چهارشنبه, ۸ تیر, ۱۴۰۱ / 29 June, 2022
مجله ویستا

پایان معادله سه مجهولی


پایان معادله سه مجهولی

نگاهی به وضعیت تیم های مدعی و قعرنشین هشتمین دوره لیگ برتر

هشتمین دوره لیگ برتر فوتبال کشور یکشنبه هفته آینده به پایان می رسد و با نواخته شدن سوت پایان آخرین بازی از ۹ دیدار هفته سی و چهارم، پاسخ معادله سه مجهولی لیگ هشتم مشخص خواهد شد، قهرمان کدام تیم است، نماینده سوم لیگ قهرمانان کیست و سومین خداحافظی کننده لیگ برتر از کدام شهر است.

۹۰ دقیقه دیگر باقی مانده است تا تکلیف لیگ برتر از همه لحاظ مشخص شود. اینکه ذوب آهن برای اولین بار جشن قهرمانی برپا می کند یا استقلال هشتمین قهرمان تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران خواهد شد، کدام تیم در کنار استقلال تهران و ذوب آهن در کنار قهرمان آتی جام حذفی به لیگ قهرمانان می رسد و بالاخره اینکه کدام تیم در مسیر دسته اولی شدن، هم قطار برق و داماش می شود.

ردای قهرمانی سبز می شود یا آبی

«ذوب آهن ۶۶، استقلال ۶۳» این تابلوی صدر جدول رده بندی بعد از تمام شدن هفته سی و سوم است تا حساسیت رقابت برای اول شدن به نقطه جوش برسد.

سبزهای اصفهانی که تا همین چند وقت پیش با اختلافی هشت امتیازی نسبت به شاگردان امیر قلعه نویی تیم دوم بودند، به بهترین نحو ممکن از غفلت های پی درپی صدرنشین سود جستند تا امروز در حالی که از ۳۴ بازی ممکن، ۳۳ دیدار را پشت سر گذاشته اند، پرامیدترین تیم برای رسیدن به مقام قهرمانی باشند.

با نگاهی با شرایط تیمی ذوب آهن و با دانستن اینکه مدیریت این باشگاه از فاکتور «ثبات» برخوردار است و با هدایت مربی نوگرا و آشنا به علم روز فوتبالی به نام منصور ابراهیم زاده به میدان می رود، می توان به این نتیجه رسید که صدرنشینی و حتی قهرمانی احتمالی آنها در چارچوب منطق قرار دارد و هیچ کس نمی تواند این جایگاه و موقعیت را یکی از اتفاقات فوتبالی که «اتفاق» جزء لاینفکی از آن است، بداند.

صدرنشین فعلی لیگ برتر که با انگیزه راه یافتن به لیگ قهرمانان آسیا لیگ هشتم را شروع کرد، حالا برای اینکه به هدف مهم خود برسد در دیداری سخت باید به رویارویی با فولاد آن هم در اهواز فکر کند.

دیداری که اگر با کسب حتی حداقل امتیاز برای آنها همراه باشد دیگر برایشان فرقی نمی کند که استقلال به پیام می بازد یا می تواند پیروزی خارج از خانه دیگری را در کارنامه اش به ثبت برساند. ذوب آهن ۶۶ امتیازی اگر به امتیاز ۶۷ برسد، در ورزشگاه تختی اهواز دور قهرمانی خواهد زد.

و اما استقلال، تیمی که نشان داده در به حداقل رساندن شانس قهرمانی خود آن هم با امیر قلعه نویی، تبحری مثال زدنی دارد!

آبی های پایتخت در حالیکه صدرنشین مقتدر لیگ بودند و به دلیل پیروزی های پرگل حمایت تماشاگران را بیش از پیش می دیدند، حالا نه تنها در آخرین ۹۰ دقیقه محکوم به پیروز شدن هستند، بلکه باید نگاهی هم به یک بازی دیگر داشته باشند و آرزو کنند که مجید جلالی همانطور که مانع از صدرنشینی شان شد، با گرفتن سه امتیاز در آخرین هفته، ذوب آهن را از صدرنشینی و در نتیجه، قهرمانی محروم کند.

استقلالی ها به خوبی می دانند که پیام ۳۵ امتیازی هنوز هم سنگینی سایه سقوط را بر بالای سر خود می بیند و طبیعی است که در خانه بخواهند با جان و دل برابر حریف نامدار بایستند تا بلکه برای یک دوره دیگر، فرصت خودنمایی در سطح اول فوتبال را در اختیار خود ببیند. شاید اگر سقوط مشهدی ها به دسته اول یا لیگ برتری ماندنشان قطعی می شد، شاگردان قلعه نویی پیروزی آسانی را برای خود پیش بینی می کردند اما حالا محکوم به شکست تیمی هستند که خود برای نتیجه گرفتن، سرشار از انگیزه است.

اینکه چه بر سر استقلال آمد و موجب افت وحشتناک این تیم شد، بحثی است که باید برای مطرح کردن آن چشم انتظار پایان لیگ و اتفاقاتی که برای آنها خواهد افتاد، ماند.

باید منتظر ماند و دید ردای قهرمانی به چه رنگی درمی آید، سبز یا آبی؟

مس در یک قدمی آسیا، اگر...

