شنبه, ۱۲ آذر, ۱۴۰۱ / 3 December, 2022
مجله ویستا

طبیعت درمانی!


طبیعت درمانی!

طبیعی درمانگران در مقایسه با پزشکان طب رایج نگاه متفاوتی به نشانه‌های بیماری دارند. به نظر آن‌ها علایم بیماری در حقیقت نشانه توانایی بدن برای شفای خود است و نباید آن را با …

طبیعی درمانگران در مقایسه با پزشکان طب رایج نگاه متفاوتی به نشانه‌های بیماری دارند. به نظر آن‌ها علایم بیماری در حقیقت نشانه توانایی بدن برای شفای خود است و نباید آن را با داروهای شیمیایی متوقف نمود.

طبیعی درمانی یک سیستم درمانی متمایز از طب رایج است و بر مبنای اعتقاد به قدرت شفابخشی درونی به خصوص توانایی ذاتی بدن برای مبارزه با بیماری‌ها و شفای خود است. پزشکان طبیعی درمانی (که معمولاً طبیعی درمانگر یا N.D.S نامیده می‌شوند) برای برانگیختن قدرت شفای درونی بدن، دامنه وسیعی از روش‌های درمان طبیعی را به جای استفاده از داروهای شیمیایی و جراحی، با هم ترکیب می‌کنند از جمله درمان‌هایی که بسیاری از طبیعی درمانگرها دایم توصیه می‌کنند، اصلاح شیوه زندگی و رژیم غذایی، مکمل‌های غذایی گیاهی (nutritiona supplements) هومیوپاتی، طب سوزنی، آب درمانی، دفع سموم بدن (detoxification) و توجه به ستون فقرات (manipulation spinal) است.

این روش چگونه عمل می‌کند؟

طبیعی درمانگران در مقایسه با پزشکان طب رایج نگاه متفاوتی به نشانه‌های بیماری دارند. به نظر آن‌ها علایم بیماری در حقیقت نشانه توانایی بدن برای شفای خود است و نباید آن را با داروهای شیمیایی متوقف نمود.

برای مثال، تب، عکس‌العمل یک بدن سالم در برابر ویروس یا باکتری است. برای درمان تب، یک پزشک طبیعی درمانی معتقد به حمایت از سیستم درگیر در فرآیند شفا - در این مورد سیستم ایمنی – است.

دلیل این که چرا یک نشانه بیماری به شفا منتهی نمی‌شود، باید از سوی یکی طبیعی درمانگر بررسی گردد. برای مثال، یک سردرد نباید با آسپرین درمان شود بلکه باید با روش‌های مختلف بررسی گردد: ممکن است دلیل آن عدم تعادل (گرفتگی) در سیستم عضلانی – اسکلتی گردن یا قسمت بالایی پشت؛ یک مشکل تغذیه‌ای (مانند قند خون پایین)؛ یک مشکل احساسی مانند استرس؛ یا کم خوابی باشد. به طور کلی، طبیعی درمانگران برای پیروی از شش اصل پایه‌ای هنگام درمان، آموزش داده می‌شوند. آشنایی با این اصول به معرفی این رشته کمک می‌کند.

۱) طبیعت انسان، دارای قدرت شفابخشی است.

۲) درمان ریشه بیماری، نه نشانه آن

۳) درمان کل وجود شخص (جسم، ذهن، روح)

۴) پرهیز از آسیب‌رسانی

۵) تشویق به پیشگیری

۶) رفتار به سان یک آموزگار

از طبیعی درمانی چه انتظاری باید داشته باشیم؟

اگر شما با یک طبیعی درمانگر آموزش دیده در دانشکده پزشکی (فعلاً در ایران به دانشجویان پزشکی تدریس نمی‌شود) مشورت کنید، این مشاوره معمولاً با گرفتن جزییات ریز سابقه پزشکی شما از سوی درمانگر مانند سؤال درباره رژیم غذایی، پرهیزهای غذایی، شیوه زندگی، استرس، الگوی خواب، عادت‌های گوارشی و دیدگاه‌های ذهنی و معنوی شما آغاز می‌شود.

سپس پزشک طبیعی درمانی مانند یک پزشک طب رایج معاینات عادی را انجام می‌دهد، البته با تأکید روی سیستم عضلانی – اسکلتی (musculoskeletal system) در صورت نیاز ممکن است رادیوگرافی و تست‌های آزمایشگاهی توصیه گردد که این آزمایش‌ها را می‌توان در بیمارستان انجام داد.

چنانچه مشکلی به درمان طبی فوری یا جراحی نیاز داشته باشد، پزشک طبیعی درمانی پیشنهاد می‌کند با یک پزشک، متخصص داخلی یا سایر پزشکان طب رایج تماس بگیرید.

اگر چه برخی از تست‌های تشخیصی که پزشکان طبیعی درمانی از آن‌ها استفاده می‌کنند همان تست‌هایی هستند که پزشکان طب رایج از آن‌ها استفاده می‌کنند، اما سایر آزمایشات کاملاً متفاوت است. طبیعی درمانگر اغلب از آزمایشاتی استفاده می‌کند که نشان می‌دهند سیستم‌های خاص بدن تا چه میزان به خوبی کار می‌کنند.

به دلیل این که طبیعی درمانی شامل تغییر در شیوه زندگی (مانند ورزش، کاهش استرس) و تغییر در عادات غذایی، همراه با استفاده از مکمل‌های غذایی و گیاهان است، برنامه درمانی نیاز به مشارکت بیمار در به دست آوردن سلامتی دارد، برخلاف طب رایج که در آن تنها از تجویز دارو یا گاهی جراحی برای درمان استفاده می‌شود.

هشدارها:

اگر شما به دنبال درمان از سوی یک طبیعی درمانگر هستید، از درمانگرانی که آموزش کافی ندیده‌اند یا مجوز ندارند، حذر کنید.

در طبیعی درمانی از تکنیک‌های غیر تهاجمی (noninvasive) استفاده می‌شود، به همین خاطر وقتی از سوی یک درمانگر شایسته درمان شوید، بی‌خطر و ایمن است، با این وجود همیشه باید قبل از استفاده از هر نوع درمان مکمل با پزشک خود مشورت کنید. بزرگ‌ترین خطر این است که اگر شما بدون مشورت با پزشک طب رایج از طبیعی درمانی استفاده کنید، یک مشکل پزشکی جدی تشخیص داده نشود.همچنین مشاهده کنید

سایت خبرآنلاینسایت عصرایرانسایت اعتماد آنلاینسایت رکناروزنامه آرمان ملیسایت جمارانسایت تاپ نازسایت اکوایرانروزنامه همشهریسایت دیدارنیوز