چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

تعامل حلقه مفقوده تیم ملی


تعامل حلقه مفقوده تیم ملی

درگیری باشگاه های ایران با کارلوس کی روش

«راه پیشرفت این است که رییس فدراسیون فوتبال و هیات‌مدیره‌اش، سازمان لیگ و هیات‌مدیره‌اش و مدیرعاملان باشگاه‌ها به همراه هیات‌مدیره خود دور یک میز بنشینند و به جمع‌بندی خوبی برسند. الان زمان تغییر رسیده و این فرصت به دست آمده که تغییرات ایجاد شود. اگر این گام‌ها را ‌برداریم می‌توانیم پیشرفت کنیم. باید همه دست به دست هم بدهیم تا تیم ملی به یک روند آماده‌سازی خوب برسد و با کمک هم ایران راهی جام جهانی شود. بدون کمک آنها تغییر و پیشرفت امکان‌پذیر نیست و اگر این سه روزی دور یک میز ننشینند و جمع‌بندی خوبی نکنند به هیچ نتیجه‌یی نمی‌رسیم. من کارم را به بهترین شکل انجام دادم و آنقدر تلاش کردم تا ایران به جام جهانی برود.» این جملاتی است که کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی بعد از اعلام قرعه‌کشی تیم ملی انجام داد و انتظاراتش را در این مرحله اعلام کرد. سرمربی تیم ملی که از بی‌برنامگی‌های به وجود آمده عصبی به نظر می‌رسد «عدم تعامل» را حلقه مفقوده تیم ملی می‌داند و امیدوار است تا فرصت باقی مانده، رییس فدراسیون، مدیرعاملان باشگاه‌ها و اعضای هیات‌مدیره دور یک میز بهترین تصمیم را بگیرند. مدیران برخی باشگاه‌ها در گفت‌وگو با «اعتماد» اعلام می‌کنند عرق ملی‌شان بیشتر از کی‌روش است و مطمئنا تمام تلاش‌شان را برای حضور موفقیت‌آمیز تیم ملی در برزیل انجام می‌دهند.

● رویانیان: مشکل درون‌خانوادگی و قابل حل است

مدیرعامل پرسپولیس معتقد است اظهارات کارلوس کی‌روش به وضعیت موجود و دعوای رسانه‌یی فایده‌یی ندارد و سرمربی پرتغالی تیم ملی باید همانطور که درخواست داده این مسائل را با برگزاری جلسه بین باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال حل کند: «در موقعیت حساسی قرار داریم. الان نگاه تمام دنیا به ما است. کی‌روش درخواست جلسه داده و ما کاملا آماده برگزاری این جلسه هستیم تا نظرات خودمان را بگوییم و حرف‌های ایشان را بشنویم. نمی‌دانم چرا فکر می‌کنیم با جار و جنجال مشکلات حل می‌شود. این مشکلات درون‌خانوادگی است و باید همانطور که گفته با تعامل فی مابین حل شود.» مشکلاتی که کی‌روش به آن اشاره کرده به نوعی مهدی تاج، رییس سازمان لیگ را نشانه گرفته است. رویانیان معتقد است کی‌روش باید احترام تمام اهالی فوتبال را حفظ کند و در فضایی متعادل به گفت‌وگو بنشیند: «من یکی از منتقدان آقای تاج هستم اما باید پذیرفت ایشان رییس سازمان لیگ است و تمام تلاشش را برای آن می‌کند. مگر در فصل گذشته برنامه‌های لیگ بارها برای منافع تیم ملی با تغییر مواجه نشد؟ می‌خواستیم به جام جهانی برویم و تمام امکانات را فراهم کردیم. خیلی‌ها ضرر کردند اما چون «منافع ملی» در میان بود سکوت کردیم و سکوت کردند تا تیم ملی موفق شود.» رویانیان که این روزها تیمش شرایط خوبی دارد وقفه احتمالی در برنامه‌ریزی لیگ را مناسب نمی‌داند: «هدف همه تقویت تیم ملی است و همیشه مسوولان سازمان لیگ این را مد نظر داشته باشند. البته کی‌روش بداند لیگی پویا و قوی به تیم ملی کمک می‌کند نه لیگ ضعیف. وقفه در لیگ مطمئنا کمکی به کی‌روش نمی‌کند. ما با همین بازیکنان و کیفیت لیگ به جام جهانی رفتیم و کمک یک مجموعه در رأس آن بازیکنان و کادر فنی عامل این موفقیت بوده است. در نهایت با تعامل و آرامش می‌شود مسائل خانوادگی را حل کرد تا نه تیم ملی ضرر کند نه باشگاه‌ها.»

