چهارشنبه, ۱۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 7 June, 2023
مجله ویستا

اسپری‌ها و حالت دهنده‌های مو گاهی سلامت شما را تهدید می‌کنند


اسپری‌ها و حالت دهنده‌های مو گاهی سلامت شما را تهدید می‌کنند

وقتی برای رفتن به یک مهمانی و یا عروسی حسابی هول هستید، همه فکر و ذکرتان این است که تافت یا موس و ژل را روی موهایتان خالی کنید تا موهایی دلخواه داشته باشید و تا پایان شب هم به همان …

وقتی برای رفتن به یک مهمانی و یا عروسی حسابی هول هستید، همه فکر و ذکرتان این است که تافت یا موس و ژل را روی موهایتان خالی کنید تا موهایی دلخواه داشته باشید و تا پایان شب هم به همان شکل باقی بمانند ولی شاید در آن لحظات فکر نمی‌کنید که این مولکول‌های شیمیایی که در مقیاس میلیارد روی سرتان بالا و پایین می‌پرند، ممکن است برای سلامت‌تان خطرآفرین باشند...

محققان به تازگی هشدارهای مهمی به طرفداران همیشگی این محصولات داده‌اند که کمی حواس‌شان را جمع کنند و هر محصولی را روی سرشان و در هر وضعیتی خالی نکنند.

تماس با اسپری مو در دوران بارداری برای نوزاد خطرناک است.

تماس زنان باردار با اسپری‌ مو و تولد نوزادان ناقص و معیوب

اگر زنان در دوران بارداری با اسپری مو به ویژه در محل کار مانند آرایشگاه تماس زیاد داشته باشند، خطر تولد نوزادان پسر آنها با مشکلات و نواقص اعضای تولید مثلی، افزایش پیدا می‌کند.

در این وضعیت نوزادان پسر با نقص اعضای جنسی متولد می‌شوند، به طوری که مجرای ادراری آنها از غدد جنسی جدا می‌شود.

دانشمندان کالج ایمپریال لندن تاکید کردند که تماس مادران با اسپری مو در دوران بارداری خطر بروز این نقص عضو را در نوزادان پسر تا دو برابر افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که نرخ ابتلا به این نقص عضو در کودکان پسر طی دهه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. برخی کارشناسان می‌گویند که نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که فتالاتس نامیده می‌شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است. این ماده شیمیایی می‌تواند تعادل هورمون‌ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی‌ها چند سال است که در اتحادیه اروپا ممنوع شده است. اما ظاهرا این ماده در برخی از مواد آرایشی نیز وجود دارد که از سال ۲۰۰۵ از استفاده از آن در اسپری‌های مو و سایر مواد آرایشی جلوگیری می‌شود.

اسپری مو را به ریشه مو نزنید

متخصصان پوست و موی کانادایی بر این باورند که اگر اسپری مو به ریشه موها زده نشود، مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. به گزارش خبرگزاری راشین مدا، اگر اسپری‌های حالت‌دهنده مو با ریشه موها برخورد کنند، موجب ریزش مو، ایجاد موخوره و پوسته پوسته شدن کف سر می‌شوند اما اگر مواد تشکیل‌دهنده این حالت‌دهنده‌ها با ریشه مو تماس پیدا نکند، عوارض زیادی به وجود نمی‌آورد. همچنین انواع گوناگون حالت‌دهنده‌ها مانند اسپری، ژل و چسب‌ها در پایان روز باید از روی موها شسته شوند زیرا در غیر این صورت، به شکل ذره‌های خشک شده از موها جدا می‌شوند و ایجاد شوره کاذب می‌کنند. به همین دلیل، متخصصان به افراد توصیه می‌کنند که در صورت امکان برای حالت دادن به موهای خود از حالت‌دهنده‌های گیاهی استفاده کنند که عوارض کمتری دارند.

آسمی‌ها در خط اول خطر

اگر شما آسم دارید و یا اگر یکی از اعضای خانواده شما از بیماری آسم رنج می‌برد، لازم است بدانید که استفاده از این محصولات را باید کنار بگذارید. اسپری‌های مو در گروه عوامل تشدید کننده علایم آسم به شمار می‌آیند و به راحتی می‌توانند موجب تحریک مجاری تنفسی شوند و می‌توانند حتی شما را تا مرز یک حمله آسمی پیش ببرند.

۴ توصیه به آنها که اسپری مو می‌زنند

۱) بافاصله اسپری کنید: برای اینکه اسپری‌ها و حجم دهنده‌های مو بهتر روی موهای شما بنشینند، بهتر است اول قوطی آنها را خوب تکان دهید و سپس آن را در فاصله ۳۰ سانتی متری موهایتان نگه دارید و از این فاصله آن را روی موهایتان اسپری کنید.

۲) دهان و چشم‌هایتان را ببندید: برای اینکه قطرات این افشانه‌ها کمتر در دهان و بینی شما وارد شوند بهتر است هنگامی که خودتان یا آرایشگر می‌خواهد آنها را روی سر شما اسپری کند، چشم‌هایتان را ببندید و دستتان را روی بینی و دهانتان بگذارید حتی می‌توانید از یک ماسک برای پوشاندن بینی و دهانتان استفاده کنید و بهتر است پس از اسپری کردن این محصولات روی موهایتان آن محل را ترک کنید و تهویه اتاق را روشن کنید و یا پنجره‌ها را باز کنید.

۳) در فضای آزاد اسپری کنید: برای اینکه محصولات شیمیایی کمترین اثر را روی سلامت شما و اعضای خانواده‌تان داشته باشند، بد نیست پس از اینکه موهایتان را سشوار کشیدید و نوبت به استفاده از این محصولات رسید به حیاط یا ایوان منزلتان بروید و در فضای آزاد این محصولات را روی موهایتان اسپری کنید. باقی ماندن قطرات این افشانه‌ها در فضای منزل و تجزیه شیمیایی آن می‌تواند روی سلامت شما اثرات نا مطلوبی بر جای بگذارد.

۴) اسپری‌سبز بخرید: در سال‌های اخیر بعد از این همه حرف و حدیث که پشت سر این محصولات در دنیا بوده است، سرانجام کارخانه‌های سازنده به این فکر افتاده‌اند که محصولاتی از این دست را تولید و روانه بازار کنند که سازگاری بیشتری با سلامت انسان‌ها و محیط زیست داشته باشند روی این محصولات واژه سبز نوشته شده است. توصیه ما به شما این است که این انواع را خریداری کنید تا سلامت خودتان و دیگر افراد روی کره زمین را فراهم کرده باشید.

عباس منتظریهمچنین مشاهده کنید

سایت جمارانروزنامه دنیای اقتصادسایت انصاف نیوزسایت لنداسپاسایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری برناسایت رویداد 24خبرگزاری تسنیمسایت خبرآنلاینسایت سلام نو