دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

در ۶۶ سالگی و در بیست و یكمین سال حضور در اولدترافورد


در ۶۶ سالگی و در بیست و یكمین سال حضور در اولدترافورد

الكس فرگوسن در ۶۶ سالگی و در حالی كه بیست و یكمین سال حضورش را در اولدترافورد می گذراند, مدعی است كه چیزی از اشتهایش و از میل او به پیروزی كاسته نشده و برعكس به اندازه گذشته تشنه افتخارات جدید است

الكس فرگوسن در ۶۶ سالگی و در حالی كه بیست و یكمین سال حضورش را در اولدترافورد می گذراند، مدعی است كه چیزی از اشتهایش و از میل او به پیروزی كاسته نشده و برعكس به اندازه گذشته تشنه افتخارات جدید است و لابد صدرنشینی تیمش (منچستر یونایتد) در فصل جاری رقابت های لیگ برتر فوتبال انگلیس و جلو زدنش از تیم قدرتمند چلسی نشانه ای از همین امر است و راهیابی به مرحله یك هشتم نهایی جام قهرمانان باشگاه های اروپا نشانه دیگر آن.

در انگلیس قانونی وجود دارد كه وقتی از مرز ۶۵ سال عبور می كنید، تحت هر شرایطی به شما یك حقوق بازنشستگی و فرسودگی پرداخت می شود و حق دارید از وسایل نقلیه با بلیت هایی كه چند برابر ارزان تر از بهای حقیقی آن هستند، استفاده كنید و مزایای دیگری هم وجود دارد، اما فرگی كه با رسیدن به مرز ۶۶ سال پس از بابی رابسون مربی سابق نیوكاسل به پیرترین مربی شاغل در لیگ برتر انگلیس بدل شده، اصلاً خیال استفاده از این مزایا و حاشیه نشین را ندارد و برعكس می خواهد فعال بماند و همچنان در پی كار و تلاش و كسب پیروزی های جدید است.

● فقط وقتی مردم می گویند

فرگوسن كه در ایام پركار كریسمس و ژانویه تیمش را در سه بازی متوالی در برابر استون ویلا، ویگان و ریدینگ به پیروزی رساند و با استفاده از لغزش ها و تساوی های چلسی، منچستر را در موقعیتی قوی تر و محكم تر در صدر جدول جای داد، می گوید برای او افتخارات تیمی و آن چه می تواند به منچستر در این فصل و فصول بعدی ببخشد، مهمتر از اهداف و دستاوردهای شخصی است.

«تنها در زمان هایی احساس پیری و از كار افتادگی می كنم و چنین چیزهایی به یادم می آید كه بحث و صحبت سنم به میان می آید و مردم از ۶۶ ساله بودنم می گویند. در غیر این صورت هرگز به یاد این مساله نمی افتم و برایم مهم هم نیست و برعكس بسیار آماده و سالم هستم و احساس ایراد و كمبودی هم ندارم.

به واقع از هر دوره ای در عمرم سالم تر و روپاتر هستم و در اوایل سال ۲۰۰۷ احساس یك انسان ۲۵ سال جوان تر از خودم را دارم.»

● جشنی مثل جشن های قبلی

شاگردان و وابستگان فرگوسن اخیراً به مناسبت ۶۶ ساله شدن او یك جشن تولد برای او گرفتند، ولی خود او می گوید كه این جشن از دیدگاه او فرقی با جشن ها و موارد قبلی و نكاتی از این قبیل نداشته است. او می افزاید: «فرقی با موارد قبلی نمی بینم جز این كه با عبور از ۶۵ سال از این پس حق دارم مجانی سوار اتوبوس و ترامواهای زیرزمینی شوم، اما مساله این است كه وقت این كار را ندارم. امروز و فردا است كه نامه ای از دولت بریتانیا به دستم برسد و در آن نوشته باشند كه فلان خدمات از این پس به رایگان در اختیارم گذاشته خواهد شد. مقداری خدمات پزشكی مجانی هم شامل حالم خواهد شد. خب، حقم است. وقتی به اندازه و طول مدت من كار كرده باشید، باید هم همه چیز را به رایگان به شما بسپرند و یك دنیا هوای شما را داشته باشند. با این حال اكثر خطوط اتوبوسی كه در اختیارم است، چندان به درد من نمی خورند!»

فرگوسن درباره عاداتش می گوید: «هنوز هم صبح ها بسیار زود از خواب بیدار می شوم شاید ۵:۳۰ و یا یك ربع به شش بلند می شوم و یك ربع اخبار تلویزیون را می بینم و سپس دوباره می خوابم و یك ربع به هفت از نو بیدار می شوم و این بار شال و كلاه می كنم و حداكثر تا ۷:۳۰ به گووان كراس(زمین تمرین یونایتد) می روم و مشغول كار می شوم. وقتی بچه و نوجوان هم بودم، همین قدر زود بیدار می شدم. پدرم هر روز صبح ساعت ۶ بیدارم می كرد. مثل یك عادت شده است. با این حال عصرها بین ۴:۳۰ تا یك ربع به ۵ چرتی می زنم. به درد می خورد و فكرتان را تازه می كند و انرژی جدیدی را به شما می بخشد. با این حال فكر نكنید كه من هنر كرده ام زیرا می دانم كه صنف ها و طبقاتی مثل حمل كنندگان و فروشندگان شیر، كشاورزان، نانواها و قصاب ها حداقل یك ساعت زودتر از من بیدار می شوند و اگر قرار است از كسی تقدیر شود، از آن ها است. از همه مهمتر كار كشاورزان است، زیرا در بدترین شرایط جوی كار می كنند و باید زمین های عریض و طویلی را كشت و زرع كنند و بر سر این كار پیر می شوند. آیا شما از عهده این كار برمی آیید؟ گمان نمی كنم.»

● از ۸۶ تا به حال

فرگوسن كه از نوامبر ۱۹۸۶ سرمربی منچستر یونایتد شده، از ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۵ تیمش را فاتح ۸ دوره لیگ برتر انگلیس، فاتح ۴ جام حذفی انگلیس، قهرمان ۲ دوره جام اتحادیه این كشور، فاتح یك دوره جام قهرمانان باشگاه های اروپا و یك دوره جام برندگان جام باشگاه های این قاره ساخته است. آیا با این اوصاف بازنشستگی حق فرگوسن نیست؟

وصال روحانی

منبع: Daily Mailهمچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینروزنامه شهروندروزنامه تعادلخبرگزاری مهرسایت نامه نیوزسایت اقتصاد 24سایت ورزش سهخبرگزاری ایسناروزنامه دنیای اقتصادسایت همشهری‌آنلاین