنانه مراجعه کنند. مواد مختلفی که ادعا می‌شود درون مایع بخور وجود دارد از نظر تاثیر مرطوب‌کنندگی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و ممکن است گاهی از مواد خوشبوکننده هم در آنها استفاده شده باشد.

برای بخوردادن پوست وقت لازم است بنابراین پزشکان متخصص پوست ترجیح می‌دهند کرم‌های مرطوب‌کننده مناسب را برای افرادی که دچار پوست خشک و اگزمای ارثی هستند، تجویز کنند. اگر بیماری خود تقاضای استفاده از دستگاه بخور داشته باشد، فقط در دو مورد فوق‌الذکر (پوست‌های خشک و اگزمای ارثی) تجویز می‌شود. در این موارد بهتر است بیمار قبل از انجام بخور پوست صورت را بشوید سپس بخور دهد. برای شست‌وشوی پوست استفاده از آب ولرم کافی است اما اگر احساس آلودگی، چربی و کثیفی می‌کنید توصیه می‌شود از صابون ملایم استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین موارد مصرف دستگاه‌های بخور مرطوب کردن فضای داخل ساختمان در مناطق خشک است.

دکتر حسین طباطبایی

متخصص پوست

استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تهرانهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارروزنامه ایرانسایت ساعدنیوزسایت ورزش سهخبرگزاری تحلیل بازارسایت زومیتسایت دیدارنیوزسایر منابعخبرگزاری تسنیمسایت مثلث آنلاین