● قنبرزاده: برایمان افت دارد کی‌روش برای تیم ملی دلسوزی کند و ما...

مدیرعامل نفت تهران هم معتقد است اکنون که به جام جهانی رسیده‌ایم باید تمام هم و غم خود ما را روی حضور موفقیت‌آمیز در این تورنمنت بگذاریم. قنبرزاده در حالی که تیمش در این فصل یکی از مدعیان قهرمانی است، اولویت را تیم ملی می‌داند: «همه ما منتظر هستیم کی‌روش به ایران بیاید و دور یک میز بنشینیم و حرف‌هایمان را بزنیم. مطمئنا در حال حاضر اولویت با تیم ملی است. برخلاف خیلی از باشگاه‌ها که معتقدند باید همانند اروپایی‌ها ۴۸ ساعت پیش از بازی‌ها، اردوی تیم ملی تشکیل شود و بازیکنان را در اختیار تیم ملی گذاشت نظر دیگری دارم. ما از نظر ساختاری و تجهیزات و حتی علم فوتبال عقب هستیم. حتی شیوه مدیریتی تیم‌های اروپایی کاملا با ما متفاوت است و عقب هستیم و از زمین تا آسمان متفاوت هستیم. باشگاه‌ها برنامه‌های مدونی برای بازیکنان دارند و حتی بازیکنانی که بازی نکرده‌اند با انجام بازی‌های تدارکاتی به شرایط ایده‌آل دیگر بازیکنان نزدیک می‌شوند. این شرایط در ایران مهیا نیست. ما حتی در انجام بازی‌های تدارکاتی هم مشکل داریم و همانطور که می‌بینید تیم ملی نتوانسته بازی تدارکاتی مناسبی داشته باشد.» قنبرزاده معتقد است تحریم‌ها یکی از دلایلی است که تیم ملی را در بن‌بست بازی تدارکاتی قرار داده است: «واقعیت این است که ما در انجام بازی‌های تدارکاتی با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.

تیمی مانند آث میلان به ایران می‌آید که آن هم هزینه زیادی در پی دارد اما ما با توجه به تحریم‌های اخیر در پرداخت مبالغ درخواستی این تیم‌ها با مشکل روبه‌رو هستیم و پرداخت از طریق بانک امکان‌پذیر نیست.» مدیرعامل نفت تهران معتقد است تعامل بین باشگاه‌ها و تیم ملی باید متقابل باشد و کی‌روش منافع باشگاه‌ها را که هزینه زیادی در طول سال متحمل می‌شوند داشته باشد: «این تقابل باید دو طرفه باشد. کی‌روش به عنوان یک خارجی به دنبال موفقیت تیم ملی است و این برای ما افت دارد که او به عنوان فرد خارجی به ایران عرق داشته باشد و دلسوزی کند ولی ما صد درصد به دنبال منافع خودمان باشیم. اولویت در هر حال با تیم ملی است.» یکی از مسائلی که باعث شده برنامه‌ریزی‌های لیگ با تیم ملی تداخل داشته باشد درگیری چهار باشگاه در لیگ قهرمانان آسیا است. قنبرزاده متعقد است تیم‌هایی که در آسیا صعود کرده‌اند باید خودشان را فدای منافع ایران در جام جهانی کنند: «در این چند ساله ما نمایندگان زیادی در آسیا داشتیم اما موفقیت ما چه بود؟ آخرین موفقیت ما حضور استقلال در مرحله نیمه‌نهایی بود اما آن حضور چه منفعتی برای فوتبال ایران داشت؟ اگر نظرسنجی انجام شود که حضور موفق در جام جهانی در اولویت است یا لیگ قهرمانان آسیا مطمئنا همه به تیم ملی رای می‌دهند. همه‌چیز در حال حاضر باید فدای منافع تیم ملی شود و باشگاه‌ها باید بپذیرند که خواسته همه ملت ایران موفقیت در جام جهانی است. جام جهانی هر چهار سال اتفاق می‌افتد و حضور تیم ملی هم در این تورنمنت همیشه با اما و اگر مواجه است.»

