شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

زیبایی هم شرقی و غربی دارد


زیبایی هم شرقی و غربی دارد

استانداردهای زیبایی در فرهنگ‌های مختلف و در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند.
برای مثال، تابلوی معروف مونالیزا که در زمان خودش چهره زیبایی بوده، در زمان معاصر یک چهره کاملا معمولی …

استانداردهای زیبایی در فرهنگ‌های مختلف و در زمان‌های مختلف تغییر می‌کند.

برای مثال، تابلوی معروف مونالیزا که در زمان خودش چهره زیبایی بوده، در زمان معاصر یک چهره کاملا معمولی به حساب می‌آید. اگر به عکس‌های زنان دربار قاجار که در آن دوره زیباترین زنان به شمار می‌آمدند، نگاه کنید؛ ممکن است اصلا به نظر شما زیبا نیایند. خلاصه، ملاک‌های زیبایی در طول زمان تغییر می‌کند. اگر در مجسمه‌های روم قدیم دقت کنید، بینی‌هایی با قوز برجسته دیده می‌شود که در زمان خودش زیبا به نظر می‌رسیده.

تعریف زیبایی دربرگیرنده نظم، متناسب بودن و وضوح اجزای صورت است. اما در هر نژاد، زیبایی مشخصات خاص خودش را دارد و فردی که در نژاد شرق آسیا زیباست، در غرب آسیا ممکن است زیبا به نظر نرسد. یک اشتباه رایج که امروزه در همه جای دنیا دیده می‌شود این است که بخواهیم زیبایی مورد علاقه غربی‌ها را در تمام نژادها تبلیغ و ترویج کنیم. برای مثال، یکی از اعمال جراحی شایع در بین ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها یک نوع جراحی پلک است که طی این جراحی، پلک این افراد شبیه پلک سفیدپوستان می‌شود و با این کار فرد اختصاصات نژادی خود را از دست می‌دهد که به همین دلیل، صورتی درست می‌شود که به هیچ‌کدام از نژادهای شناخته‌شده متعلق نیست. در سیاه‌پوستان نیز جراحی شایع زیبایی، جراحی بینی است که بینی آنها را شبیه بینی سفیدپوستان می‌کند و با این کار، صورت فرد خصوصیات نژاد یک سیاه‌پوست را ندارد.

انجام این‌گونه جراحی‌ها مورد توافق اکثر جراحان پلاستیک نیست و باید خصوصیات نژادی در تمام جراحی‌های زیبایی صورت حفظ شود چون هر نژاد زیبایی خاص خود را دارد که باید در یک جراحی زیبایی صورت آن زیبایی حفظ شود. زیبایی هم جنبه توارثی دارد (که مربوط به نژاد فرد است) و هم جنبه اکتسابی؛ یعنی با انجام یک جراحی زیبایی حساب‌شده می‌توان ایراداتی که طبیعت در فرد ایجاد کرده را اصلاح کرد. برای مثال، در فردی که قوز بزرگ بینی دارد، با جراحی زیبایی می‌توان آن را برطرف کرد یا علایمی که در اثر افزایش سن در فرد ایجاد می‌شود مانند چین و چروک صورت را می‌توان با عمل لیفتینگ صورت اصلاح کرد یا افتادگی پلک و ابروها رامی‌توان با جراحی زیبایی اصلاح نمود، بدون آنکه زیبایی نژادی فرد از بین برود.

اگر بخواهیم هدف جراحی پلاستیک از ابتدای به وجود آمدن این رشته را در یک جمله خلاصه کنیم، آن جمله عبارت است از شکل دادن، ساختن و اصلاح کردن در حد طبیعی. تصدیق می‌فرمایید که اگر ما این اهداف را مدنظر خود قرار دهیم، می‌توان از اعمال جراحی غیرضروری اجتناب کرد.

دکتر محمدرضا قاضی سعیدی

فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی



همچنین مشاهده کنید





خبرگزاری ایلناسایت تاپ نازسایت مشرقسایت فراروخبرگزاری تحلیل بازارسایت دیپلماسی ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت تجارت نیوزروزنامه توسعه ایرانیسایت بیتوته