دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

کشف فواید جدید برای دارت بازی


محققان می گویند بازیکنان دارت مهارت هایی می آموزند که در آینده شانس بیشتری در بازار کار به آن ها می دهد

شما دارت را یک ورزش به حساب می‌آورید؟ علاوه بر آن، فکر می‌کنید این بازی سرگرم‌کننده هیچ ارزش فکری‌ای داشته باشد؟ می‌توانید قبول کنید دارت‌بازی به کودکان کمک می‌کند در بزرگسالی مشاغل بهتری را تصاحب می کنند؟

دارت یک ورزش است یا نه؟ سال‌هاست که این بحث ناتمام ادامه دارد، اما تعدادی از مغزهای متفکر یا حداقل محققان ریاضیات کاربردی یقین دارند که دارت یک ورزش است.

انگلستان به عنوان میزبان دو دوره مسابقات جهانی دارت، از فرصت برگزاری این دوره از مسابقات در کلوب لیک ساید برای تشویق انگلیسی ها به ورزش دارت استفاده می کند.

در خلال این مسابقات که همین هفته در فریم‌لی‌گرین برگزار می شوند، مسئولان محلی تلاش می کنند تا مردم را برای حفظ و تجدید معلومات ریاضی شان به پای تخته های دارت دعوت کنند.

البته مردم دوستداران این ورزش را بیشتر به خاطر دور کمر بزرگشان می شناسد تا مهارتهای ریاضی این افراد!

اما واقعیت این است که هیچ کس بدون مهارتهای ریاضی نمی تواند به خوبی از پس این بازی بر آید. هنگامی که بازیگران برای پرتاب آماده می شوند، باید مثلا این را هم محاسبه کنند که ۷۳ امتیاز یعنی پرتاب ۱۹ تریبل و ۸ دوبل تا بتوانند این راند از بازی را با موفقیت به پایان ببرند.

شون سیمون که در امور تحصیلات تکمیلی مشاوره می‌دهد، در این باره به خبرنگار تایمز می‌گوید: «شما نمی‌توانید بدون ریاضیات دارت بازی کنید. ما هر وقت می‌خواهیم نشان بدهیم مهارت‌های ریاضی فرد در موفقیت او نقش به‌سزایی دارند، دارت را مثال می زنیم و امیدواریم بتوانیم با این بازی مهارتهای ریاضی بزرگسالان را بهبود بخشیم. ۸/۶ میلیون نفر از بزرگسالان ما در درک مفاهیم اساسی ریاضی مشکل دارند و ما امیدواریم علاقه به ورزش‌هایی مثل دارت باعث شود تا در کلاس‌های رایگان شمارش و آموزش ریاضی که توسط دولت برگزار می شود، شرکت کنند. بروشور‌ها و آموزش‌های مربوط به این ورزش نیز بین محل‌های آموزش بزرگسالان توزیع شده است. دیروز هم همزمان با برگزاری راند دوم مسابقات مقدماتی فدراسیون دارت، اطلاعات این بازی در اختیار ۶.۰۰۰ نفر از علاقه‌مندان به این ورزش قرار گرفته است.»

بابی جرج قهرمان سابق این ورزش که گاهی یادداشت‌هایی هم در مورد آن برای بی‌بی‌سی می نویسد، با این ایده موافق است. او می گوید: « ۳۳% موفقیت در دارت مربوط به صحت عملیات ریاضی است، اگر شما نتوانید جمع و تفریق کنید، برنده نخواهید شد. در اغلب مسابقات قهرمانی دارت، ورزشکاران با ۵۰۱ امتیاز آغاز می کنند تا آن را به صفر برسانند. آنها باید این بازی را با یک پرتاب دوبل که امتیاز نهایی را به صفر می‌رساند، به پایان ببرند. بهترین ورزشکاران این رشته پایان مورد علاقه‌شان را به خاطر می سپارند. مثلا برای امتیاز ۵۹ یک پرتاب ۱۹ و پرتاب دوبل ۲۰ را انتخاب می کنند تا بازی را تمام کنند. اگر اشتباه کنید، اینجاست که مهارت به کمکتان می آید. فرض کنیم شما یک پرتاب دوبل ۷ داشته‌اید، تنها چیزی که نجاتتان می دهد، پرتاب ۱۳ و دوبل ۱۶ است که هر کسی از پس انجامش بر‌نمی‌آید. من عقیده دارم این بازی برای تمرین ضمنی ریاضیات فوق‌العاده است. خودم بیست سال برای آموزش دارت به مدارس می رفتم و می دیدم دانش‌آموزان خیلی سریع به جواب می رسند، محاسباتشان روی تخته سیاه هیچ وقت اینقدر دقیق و سریع نبود.»

او زمان کودکی، استعداد خاصی در ریاضیات از خودش نشان نداده است. خودش به‌شوخی می‌گوید چون «ما در مدرسه تخته دارت نداشتیم»! اما در حال حاضر مدعی روش‌های متعددی است که به وسیله آن‌ها می تواند ۵۰۱ را با پرتاب دوبل نهایی دقیقا با صفر به پایان ببرد.

