پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

سبز, سفید, سرخ


مهمترین شعار آن دوران استقلال , آزادی , جمهوری اسلامی بود یکی دیگر از جملاتی که از حضرت امام ره به یاد مانده این مضمون بود که در دولت آینده کشور را به دست مختصصان می دهیم و اینکه همه می توانند در دولت آینده شرکت کنند و چپ و راست نداریم

به‌ مناسبت‌ فرا رسیدن‌ سالروز پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ سراغ‌ هنرمندان‌ کشور رفتیم‌ و نظرات‌ آنان‌ را درباره‌ این‌ ایام‌ در قالب‌ سوالات‌ زیر جویا شدیم‌. آنچه‌ می‌ خوانید ماحصل‌ این‌ گفت‌وگو است‌.

۱. در زمان‌ پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، چند سال‌ داشتید؟

۲. مشغول‌ به‌ چه‌ کاری‌ بودید؟

۳. بهترین‌ شعاری‌ که‌ از آن‌ دوران‌ به‌ ذهن‌ دارید؟

۴. خاطره‌یی‌ از زمان‌ انقلاب‌ بگویید.

۵. به‌ نظر شما هنر بعد از انقلاب‌ چه‌ تغییراتی‌ نسبت‌ به‌ قبل‌ از انقلاب‌ کرده‌ است‌؟

۶. انقلاب‌ را به‌ چه‌ چیزی‌ تعبیر می‌ کنید؟

۷. انقلاب‌ از نظر شما چه‌ رنگی‌ است؟

● قطب‌الدین‌ صادقی‌، بازیگر و کارگردان‌ تئاتر

۲۶ ساله‌ بودم‌.

در آن‌ زمان‌ در دانشگاه‌ سوربون‌ مشغول‌ تحصیل‌ دوره‌ دکترا بودم‌. پاریس‌ آن‌ زمان‌ مرکز اصلی‌ حوادث‌ و التهابات‌ سیاسی‌ بود. بطوری‌ که‌ ایرانیان‌ بسیاری‌ برای‌ نزدیکتر بودن‌ به‌ حضرت‌ امام‌(ره) در پاریس‌ جمع‌ شده‌ بودند.

مهمترین‌ شعار آن‌ دوران‌ استقلال‌، آزادی‌، جمهوری‌ اسلامی‌ بود. یکی‌ دیگر از جملاتی‌ که‌ از حضرت‌ امام‌(ره) به‌ یاد مانده‌ این‌ مضمون‌ بود که‌ در دولت‌ آینده‌ کشور را به‌ دست‌ مختصصان‌ می‌ دهیم‌ و اینکه‌ همه‌ می‌توانند در دولت‌ آینده‌ شرکت‌ کنند و چپ‌ و راست‌ نداریم‌.

شب‌های‌ زیادی‌ در سخنرانی‌های‌ حضرت‌ امام‌(ره) شرکت‌ کردم‌ که‌ این‌ سخنرانی‌ها سرشار از خاطره‌ بود. یکی‌ دیگر از خاطراتم‌ مربوط‌ به‌ حضورم‌ در پاریس‌ و در بطن‌ حوادث‌ و جریانات‌ سیاسی‌ آن‌ دوران‌ بود.

اصولا انقلاب‌ اگر چه‌ با شعارهای‌ سیاسی‌ همراه‌ بود اما همین‌ شعارها دارای‌ محتوای‌ فرهنگی‌ بودند. در اصل‌ همان‌ شعارهای‌ سیاسی‌ منجر به‌ تغییر دیدگاه‌ فرهنگی‌ در کل‌ کشور شد. ذات‌ انقلاب‌ در وهله‌ اول‌ با فرو ریختن‌ و ویران‌ کردن‌ همراه‌ است‌ و در مراحل‌ بعدی‌ باید به‌ ساختن‌ و آبادانی‌ توجه‌ کرد.