● سعید آذری: کی‌روش کی دعوت کرد که ما نپذیرفتیم؟

مدیرعامل جوان ذوب‌آهن اصفهان معتقد است فوتبال ایران همیشه به دنبال راه‌های پیش و پا افتاده است. سعید آذری در این باره می‌گوید: «همیشه به دنبال مسکن‌های مقطعی هستیم. مسوولان به دنبال این هستند که ببینند چه نتیجه‌یی گرفته می‌شود و پس از آن به دنبال برنامه‌ریزی هستند. مگر برنامه‌ریزی لیگ قهرمانان، جام ملت‌های آسیا و حتی لیگ برتر مشخص نبود؟ باید مطابق با همان دید برنامه‌ریزی مناسب انجام می‌شد تا الان این‌گونه درگیری به وجود نیاید.» اما در حال حاضر کی‌روش دست به دامن مسوولان باشگاه‌ها شده و خواستار تعامل ویژه توسط مدیران است: «مطمئنا باید همینطور باشد و ما هم به دنبال تعامل هستیم.

تیم ملی متعلق به همه است و نگاه ما به آن ویژه است. اما کی‌روش باید اجازه دهد برنامه‌ریزی‌ها طبق پیش بینی‌ها انجام شود. باید در فرصت باقی مانده به باشگاه‌ها هم فضا داده شود تا از سرمایه‌هایی که هزینه کرده‌اند استفاده کنند. منافع دو طرف در نظر گرفته شود اما کمی به سمت منافع ملی ارجحیت داشته باشد.» آذری درباره تعامل بین باشگاه و فدراسیون و عدم برگزاری جلسه هم کاملا با حرف‌های کی‌روش مخالف است: « کی‌روش چه زمانی از مدیران باشگاه‌ها دعوت کرده که ما نپذیرفته‌ایم؟ احتمالا شاید ایشان دعوتنامه‌ها را اشتباهی فرستاده است! مطمئنا تمام مدیران باشگاه‌ها در حال حاضر مقید به همکاری با تیم ملی هستند. البته همانطور که گفتم منافع باشگاه‌ها هم باید در نظر گرفته شود چون ما هم باید نسبت به نتایج پاسخگو باشیم.» آذری در پایان درباره قرعه تیم ملی هم نظر جالبی دارد و می‌گوید بوسنی یکی از خطرناک‌ترین حریفان ایران است: «آن زمان که ما به بوسنی ۳-۴ گل می‌زدیم گذشته و این تیم کاملا متفاوت است. بوسنی از گروهی که پرتغال حضور داشت به عنوان صدرنشین صعود کرده و در بازی دوستانه مقابل آرژانتین پرستاره با دو گل شکست خورده. این تیم تلفیقی از بازیکنان کروات و صرب است و یکی از گردن‌کلفت‌های گروه ما به حساب می‌آید. کارمان در جام جهانی سخت است و برای نتیجه‌گیری باید به تلاش‌مان افزوده شود.» آذری معتقد است تعطیلی لیگ به سود فوتبال ایران نیست و کی‌روش باید با توجه به همان برنامه‌ریزی کارهایش برای آماده‌سازی تیم ملی را انجام دهد: «کی‌روش چند وقت برای آماده‌سازی تیم ملی زمان نیاز دارد؟ بیشتر از دو ماه؟ به هر حال دوره آماده‌سازی حق سرمربی است و به نظرم کی‌روش با توجه به پایان لیگ که ۲۰ فروردین است این زمان را خواهد داشت. مهم‌ترین مشکل و ضعف اکنون بازی‌های تدارکاتی است که فدراسیون در این مساله نتوانسته هماهنگی‌های لازم را به وجود بیاورد.»همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکخبرگزاری ایلناسایت انتخابسایت تاپ نازخبرگزاری ایسناسایت دیدارنیوزخبرگزاری مهرسایت دیپلماسی ایرانیسایت الفروزنامه تعادل