طبق تحقیقاتی که کن بری از دانشگاه بت به خواست دولت انگلستان انجام داده، ظاهرا ۳۹۹۴ توالی متفاوت برای حداقل ۹ بار پرتاب دارت وجود دارد! این‌که ورزشکار توان محاسباتی خوبی داشته باشد، کافی نیست. او باید در هندسه، فیزیک و جبر هم قابلیت‌های خوبی داشته باشد.

دکتر بری می‌گوید: «تعداد محاسبات یک بازی و پیچیدگی آن‌ها، موضوع بسیار جالب توجهی است، بازیکن خواسته یا ناخواسته برای انتخاب از میان صد‌ها توالی مختلف، قوانین پیچیده فیزیک و هندسه را به‌کار می‌گیرد تا یک شات بازی را با موفقیت به پایان ببرد. بازیکنان باید هنگام کنترل سرعت، تخمین زاویه پرتاب و چرخش دارت کاملا آرام باشند، اشتباهی در حد یک دهم درجه می‌تواند شانس پرتاب در حلقه سه برابر را از بازیکن بگیرد.»

آقای جرج با این‌که می‌گوید بازیگران ناچارند تمام این فاکتورها را در نظر بگیرند، ولی با استفاده از قوانین فیزیک برای یک پرتاب موفق موافق است. او می‌گوید: «زمان پرتاب دارت، شما دارید خلاف نیروی جاذبه عمل کنید، پس اگر یاد بگیرید همه پرتاب‌ها را با قدرت مشخصی انجام دهید، همیشه پرتاب موفقی خواهید داشت.

تحقیقات نشان می دهند، افرادی که مهارت‌های محاسباتی پایین‌تر از سطح پایه (معادل پایان دبیرستان) دارند، در طول زندگی سالانه ۵۰ هزار پوند کمتر از دیگران درآمد دارند.

البته وقتی مهارت‌های محاسباتی با چشم‌هایی تیز‌بین و دست‌هایی قوی همراه می‌شوند، شانس بیشتری را به صاحب‌شان هدیه می‌کنند. همین یکشنبه، برنده بازی‌ها ۹۵ هزار پوند جایزه را با خودش به خانه خواهد برد.

اگر می‌خواهید ببینید یک دارت‌باز چه‌طور باید محاسبه کند، با این سوال‌ها می‌توانید خودتان را جای یک دارت‌باز حرفه‌ای قرار دهید!

فرض کنید راند آخر است و...

▪ ۸۰ امتیاز تا پایان مانده:

- می‌خواهید یک پرتاب ۲۰ امتیازی در حلقه سه برابر داشته باشید و با پرتاب دوبل ۱۰ بازی را تمام کنید، اما دارت شما به ۵ تریبل می‌خورد، چطور می‌توانید با دو پرتاب باقی‌مانده، بازی را تمام کنید؟

(پاسخ: پرتاب ۱۵تا سه برابر و ۱۰تا دوبل)

▪ ۵۴ امتیاز تا پایان مانده:

- می‌خواهید یک پرتاب ۱۴ امتیازی داشته باشید و با پرتاب دوبل ۲۰ بازی را تمام کنید، اما دارت شما به ۱۱ می‌خورد. چطور می‌توانید با دو پرتاب باقی‌مانده بازی را تمام کنید؟

(پاسخ: ۳ پرتاب و ۲۰ دوبل)

▪ ۹۶ امتیاز تا پایان مانده:

- می‌خواهید یک پرتاب ۲۰ امتیازی تریپل داشته باشید و با پرتاب دوبل ۱۸ بازی را تمام کنید، اما دارت شما به ۱ می‌خورد. چطور می‌توانید با دو پرتاب باقی‌مانده بازی را تمام کنید؟

(پاسخ: ۱۹ پرتاب تریپل و ۱۹ دوبل)

▪ ۶۶ امتیاز تا پایان مانده:

- می‌خواهید یک پرتاب ۱۰ امتیازی تریپل داشته باشید و با پرتاب دوبل ۱۸ بازی را تمام کنید، اما دارت شما به ۱۵ می‌خورد. چطور می‌توانید با دو پرتاب باقی‌مانده بازی را تمام کنید؟

(پاسخ: ۱۱ پرتاب و ۲۰ دوبل)

▪ ۱۳ امتیاز تا پایان مانده:

- می‌خواهید یک پرتاب ۱۱ امتیازی داشته باشید و با پرتاب دوبل ۱ بازی را تمام کنید، اما دارت شما به ۸ می خورد. چطور می‌توانید با دو پرتاب باقی‌مانده بازی را تمام کنید؟

(پاسخ: یک پرتاب و ۲ دوبل)

▪ ۴۹ امتیاز تا پایان مانده:

- می‌خواهید یک پرتاب ۹ امتیازی داشته باشید و با پرتاب دوبل ۲۰ بازی را تمام کنید، اما دارت شما به ۱۲ دوبل می‌خورد. چطور می‌توانید با دو پرتاب باقی‌مانده بازی را تمام کنید؟

(پاسخ: ۱۷ پرتاب و ۴ دوبل)

تایمز آنلاین، ۸ ژانویه ۲۰۰۹

مترجم: محبوبه عمیدی نائینیهمچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانسایت تابناکسایت ارانیکوسایت برترینهاسایت اقتصادنیوزسایت تجارت نیوزسایت مثلث آنلاینروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری صدا و سیماروزنامه شهروند