جمعه, ۱۵ مهر, ۱۴۰۱ / 7 October, 2022
مجله ویستا

چشمان شهلا به چه قیمتی..؟


چشمان شهلا به چه قیمتی..؟

● آرایش دایم یا تتو (Tattoo)ی چشم به این منظور انجام می‌شود که فرد دایما آرایش کرده به نظر برسد. برای رسیدن به این هدف باید رنگدانه‌هایی توسط سوزن وارد لایه‌های پوست شود. سابقه استفاده …

آرایش دایم یا تتو (Tattoo)ی چشم به این منظور انجام می‌شود که فرد دایما آرایش کرده به نظر برسد. برای رسیدن به این هدف باید رنگدانه‌هایی توسط سوزن وارد لایه‌های پوست شود. سابقه استفاده از تتو بسیار قدیمی است و مصریان از آن به عنوان سمبل باروری و قدرت استفاده می‌کردند. از تتو برای پوشاندن جوشگاه‌ها، آثار بریدگی و زخم و پر کردن مناطق بی‌موی صورت (در کسانی که ریزش موی سراسری و دایمی در بدن دارند) نیز استفاده می‌شود.

پاک کردن تتو گران‌تر است

در صورتی که فرد، دیگر تمایلی به داشتن تتوی خود نداشته و می‌خواهد آن را پاک کند، باید این نکته را مدنظر داشته باشد که این کار بسیار گران‌تر و پردردسرتر از انجام تتو است. انجام یک تتوی معمولی هزینه‌ای بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان دارد، اما پاک کردن همان تتو گاهی بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان!

عوارض تتو

۱) عفونت: یکی از عوارض شایع تتو، عفونت در محل انجام آن است که می‌تواند باعث التهاب پلک و ترشح عفونی از آن بشود. علت این موضوع، استفاده از تکنیک و وسایل آلوده در حین کار است. یکی دیگر از خطرات ناشی از استفاده از وسایل غیر استریل، ریسک انتقال بیماری‌هایی مثل HIV و هپاتیت C است. به خاطر این ریسک بالا، FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) هیچ‌گونه تاییدی در مورد این روش نداشته و قوانین منسجمی نیز برای این کار وضع نکرده است.

۲) خونریزی: به علت ورود سوزن به پوست، همیشه خطر خونریزی در محل کار وجود دارد. مخصوصا زمانی که سوزن در لایه‌های عمیق‌تر پوست وارد شود. بنابراین علاوه بر خونریزی ممکن است فرد درد و ناراحتی زیادی را حین کار تجربه کند.

۳) کبودی: کبودی پس از اتمام کار خود را نشان می‌دهد و ممکن است دورتادور چشم را در برگیرد. این عارضه در تتوی چشم بسیار شایع است و به علت آسیب‌دیدگی عروق دور چشم هنگام ورود سوزن اتفاق می‌افتد. اما این کبودی گذرا بوده و طی ۲، ۳ روز رفع می‌شود.

۴) واکنش‌های آلرژیک: به علت عدم وجود رنگ‌های استاندارد و یا تایید شده توسط FDA، رنگ‌های موجود در بازار می‌تواند ریسک بالایی از ایجاد عوارض را به همراه داشته باشد، به علت اینکه شرکت‌های تولیدکننده رنگ، اجباری به زدن برچسب محتویات بر روی شیشه‌های رنگ ندارند و حتی گاهی از جوهر پرینتر و یا رنگ‌های ماشین در آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توانند عوارض آلرژیک شدیدی برای پوست داشته باشند. کمترین عارضه آلرژیک آن خارش و تورم مداوم است و از آنجایی که نمی‌توان رنگ را از پوست بیرون کشید، فرد دچار مشکل جدی می‌شود که نیاز به اقدامات پزشکی خواهد داشت. بعضی از علایم آلرژی، هفته‌ها و گاهی سال‌ها پس از تتو خود را نشان می‌دهد.

پردیس زندگی من

باز نشر اختصاصی: مجله اینترنتی Bartarinha.irهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرروزنامه تعادلسایت دیپلماسی ایرانیسایت مثلث آنلاینسایر منابعسایت تاپ نازخبرگزاری ایسناسایت اقتصادآنلاینسایت انصاف نیوزخبرگزاری صدا و سیما