یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

۵ نکتـه دربـاره بدلیـجـات


۵ نکتـه دربـاره بدلیـجـات

۱ بزرگ‌ترین مشکل بدلی‌ها به‌خصوص اگر از جنس متان یا فلز باشند، این است که بسیاری از آنها حاوی نیکل هستند و تعداد زیادی از افراد هم به فلز نیکل حساسیت دارند. پوست افرادی که زمینه …

۱ بزرگ‌ترین مشکل بدلی‌ها به‌خصوص اگر از جنس متان یا فلز باشند، این است که بسیاری از آنها حاوی نیکل هستند و تعداد زیادی از افراد هم به فلز نیکل حساسیت دارند. پوست افرادی که زمینه آلرژی و اگزمای سرشتی دارند، به بسیاری از مواد از جمله فلز نیکل، واکنش نشان می‌دهد و دچار قرمزی، تورم، خارش و التهاب می‌شود، بنابراین برای پیشگیری از ایجاد چنین مشکلاتی، استفاده از بدلی‌هایی که تمام یا بخشی از آنها از فلز تهیه شده است، به چنین افرادی توصیه نمی‌شود.

۲ بهتر است بدانید چرم هم از مواد آلرژی‌زاست، بنابراین اگر به چرم حساسیت دارید یا زمینه ابتلا به حساسیت‌های پوستی در شما وجود دارد، بهتر است دور دستبند یا گردنبندهایی که بندهای چرمی دارند، خط بکشید. پوست افرادی که به چرم حساسیت دارند، در صورت تماس با این ماده، دچار اگزمای تماسی می‌شود. این مشکل در فصل‌های گرم‌تر سال که بدن تعریق بیشتری دارد و تماس بیشتری بین چرم و پوست به وجود می‌آید، حادتر هم می‌شود.

۳ پوست برخی افراد به جنس پلاستیک و بدلی‌های پلاستیکی هم حساسیت دارد. این حساسیت هم مانند حساسیت به چرم، در صورت تعریق و مرطوب شدن پوست بیشتر می‌شود.

اگر بدلی جدیدی از هر جنسی خریدید و پوستتان بعد از استفاده از آن دچار خارش، قرمزی یا تورم شد، به‌هیچ‌‌وجه دیگر از آن استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست بدن در اثر تماس با این مواد دچار تاول‌های ریز و درشتی در محل تماس ماده آلرژی‌زا با پوست شود. خارش این تاول‌ها می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. حتی ممکن است تاول زدن و خاراندن شدید، باعث سوار شدن عفونت روی ضایعه و ایجاد دردسرهای بیشتری شود.

۴ میزان ایجاد حساسیت به دستبند یا گردنبندهایی با جنس لاتکس و لاستیک، از بدلی‌هایی با جنس پلاستیک، بسیار بیشتر است. یعنی شدت ایجاد یا تشدید اگزمای تماسی آلرژیک، در صورت استفاده از بدلی‌هایی با جنس لاتکس، در افراد مستعد به ابتلا به حساسیت پوستی، بالاتر خواهد بود.

۵ در مورد رنگ‌های به‌کار‌رفته در بدلی‌ها نیز باید گفت از شایع‌ترین موارد ایجاد حساسیت پوستی در افراد مختلف هستند. در بسیاری از موارد، پوست افراد به جنس چرم، پارچه یا پلاستیک موجود در بدلی‌ها، حساسیتی ندارد اما به دلیل حساسیت به نوع رنگ به‌کار‌رفته در آنها، دچار علایم اگزما یا حساسیت می‌شود. به همین دلیل اگر رنگ‌های مختلف، به‌خصوص رنگ‌های نامرغوب و نامناسب که میزان ناخالصی آنها هم بالاست، در تهیه بدلی‌‌ها استفاده شده باشند، میزان حساسیت‌زایی آن کالاها هم به مراتب بالاتر از حد تصور می‌رود. می‌توان ادعا کرد این حساسیت به رنگ‌ها هم با گرم‌تر شدن هوا و تعریق پوست بدن، افزایش می‌یابد.

دکتر بهروز باریک‌بین

متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیهمچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت الفسایت انتخابسایت آفتاب نیوزوبگردیروزنامه شرقسایت اقتصادنیوزسایت عصرایرانسایت ساعدنیوزسایت جهان صنعت نیوز