اینکه تیمی مثل مس با قدمت سه ساله در لیگ برتر حتی با وجود بودجه میلیاردی بتواند با پشت سر گذاشتن تیم هایی چون سپاهان و پیروزی و سایپا و حتی فولاد سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را تصاحب کند، برای اذهان عمومی فوتبال چاره ای جز احترام گذاشتن به آنها نمی گذارد.

پرویز مظلومی که پیش از این در تیم ابومسلم هم تا حدودی توانایی های مربیگری خود را نشان داده بود، در کرمان خودش را مربی ای معرفی کرد که اگر ابزار لازم را داشته باشد و شرایط را مهیا ببیند، می تواند در فضایی آرام در مسیر موفقیت گام بردارد. مس حالا با ۵۸ امتیاز در هفته ماقبل آخر لیگ برتر، سوم است و سومی اش را چندان با تهدید مواجه نمی بیند.

تیم تعقیب کننده مس کرمان، سپاهانی است که اگر در هفته آخر حتی ۵۸ امتیازی شود، باید برای به زیر کشیدن مس منتظر شکست خانگی آنها برابر پـیکان باشد. به همین دلیل است که بعد از پایان هفته سی و سوم همه مس را سومین سهمیه فوتبال باشگاهی ایران در لیگ قهرمانان آسیا می دانند، البته اگر فوتبال نخواهد در روز یکشنبه ششم اردیبهشت ماه یکی از روزهای عجیب و غریبش را به معرض نمایش بگذارد.

البته نباید از این واقعیت گذشت که امتیاز از دست دادن های متوالی تیم هایی چون پیروزی و صبا و عدم تمرکز لازم نلو وینگادا و فیروز کریمی در خلال دیدارهای لیگ برتر به شاگردان مظلومی در راه سوم شدن کمک کرد.

مثلثی برای مثلث برمودا

استقلال اهواز، ابومسلم و پیام اضلاع مثلثی هستند که در هفته پایانی باید ضلع سوم مثلث برمودای لیگ برتر را که سه تیم در آن محکوم به جدایی از لیگ برتری ها می شوند، را معرفی کنند.

تکلیف برق و داماش به ترتیب در هفته های سی و دوم و سی و سوم مشخص شد تا یک تیم دیگر برای اینکه بتواند از شانس های باقی مانده برای بودن در لیگ نهم استفاده کند، منتظر روز آخر باشد روزیکه به طور حتم لحظه به لحظه ۹۰ دقیقه هایش ارزشی فراتر از یک دقیقه برای تیم های پایین نشین جدول خواهد داشت.

استقلال اهواز با ۳۴ امتیاز و تفاضل گل پایین تر نسبت به ابومسلم این فرصت را دارد تا برابر برق سقوط کرده ای که هفته ها است بی انگیز نشان می دهد، آخرین پیروزی فصل خود را به دست آورد و با ۳۷ امتیاز چشم به نتایج دیگر بدوزد تا بلکه با امتیاز از دست دادن ابومسلم یا پیام همچنان عنوان لیگ برتری را یدک بکشد. اگر استقلال اهواز در لیگ برتر بماند، به مناطقی که خداداد را در آنجا محبوب می شمارند، بی شک باید اهواز و خطه خوزستان را هم اضافه کرد.

ابومسلم هم داستان جالبی را در رده های پایین جدول دارد. آنها که در هفته های اول نیم فصل دوم خود را پدیده نشان داده بودند و حتی در ۴ دیدار پیاپی ۱۲ امتیاز را به امتیازهای نه چندان قابل توجه دور رفت اضافه کردند، در ادامه راه کم آوردند و در روزیکه برابر سپاهان شکستی خانگی را متحمل شدند، به یکباره و برخلاف پیش بینی ها فانوس سقوط را در دست گرفتند تا مسئولان این باشگاه حکم به برکناری علی حنطه داده و دوباره صندلی دوم نیمکت شان را به اکبر میثاقیان اختصاص بدهند، میثاقیانی که در واپسین روزهای باقی مانده به شروع لیگ هشتم حرفه ای به دلیل بی انضباطی! با حکم اخراج مسئولان این باشگاه کارش را شروع نکرده به پایان برده بود. حالا سیاه جامگان مانده اند و یک دیدار خارج از خانه نه چندان آسان با ملوان انزلی که به طور حتم از دقیقه اول با هدف گل زدن به میدان خواهند رفت.

پیام را هم باید پدیده هفته های آخر لیگ دانست، اما از آنجا که هفته های پایانی فرصت خوبی برای جبران مافات نیست، این تیم همچنان خطر رفتن به دسته اول را احساس می کند و برای ماندن در لیگ برتر باید ببیند چه نتیجه هایی در هفته سی و چهارم رقم خواهد خورد.

آنها اگر بتوانند انتقام شکست سنگین دور رفت را از استقلالی ها بگیرند، بی شک در لیگ نهم هم به میدان خواهند رفت، اما اگر با تساوی یا شکست از میدان خارج شوند، منتظر استقلال اهواز و ابومسلم و نتیجه هایی که خواهند گرفت، می مانند. نکته جالب در مورد پیام این است، همانطور که آنها با تساوی هم امکان دسته اولی شدن دارند، حتی در صورت باخت هم می توانند شانسی برای لیگ برتری ماندن داشته باشند.همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانروزنامه شهروندروزنامه آفتاب یزدروزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه تعادلسایت فراروروزنامه آرمان ملیسایت خبرآنلاینسایر منابع