یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

منچستر, رودررو با شگفتی ساز روسی


فرداشب, بازی سوپرجام فوتبال اروپا

فرداشب (جمعه شب) بازی سوپرجام فوتبال اروپا بین منچستر یونایتد انگلیس و زنیت سن پترزبورگ روسیه در موناکو برگزار می شود.این مسابقه ای است که هر ساله فاتح جام قهرمانان باشگاه های اروپا را در برابر قهرمان جام یوفا قرار می دهد.

رایان گیگز گوش چپ ولزی و کهنه کار یونایتد که در سال ۱۹۹۱ با این تیم به پیروزی ۰-۱ بر ستاره سرخ صربستان قهرمان وقت باشگاه های اروپا و فتح سوپرجام این قاره نائل آمد، مصمم است که فرداشب نیز آن تجربه را با نسل فعلی بازیکنان یونایتد تکرار کند. با این حال دومین مرتبه حضور گیگز در ترکیب یونایتد در دیدار سوپرجام اروپا که در سال ۹۹ و در برابر لاتزیو بود، به شکست در برابر این رقیب ایتالیایی منجر شد. بدین خاطر مهاجم بسیار دیرپای شیاطین سرخ از یارانش خواسته است از فرصت عالی فرداشب برای فتح یک جام مهم در شروع فصل جدید به بهترین نحو سود جویند.

او می گوید: «این یک فضای خاص است و مسابقه ای متفاوت با فینال جام باشگاه های اروپا در مسکو (که منچستر آن را از چلسی برد) به حساب می آید. شاید به اهمیت جام قهرمانان نباشد، اما به هر حال چیزی است که ارزش اش را دارد و یک فوتبالیست حرفه ای مایل به تصاحب آن است. بردن این جام هم فضای کاملاً موفق باشگاه در اواخر فصل گذشته را استمرار می بخشد و هم به ما اجازه می دهد که فصل جدید را با موفقیت و فتح یک جام شروع کنیم و به اعتماد به نفس بیشتری برسیم. این یک مسابقه مفید برای سنجش عیار برخی بازیکنان تیم نیز هست که در هفته های نخست فصل به اندازه کافی تست نشده اند.»

● فقط با یک بازی

یکی از آن نفرات می تواند اوون هارگریوز باشد. این هافبک سرسخت منچستر یونایتد پس از غلبه بر مصدومیت زانو یک هفته ای است که به تمرینات تیمش بازگشته است. او خاطره تلخی از بازی سوپرجام اروپا دارد، زیرا تیم قبلی او (بایرن مونیخ) در اواخر تابستان ۲۰۰۱ با در بر داشتن وی آن دیدار را ۲-۳ به لیورپول انگلیس واگذار کرد.

هارگریوز ۲۸ ساله می گوید: «این جامی است که تکلیفش فقط با یک بازی مشخص می شود و بنابراین فتح آن هم می تواند سریعتر و شیرین تر باشد. در سال ۲۰۰۱ و در مرتبه قبلی حضورم در این مسابقه احساس متفاوتی داشتم، اما این بار با هدف برد به میدان می روم و شرایط بسیار فرق می کند. البته باید شرایط تمرینی خودم را در ۲۴ ساعت پیش رو ببینم و پزشکان و مربیان در این خصوص تصمیم بگیرند. هرچه باشد، مصدومیت فعلی را مدت ها است که دارم و بهتر است با آن مدارا کنم.»

● یک رقیب هوشیار و سریع

منچستر یونایتد دوشنبه شب این هفته به اولین برد خود در فصل جدید لیگ برتر انگلیس با نتیجه ۰-۱ در زمین پورتزماوس دست یافت، ولی حریف جمعه شب تیم انگلیسی، نه رقیبی از آن دست، بلکه تیمی جوان و هوشیار و سریع است که فصل پیش با فتح جام یوفا شگفتی ساز شد و با دیک ادوکات مربی هلندی و نامدارش صاحب یکی از معروف ترین و معتبرترین مربیان فوتبال جهان است و البته آندری آرشاوین را هم در ترکیب خود دارد و هرچند این هافبک بازیساز، هجومی و ۲۸ ساله مورد توجه و تقاضای بسیاری از باشگاه های بزرگ اروپا قرار دارد، اما فرداشب برای فاتح خبرساز جام یوفا به میدان می آید.

زنیت نه تنها سرمایه های انسانی قابل توجهی دارد، بلکه دیروز دنی هافبک فنی و کارساز و پرتغالی تیم دینامو مسکو را نیز به قیمتی کلان خریداری کرد تا بر بار فنی خود بیفزاید. ادوکات که به محض آمدنش به زنیت این تیم فراموش شده را احیا و ابتدا پس از حدود ۲۰ سال فترت قهرمان لیگ روسیه و سپس فاتح جام یوفا کرد، در آستانه دیدار فرداشب موناکو می گوید: «از خریداری دنی راضی ام، زیرا او هم قوی و مسلط است و هم بازی اش با لیگ روسیه همخوانی دارد و فکر می کنم که به طور محسوس و وسیعی باعث پیشرفت فنی ما هم بشود. قصد دارم از او در بخش هایی از مسابقه با منچستر هم استفاده کنم. تقویم فعالیت ها و مسابقاتی ما، اخیراً پر و سرمان شلوغ بوده است، ولی از تدارک برای آوردگاه موناکو نیز غافل نمانده ایم.»

● اثر منفی

در عین حال ادوکات معترف است که تمام بحث ها و حرف و حدیث ها درباره انتقال آرشاوین به باشگاهی دیگر و کوشش سایر تیم ها در این خصوص اثری منفی بر زنیت و حتی بر نتایج حاصله این تیم در این فصل گذاشته است و هرچه زودتر تکلیف او روشن شود، به سود همگان خواهد بود.

«پاول پوگرب نیاک» دیگر مهاجم ملی پوش زنیت که به دلیل مصدومیت زانو مسابقات امسال جام ملت های اروپا را از دست داد و تیم ملی روسیه را در آن میدان همراهی نکرد، آماده است تا فرداشب زنیت را همراهی کند و به نشانه آن یکشنبه شب این هفته که زنیت در یک بازی از لیگ روسیه ۰-۳ بر سامارا غلبه کرد، دو گل از سه گل تیم ادوکات را به نام خود نوشت. خود او در فاصله کمی تا ستیز با یاران رونی و فردیناند می گوید: «شم گلزنی من بازگشته و این خبر خوبی برای خودم و زنیت است. امیدوارم که همگی بازی خوبی را در برابر منچستر ارائه بدهیم.»

وصال روحانیهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری فارسسایت فراروروزنامه آرمان ملیسایت الفخبرگزاری تسنیمروزنامه تعادلروزنامه توسعه ایرانیروزنامه همشهریخبرگزاری اسپوتنیکسایت تاپ ناز