چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

فرصتی برای رشد شخصیت فردی


فرصتی برای رشد شخصیت فردی

تعامل بین دوقلوها معمولاً از سن شش تا ۱۰ ماهگی آغاز می‌شود. از آنجایی که دوقلوها شناخت جهان را از شناخت یکدیگر آغاز می‌کنند.
سایر مادران اغلب از این که فرزندانشان اسباب بازی‌هایشان …

تعامل بین دوقلوها معمولاً از سن شش تا ۱۰ ماهگی آغاز می‌شود. از آنجایی که دوقلوها شناخت جهان را از شناخت یکدیگر آغاز می‌کنند.

سایر مادران اغلب از این که فرزندانشان اسباب بازی‌هایشان را در اختیار سایرین قرار نمی‌دهند، گله دارند، اما والدین دوقلوها از این که کودکانشان به راحتی اسباب‌بازی‌هایشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند، سخن می‌گویند. این گفته بدان معنی نیست که دوقلوها اصلاً باهم مشاجره و دعوا نمی‌کنند، بلکه به ظاهر نشاندهنده آن است که علاوه بر درک متقابل، آنها توانایی تعامل بهتر با سایر کودکان را نیز کسب کرده‌اند.باهم بودن دوقلوها اگرچه به ظاهر مطلوب است اما با گذشت زمان نتایج آن آشکار شده و دوقلوها در مقایسه با سایرین به دلیل کم‌تجربه‌بودن در تعامل با سایر کودکان، از روابط اجتماعی و احساسی پایین‌تری برخوردارند. زیرا معمولاً به جای نیازهای شخصی، نیازهایشان را همراه باهم در نظر گرفته‌اند و از این رو در تجارب فردی و تصمیم‌گیری فردی اهداف، آرزوها و توانایی‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شوند.به گفته متخصصان، والدین دوقلوها باید توجه خاصی به آنها داشته باشند. اگرچه دوقلو بودن فرصت مناسبی برای بهره‌مندی از روابط دوستانه بین خواهران و برادران است، اما این باهم بودن جایگزین هدایت و راهنمایی والدین نخواهد شد. از این رو والدین علاوه بر اختصاص زمان به هر کودک بطور جداگانه، باید زمینه حضور آنها را در کلاس‌های مختلف، پارک و... فراهم کرده و از این راه به تقویت تعامل آنها با سایر کودکان و همچنین رشد شخصیت فردی آنها بپردازند.

سمیه آراسته