سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

به همسرتان عزت نفس بدهید


به همسرتان عزت نفس بدهید

”زندگی حکایت مرد یخ‌فروشی است که از او پرسیدند: ”فروختی؟“ گفت: ”نخریدند، تمام شد!“
به‌راستی کی می‌خواهیم از زندگیمان لذت ببریم؟ کی به جر و بحث‌هایمان خاتمه می‌دهیم؟ و کی بی‌وقفه …

”زندگی حکایت مرد یخ‌فروشی است که از او پرسیدند: ”فروختی؟“ گفت: ”نخریدند، تمام شد!“

به‌راستی کی می‌خواهیم از زندگیمان لذت ببریم؟ کی به جر و بحث‌هایمان خاتمه می‌دهیم؟ و کی بی‌وقفه به شریک زندگیمان مهر می‌ورزیم؟ چرا بعد از گذشتن مدتی از ازدواج، میزان قابل توجهی از عشق و علاقه اولیه زوج‌ها از بین می‌رود؟ چگونه می‌شود مردی که همواره از زیبائی‌های همسرش سخن می‌گفت ،حالا از اضافه وزن او شکایت می‌کند؟ و یا خانمی که تا دیروز همسرش را حامی خود می‌خواند، امروز به او لقب تنبل خانه‌نشین می‌دهد؟! آغاز این مشکلات درست زمانی است که عزت نفس شریک زندگیمان را به‌نحوی زیر سئوال می‌بریم.

من قصد موشکافی و تحلیل علمی این‌گونه مسائل را ندارم، تنها چند راه ساده پیشنهاد می‌کنم تا به شریک زندگیتان، اعتماد‌‌به‌نفس و عزت نفس بیشتری هدیه دهید:

۱) اگر شما از آن‌دسته آقایانی هستید که معمولاً تودار هستند و به سختی می‌توانند از همسرشان تعریف کنند، سعی کنید حداقل یک بار در جمعی خانوادگی یا دوستانه از همسرتان (در حضور او) تعریف کنید. چیزی که مهم است نشان دادن قدرشناسی شماست نه موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنید. مثلاً می‌توانید از دست‌پخت او تعریف کنید.

۲) اگر از اضافه وزن همسرتان رنج می‌برید به‌ هیچ عنوان سعی نکنید او را به گونه‌ای منفی از این موضوع آگاه کنید. مثلاً وقتی همسرتان با شما صحبت می‌کند، به‌جای نگاه کردن به او، روزنامه بخوانید و یا این‌که وانمود کنید که سرگرم دیدن برنامه‌های کسل‌کننده تلویزیون هستید.

به‌جای‌ این کارها پیشنهاد می‌کنم با همسرتان به پیاده‌روی و ورزش بپردازید. مطمئناً ورزش برای شما نیز مفید خواهد بود. حداقل مفیدتر از سریال‌های تلویزیونی!

۳) هنگامی‌که در خانه هستید به تغییراتی که همسرتان در خانه، در طرز لباس پوشیدن، در رفتارش و ... ایجاد می‌کند توجه کنید. لازم نیست از تمام این تغییرات تعریف کنید، در بیشتر مواقع برای همسرتان همین که شما متوجه این موضوع شده‌اید، کافی است.

۴) شاید برای خانم‌هائی که تازه به خانه بخت رفته‌اند، یک اتفاق بیشتر رخ داده باشد؛ و آن شور شدن (ببخشید، خوش‌نمک شدن) غذائی است که برای میهمانی تدارک دیده‌اند!

در این‌جا تفاوت میان مردهای رمانتیک و سایر آقایان مشخص می‌شود. یک مرد رمانتیک به‌جای عذرخواهی از میهمان‌ها و چشم‌غره رفتن به همسرش و ...، کمی نمک روی غذایش می‌ریزد و به‌خاطر دست‌پخت همسرش از او تشکر می‌کند!!! به این ترتیب اکثر میهمان‌ها فکر می‌کنند میزان نمک غذا به‌خاطر سلیقه مرد خانه بوده است نه چیز دیگری! و از طرف دیگر همسرتان که از ماجرا با خبر است، از صمیم قلب شما را تحسین خواهد کرد چراکه مثل همیشه به او عزت نفس بیشتری هدیه داده‌اید و مهم‌تر از آن، این‌که تقریباً از یک آبروریزی بزرگ جلوگیری کرده‌اید.

در خاتمه به آقایانی که ترجیح می‌دهند که به غذای شور همسرشان لب نزنند، این نکته را یادآور می‌شوم که بزرگ‌ترین و بی‌نقص‌ترین میهمانی‌ها، به پایان می‌رسند و بهترین میهمان‌ها هم منزل شما را ترک خواهند کرد و فقط شما می‌مانید و همسرتان ....!