دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

مراقبت از لوازم آرایشی


مراقبت از لوازم آرایشی

در مورد برخی از محصولات بهداشتی که خاصیت درمانی دارند مانند ضدعرق، شامپوهای ضدشوره و کرم های ضدآفتاب به مرور زمان تاثیر آن ها از بین می رود و زمان انقضای آن ها سر می رسد.
به گزارش …

در مورد برخی از محصولات بهداشتی که خاصیت درمانی دارند مانند ضدعرق، شامپوهای ضدشوره و کرم های ضدآفتاب به مرور زمان تاثیر آن ها از بین می رود و زمان انقضای آن ها سر می رسد.

به گزارش «Readers digest»حتی اگر لوازم آرایشی تاریخ انقضا نداشته باشند به این معنا نیست که مصرف آن ها برای همیشه بی ضررند. بعضی مواقع لوازم آ رایشی دارای تاریخ است اما اغلب آن ها تاریخ مصرف ندارند.به طور معمول برای تشخیص فساد لوازم آرایشی باید به آن ها دقت بیشتری کرد؛ لوازمی که دارای لکه های تیره و یا مات،تغییر رنگ و تغییر بو شده اند دیگر قابل استفاده نیستند.مصرف لوازم آرایشی قدیمی می تواند باعث ناراحتی پوستی و عفونت چشمی شود.

ریمل؛ این ماده که حاوی آب است برای رشد باکتری مستعد است و از آن جا که برای چشم ها استفاده می شود پس از ۳ ماه باید دور ریخته شود. در صورت مشاهده تغییر در بو یا رنگ و یا ابتلا به عفونت چشم آن را زودتر دور بیندازید. برای محافظت طولانی تر، سعی کنید هوا وارد محفظه آن نشود، سر آن را محکم ببندید و از فرو بردن و درآوردن برس ریمل خودداری کنید. به طور کلی مراقب لوازم آرایشی چشم باشید. مداد چشم را بتراشید و تمیز نگه دارید. نکات بهداشتی خط چشم های پلاستیکی نیز همانند ریمل است.

لاک ها؛ این لوازم آرایشی جای نگرانی زیادی ندارند. درست است که خشک و غیرقابل استفاده می شوند اما برای مدت طولانی سالم می مانند زیرا باکتری در برابر مواد شیمیایی که در ساخت آن ها استفاده می شود دوام نمی آورد.

برس های آرایشی:

هر روز ما خانم ها صورت خود را شست و شو می دهیم پس چرا با استفاده از برس های کثیف باکتری ها را روی صورت پخش می کنیم؟ برس ها که از فیبرهای مصنوعی مانند نایلون ساخته می شوند، باکتری را در تارهای خود به دام می اندازند، شست و شوی روزانه با آب و خشک کردن، برس را تمیز نگه می دارد. برای تمیزکاری عمیق از این ۴ روش استفاده کنید:

۱) برس را در آب ولرم قرار دهید.

۲) کمی شامپوی بچه را روی کف دست بریزید و به موها به آرامی بمالید.

۳) برس را با آب ولرم بشویید.

۴) به آرامی برس را تمیز کنید و بگذارید خشک شود.

مسواک دندان؛مسواک دندان مملو از باکتری است خطر باقی ماندن باکتری روی مسواک وجود دارد، با رعایت این نکات مسواک خود را تمیز و پاکیزه تر کنید.

۱) پس از هر بار استفاده، مسواک خود را به دقت بشویید.

۲) برای خشک کردن، مسواک را به صورت عمودی قرار دهید.

۳) برای جلوگیری از آلودگی مسواک های دیگر به هیچ عنوان مسواک ها را کنار یکدیگر نگذارید و نگذارید مسواک ها با هم تماس پیدا کنند.

۴) مسواک ها را در هوای آزاد قرار دهید تا از تراکم باکتری جلوگیری شود.

۵ -هر ۳ تا ۴ماه و یا هنگام فرسوده و یا با بازشدن موها، مسواک خود را عوض کنید.

برس مو؛ هنگام برس زدن مو، کثیفی مو در موهای برس گیر می کند. یک برس کثیف هنگام استفاده ، کثیفی را به مو بر می گرداند. برای تمیز کردن این ابزار مو به این نکات توجه کنید:

۱) با استفاده از نوک تیز شانه موها را از برس دربیاورید.

۲)سپس برس را زیر آب ولرم قرار دهید و با کمک یک مسواک کهنه و شامپو بین موهای برس را تمیز کنید.

۳)پس از شستن با آب برای خشک شدن، برس را به سمت پایین قرار دهید تا آب آن بریزد.

فرچه؛ برحسب میزان استفاده، با مراقبت درست، فرچه را می توان برای مدت طولانی نگه داری کرد.

پس از شست و شوی کامل، فرچه را خوب تکان دهید و در هوای آزاد طوری که موها به طرف پایین قرار بگیرد، خشک کنید برای تمیزکاری بهتر هرچند ماه یک بار این کارها را انجام دهید:

۱) موهای فرچه را با مخلوطی از ۲۰ درصد سرکه و ۸۰ درصد آب بشویید.

۲) با کرم مخصوص تمیزکننده موها فرچه را تمیز کنید و شست و شو دهید.

۳) سپس در هوای خشک و آزاد قرار دهید تا خشک شود.همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادآنلاینسایت انتخابسایت بیتوتهروزنامه ایرانسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه تعادلسایت مشرقخبرگزاری برناسایت دیجیاتوخبرگزاری فارس