یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا

همراه با سیستم‌عامل‌های همراه!


همراه با سیستم‌عامل‌های همراه!

هرچند تلفن‌های همراه هوشمند تعداد زیادی برنامه و قابلیت افزودن برنامه‌های جدید را دارند اما مهم‌ترین این برنامه‌ها سیستم‌عامل آن است که وظیفه مدیریت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری …

هرچند تلفن‌های همراه هوشمند تعداد زیادی برنامه و قابلیت افزودن برنامه‌های جدید را دارند اما مهم‌ترین این برنامه‌ها سیستم‌عامل آن است که وظیفه مدیریت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این گوشی‌ها را به عهده می‌گیرد. در این شماره به دلیل اهمیت کاربرد سیستم‌عامل در گوشی و اینکه آیا این سیستم‌عامل از ویژگی‌های مورد انتظار کاربر پشتیبانی می‌کند، برخی از سیستم‌عامل‌های تلفن‌های همراه هوشمند را که بیشتر استفاده می‌شوند معرفی می‌کنیم.

۱) سیمبین در تکاپوی زنده ماندن!

سیمبین سیستم‌عاملی متن‌باز است که در بیش از ۱۰۰ مدل مختلف گوشی به کار رفته. این سیستم‌عامل با در دست داشتن ۵۱ درصد سهم بازار در صدر قرار دارد اما طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۱۰ میلادی دو سیستم‌عامل لینوکس و مایکروسافت بیشترین سهم بازار را در اختیار خود خواهند گرفت.

۲) Linux بازیگوش!

لینوکس توسط گروهی از شرکت‌های نرم‌افزاری عرضه می‌شود. هرچند این سیستم‌عامل از بیشتر گوشی‌های موجود پشتیبانی می‌کند اما همچنان سیمبین در بیشتر گوشی‌های معروف به کار می‌رود. شاید دلیل این موضوع را بتوان در تغییرات پی در پی و به‌روزرسانی‌های مداوم سیستم‌عامل لینوکس دانست که انعطاف‌پذیری بیشتر بسترهای پشتیبان‌کننده این سیستم‌عامل را می‌طلبد. به این ترتیب تمام شرکت‌ها ریسک پذیرفتن چنین تغییراتی را نمی‌پذیرند. برای رفع چنین مشکلاتی هم‌اکنون ۶ شرکت مخابراتی با تشکیل سازمانی بنام LiMo به استانداردسازی سیستم‌عامل مذکور مشغول هستند.

۳) Windows Mobile، با دوستان مروت..!

آخرین نسخه به کار رفته این سیستم‌عامل در گوشی‌های موجود نسخه ۶ است که از مهم‌ترین نقاط قوت آن می‌توان به پشتیبانی از مجموعه نرم‌افزارهای آفیس اشاره کرد.

۴) جاوا، کوچولوی دوست داشتنی!

هرچند سیستم‌عامل‌های جاوا سهم اندکی در بازار را دارند اما همچنان برخی از گوشی‌ها از سیستم‌عاملی مبنی بر برنامه‌نویسی جاوا استفاده می‌کنند. با به‌کارگیری زبان جاوا امکان تغییر در واسط کاربری برای تطبیق بیشتر و افزایش کارایی توسط کاربر و تولیدکننده مهیا می‌شود.

۵) Garnet، دو رگه!

این سیستم‌عامل که امروزه بیشتر با نام Palm شناخته می‌شود ترکیبی از شالوده سیستم‌عامل لینوکس با برنامه‌های نوشته شده برای سیستم‌عامل‌های Palm قدیمی است.

۶) از خود راضی‌ها!

برخی از تولیدکنندگان، استفاده از سیستم‌عامل‌های منحصربه‌فردی را در گوشی‌های خود ترجیح می‌دهند. از این نمونه می‌توان به iPhone اپل که از سیستم‌عامل‌های گوناگون Mac که به نام OS X شناخته می‌شوند، BlackBerry شرکت RIM و سیستم‌عامل Android گوگل در T-mobile G۱ اشاره کرد.