اما در کل‌ وقوع‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ بسیار حیرت‌انگیز بود. برپایی‌ دموکراسی‌ به‌ طریق‌ خودجوش‌ بود که‌ در اصل‌ سبب‌ ساز یک‌ جشن‌ فرهنگی‌ در سراسر کشور شد. در آن‌ دوران‌ در جای‌ جای‌ مملکت‌ تئاتر، موسیقی‌، شعر، نقاشی‌، کتاب‌، روزنامه‌ و شعار به‌ چشم‌ می‌خورد. جاذبه‌ عظیمی‌ بود که‌ همه‌ را به‌ سوی‌ وسایل‌ فرهنگی‌ هدایت‌ می‌کرد.

متاسفانه‌ این‌ روند کم‌کمک‌ فروکش‌ کرد و با شروع‌ جنگ‌ و بنا به‌ دلایل‌ و شرایط‌ بحرانی‌ این‌ حرکت‌ فرهنگی‌ ذره‌ ذره‌ متوقف‌ شد.

سیل‌ که‌ به‌ ناگهانی‌ می‌آید همه‌ چیز را می‌شوید و با خود می‌برد. هیچ‌ کس‌ نیز یارای‌ مقاومت‌ و ایستادگی‌ در برابر سیل‌ خروشان‌ را ندارد. انقلاب‌ نیز همانند سیلی‌ است‌ که‌ از نیروهای‌ عظیم‌ مردمی‌ تشکیل‌ شده‌ که‌ هیچ‌کس‌ و هیچ‌چیز نمی‌تواند در برابر آن‌ مقاومت‌ کند و نسبت‌ به‌ آن‌ بی‌تفاوت‌ باشد. انقلاب‌ بطور مستقیم‌ یا غیرمستقیم‌ به‌ عواطف‌، افکار و فعالیت‌های‌ اقتصادی‌، اجتماعی‌ و فرهنگی‌ تاثیر می‌گذارد.

سرخ‌ است‌. همیشه‌ رنگ‌ انقلاب‌ سرخ‌ بوده‌ و سرشار از هیجان‌، خون‌، فریاد و درگیری‌ است‌.

● احمد نجفی‌، بازیگر

۲۹ سال‌ داشتم‌.

در امریکا مشغول‌ تحصیل‌ بودم‌ و دو، سه‌ هفته‌ مانده‌ بود تا مدرک‌ لیسانسم‌ را اخذ کنم‌. هنگام‌ وقوع‌ انقلاب‌ اول‌ به‌ پاریس‌ رفتم‌ و از آنجا به‌ ایران‌ بازگشتم‌ و ۶ ماه‌ در ایران‌ ماندم‌ و سپس‌ برای‌ ادامه‌ تحصیلات‌ به‌ امریکا رفتم‌.

استقلال‌، آزادی‌، جمهوری‌ اسلامی‌ را به‌ یاد می‌آورم‌. همچنین‌ اکثر شعارهای‌ سیاسی‌ دارای‌ محتوای‌ طنز نیز بودند. بطوری‌ که‌ اوایل‌ وقتی‌ به‌ ایران‌ بازگشته‌ بودم‌، با شنیدن‌ آن‌ شعارها که‌ دارای‌ زیرکی‌ سیاسی‌ بود، حیرت‌ زده‌ می‌ شدم‌ و با شگفتی‌ به‌ تظاهرکنندگان‌ نگاه‌ می‌کردم‌.

خاطرات‌ که‌ زیاد است‌. اما روزی‌ بالای‌ پل‌ سعدی‌ شنیدم‌ که‌ شاه‌ رفت‌. در آن‌ لحظه‌ ازدحام‌ جمعیت‌ به‌ حدی‌ بود که‌ احساس‌ می‌کردم‌ ممکن‌ است‌ از روی‌ پل‌ به‌ پایین‌ سقوط‌ کنم‌.

در آن‌ لحظات‌ بسیار شگفت‌زده‌ شده‌ بودم‌ و عکس‌های‌ زیادی‌ از آن‌ صحنه‌ها گرفتم‌ که‌ متاسفانه‌ در امریکا از من‌ دزدیده‌ شد و به‌ عبارت‌ دیگر بخشی‌ از تاریخ‌ مصور انقلاب‌ اسلامی‌ که‌ شامل‌ ۸۰۰ قطعه‌ عکس‌ بود از بین‌ رفت‌.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 3 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.