جمعه, ۶ خرداد, ۱۴۰۱ / 27 May, 2022
مجله ویستا

معجزه ردنپ در لندن


تاتنهام از بحران فرار می کند

شاید «هری ردنپ» یک نابغه فوتبال است، شاید فقط بخت و اقبال بلند او از روزی که او به تاتنهام پیوسته نتایج قابل قبولی برای تیم لندنی رقم زده است، شاید بازیکنان تاتنهام واقعاً حرفهای خوانده راموس را درک نمی کردند و یا نمی خواستند دستورات او را در زمین اجرا کنند. هرچه باشد تاتنهام بعد از تغییر کادر فنی خود و با ورود مربی جدید در لیگ جزیره در حال پرواز است.

پیروزی دوبریک مقابل لیورپول که تا هفته پیش صدرنشین لیگ برتر بوده، گویای این واقعیت است.گرچه حق سرخپوشان در وایت هارت لین شکست نبود. تیم بنیتس ۹۰ دقیقه تمام بازی را در اختیار داشت، موقعیت خلق کرد، خیلی زود با «کویت » به گل رسید و تعداد بی شماری موقعیت گل را هدر داد.

در ۲۰ دقیقه پایانی ولی نتیجه به طور کامل تغییر کرد. ابتدا «کرگر» یک گل به خودی زد و بعد از آن پاولیوچنکو روس که در نیمه دوم به ترکیب تیم اضافه شده بود، تاتنهام را از قعر جدول بلند کرد. این نتیجه، پایانی بر ۵ پیروزی متوالی سرخپوشان در لیگ برتر بود که حالا صدرجدول انگلیس را یک بار دیگر به چلسی دادند و تاتنهام ردنپ هم همچنان پله پله به رده های بالاتر صعود می کند. لندنی ها در سه بازی اخیر، ۷ امتیاز کسب کرده اند و در حال حاضر یکی از آماده ترین تیمهای لیگ برتر هستند.

● مشکل تاتنهام راموس بود؟

واقعاً دلایل نتایج ضعیف تاتنهام در رقابتهای این فصل لیگ برتر که با حضور خوانده راموس مربی اسپانیایی تنها دو امتیاز کسب کرده و در قعر جدول مکان ثابتی برای خود رزرو کرده بودند را به سختی می توان کشف کرد.

راموس همان مردی است که سال گذشته جانشین مارتین یول هلندی شد و جام اتحادیه را برای تاتنهام به ارمغان آورد. خریدهای میلیونی تابستان که با جذب مهره هایی نظیر جیوانی دوس سانتوس، مودریچ و پاولیوچنکو همراه بود، نشان از اشتهای فراوان دانیل لوی رئیس این باشگاه برای ایجاد تحولی بزرگ و رقابت با مدعیان همیشگی قهرمانی لیگ برتر بود. ولی تاتنهام که رابی کین و دیمیتار برباتوف را در فصل نقل و انتقالات از دست داده بود، بدون مهاجمان اصلی فصل گذشته اش، حرفی برای گفتن نداشت و کلکسیونی از باختهای مختلف را در لیگ جزیره و جام یوفا ردیف کرد. فرصتی برای خوانده راموس باقی نمانده بود. او یک وصله ناجور در تیمی بود که به شکست عادت کرده بود و تیم لندنی به مربی نیاز داشت تا خون تازه ای در رگهای تاتنهام تزریق کند.

هری ردنپ مربی پورتسموث که او هم فصل جالبی را شروع نکرده بود، بهترین گزینه ممکن به نظر می رسید. ردنپ بلافاصله بعد از تماس مسؤولان تاتنهام با او، پورتسموث را رها کرد و هدایت آن را به آلن اسمیت سپرد تا روی صندلی ای بنشیند که تا پیش از این به یک اسپانیایی تعلق داشت. راموس از انگلیس رفت و دلایل مختلف ناکامیهای تاتنهام را به از دست دادن مهاجمان اصلی و دلایل دیگر ربط داد. اگرچه دانیل لوی معتقد بود که مشکل اصلی او ندانستن زبان و عدم توانایی در برقراری ارتباط با بازیکنان تیم بود. به هرحال ردنپ جای او را گرفت و معجزه در وایت هارت لین رخ داد.

ردنپ روی همان مشکلی که راموس هم به آن اشاره کرده بود، دست گذاشت و گفت که جدایی برباتوف و کین ضررهای ناباورانه ای به تاتنهام وارد کرده که البته غیرقابل جبران نیستند. مربی سابق پورتسموث گفته که بازیکنی مثل دنی گویسا مهاجم اسپانیایی فنرباغچه می تواند خلا ناشی از فقدان آنها را در تیم جبران کند.

● اصالت انگلیسی

هری ردنپ در لیگی مربیگری می کند که تیمهای مدعی عنوان قهرمانی درآن را مربیان خارجی هدایت می کنند. بعد از عصری که با گولیت و جان لوکا ویالی در چلسی و ژرارد هولیه در لیورپول آغاز شد، حالا روی هر چهارتیم بزرگ فوتبال جزیره یک خارجی نشسته است. ونگر در آرسنال، اسکولاری درچلسی، بنیتس در لیورپول و سرالکس فرگوسن اسکاتلندی در یونایتد. فرگوسن در انگلیس یک خارجی محسوب می شود. در انگلیس فقط یک تیم دیگر مربی اروپایی دارد که آن هم وستهام جان فرانکوزولا است. بقیه تیمهای لیگ برتر را هم مربیانی که اصالت ولزی، اسکاتلندی و ایرلندی دارند هدایت می کنند و تیم ملی هم که به فابیو کاپلو سپرده شده است.

هری ردنپ انگلیسی که جانشین خوانده راموس شده، با توجه به نتایجی که دراین مدت کوتاه کسب کرده، می تواند یک اتفاق مهم در فوتبال جزیره رقم زند. تیم او با آرسنال در دربی لندن مساوی کرد و لیورپول صدرنشین را شکست داد. همه به خصوص دانیل لوی می دانند که ردنپ تنها کسی است که می تواند تاتنهام را به جایگاهی که برای رسیدن به آن تلاش می کند و قرار بود با راموس به آن دست یابد، برساند. به هرحال ردنپ برای اینکه خواسته های لوی و دیگر مقامات باشگاه را برآورده کند، اولین شرط همکاری را خریدهای ضروری در نقل و انتقالات ژانویه برای تیم دانسته است. آنچه مسلم است، در حال حاضر و در شرایط کنونی او تنها مرهم ممکن برای التیام زخمهایی است که راموس در تاتنهام برجای گذاشته بود و مسلماً اختیار عمل را حداقل تا زمانی که یک بار دیگر تیم لندنی به جایگاهی که از پیش داشته برسد، دردست خواهد گرفت. جدایی خوانده از تاتنهام غیرقابل اجتناب به نظر می رسید.

دانیال صدقیهمچنین مشاهده کنید

سایت عصرایرانسایت تجارت نیوزسایت دیدارنیوزسایت همشهری‌آنلاینسایت انتخابخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت رویداد 24خبرگزاری صدا و سیماسایت سلام نوسایت اعتماد آنلاین